Strona główna 0_Slider Wieża katedry w fatalnym stanie

Wieża katedry w fatalnym stanie

69

O pomoc finansową na wykonanie prac ratunkowych na części wieży katedry w Świdnicy zwróciła się parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława i św. Wacława. Rada Miejska zgodziła się przyznać z budżetu miasta na niezbędne zabezpieczenia 29 tysięcy złotych.

Alpiniści systematycznie sprawdzają stan wieży, a przy okazji usuwają samosiejki. Zdjęcie wykonane podczas prac w 2016 roku.

W połowie listopada podczas przeglądu stanu wieży, wykonanego metodami alpinistycznymi, okazało się, że natychmiastowego zabezpieczenia wymaga część wieży od tarasu widokowego do balkonów przy zegarach. Konieczne jest wykonanie obejm i kotwienia sterczyn, figur i postumentów oraz uzupełnienie fug i pęknięć.

O pogarszającym się stanie katedry alarmowali już 2 lata temu biskup Ignacy Dec i proboszcz ks. Piotr Śliwka, Jak oceniali, na prace potrzeba ok. 30 milionów złotych. Parafia otrzymuje dotacje z budżetu miasta i województwa na część prac konserwatorskich, jednak do tej pory nie zdołała pozyskać środków na gruntowną renowację całości obiektu.

/asz/

Poprzedni artykułPrzedświąteczna gorączka z CINEMA3D [KONKURS]
Następny artykułPrawdziwa ekstrawagancja – przezroczyste buty!