Strona główna 0_Slider Wieża katedry w fatalnym stanie

Wieża katedry w fatalnym stanie

69

O pomoc finansową na wykonanie prac ratunkowych na części wieży katedry w Świdnicy zwróciła się parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława i św. Wacława. Rada Miejska zgodziła się przyznać z budżetu miasta na niezbędne zabezpieczenia 29 tysięcy złotych.

Alpiniści systematycznie sprawdzają stan wieży, a przy okazji usuwają samosiejki. Zdjęcie wykonane podczas prac w 2016 roku.

W połowie listopada podczas przeglądu stanu wieży, wykonanego metodami alpinistycznymi, okazało się, że natychmiastowego zabezpieczenia wymaga część wieży od tarasu widokowego do balkonów przy zegarach. Konieczne jest wykonanie obejm i kotwienia sterczyn, figur i postumentów oraz uzupełnienie fug i pęknięć.

O pogarszającym się stanie katedry alarmowali już 2 lata temu biskup Ignacy Dec i proboszcz ks. Piotr Śliwka, Jak oceniali, na prace potrzeba ok. 30 milionów złotych. Parafia otrzymuje dotacje z budżetu miasta i województwa na część prac konserwatorskich, jednak do tej pory nie zdołała pozyskać środków na gruntowną renowację całości obiektu.

/asz/

 • Natalia

  Ile jeszcze beda wyciagali , ludzie tez mieszkaja w ruderach .

  • Swidniczanin

   Nigdzie nie jest napisane, że musisz coś dawać. Nie masz albo nie chcesz dać to nie dajesz, nie musisz też przyjmować. Proste.

   • nmisiek

    O jo joj. Tu nie ma mowy o dawaniu z własnej kieszeni lecz z kieszeni budżetu miasta – domów ruder mamy niemało i mieszkają tam ludzie. Diecezja jest dość zamożna, patrząc po okazałych plebaniach i samochodach duchownych, nawet dość zamożna, zatem niech ciężar remontu spadnie na barki wiernych.

    • BrawoJa

     Dokładnie a z budżetu miasta oznacza też z mojej, twojej i innych kieszeni. Budżet jest mieszkańców! A kościół to najbogatsza instytucja świata. dlatego powtarzam Wara im od miejskich pieniędzy. Stać ich niech napiszą do Watykanu, by ze skarbca im czarnuchy trochę świetopietrza sypnęli. albo Niech radny Mariusz i X Sliwka cegiełki pobierane od tych tłumów turystów walących drzwiami i oknami do wiecznie zamknietej katdry wpłacają na konto wieży

 • Wiktor Lis

  To jest k….skandal. Decu kasę wywala na pierdoły, wypisuje do Rydzyka listy, prowadzi działalność polityczną a jakoś sam nie jest w stanie nic dać Katedrze od siebie. Mógłby brać przykład z proboszcza Pytla z Kościoła Pokoju, który sam od lat załatwia różne dotacje itp…..Wiadomo, że miasto coś tam dorzuci no ale to gospodarz powinien dać coś od siebie.

  • Nie usuwajcie konta!

   A jakież to pierdoły? Nie, nie nabijam sie, po prostu chciałbym wiedzieć, skoro jest pewne źródło.

   • Swidnica24.pl

    “Licząca ponad 350 lat, unikalna w skali globu świdnicka świątynia od lat
    jest w permanentnej renowacji. W tym roku otrzymała historyczny
    zastrzyk gotówki – prawie 12 milionów złotych. To dotacja z programu
    Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego w ramach Mechanizmu
    Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego
    Mechanizmu Finansowego na lata 2009 – 2014. Za rozdział 320 milionów
    złotych odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego.” O te same środki mógł się ubiegać każdy zabytek w Polsce. Ubiegała się także katedra, odpadła w pierwszym etapie. Katedra jest wpisana na listę Pomników Historii.

    • Nie usuwajcie konta!

     I właśnie tu się zgadzamy. Potrzebujących katedr jest wiele, a KP jest unikalny, dlatego łatwiej dostać na niego pieniądze. Katedra też jest systematycznie odrestaurowywana, ale to dużo starszy i dużo większy obiekt, więc i środków finansowych wymaga większych.

     • Siostra Bernadetka

      Większy ale i wiernych znacznie więcej. Na tacę żałują a katedrę chcą.
      Zauważyliście że katolicy ciągle się żalą jeśli tylko ich kościół zawoła do wiernych o pieniędze?
      Ale jeśli łapa wyciagnie się do budżetu to skaczą jak to się ich kościołowi należy.
      Cwane to takie jak nieprzymierzajac całkiem inni wyznawcy.

     • GlosGlos

      Generalnie biskup może wyremontować to z kasy kościoła, śluby, pogrzeby, chrzciny, niedzielna taca, kolęda, są to dochodowe sprawy.

     • JAcenty

      Co by tu generalnie o Tobie sądzić, w tym przypadku nie masz racji. Parafia czy diecezja nie udźwignie ciężaru finansowego takiej inwestycji. Po prostu nie ma na to szans. jedyne co pozostaje to zabiegać o kasę z ministerstwa bo inaczej wieża z czasem się zawali

     • GlosGlos

      Generalnie to sądź coś osobie, pilnuj siebie jak przystało na katola (…)

      W tym przypadku mam racje… dowiedz się ile kosztuje ślub, chrzciny, pogrzeb i ile mają z tacy niedzielnej oraz z kolędy (…)

      Oni podatków nie odprowadzają, ich zarobki są spore nie tak jak reszta tyra za 1300 zł.

     • Czytelnik

      A skąd sie wzięła taka cena , czy już zostało to wycenione przez jakąs firmę wyspecjalizowana , czy to kwota z pod sutanny wypadła ?

     • Violetta Ostrowska

      Ta parafia udżwigneła już sporo włości (np.teren szpitala , pogotowia , biskupa , seminarium itd.) a jak przyjdzie wyremontować posiadane włości , to gospodarze ręce wyciągają po kolejne podatki , datki i dofinansowania. Tyle lat się tam gospodarzą i dalej MAŁO na bieżące utrzymanie żródła dochodu . Może tak jak pozostałe parafie np. pastor Pytel lub kościół Zielonoświątkowy zakasają rękawy i do remontowania osobiście się zabiorą ! Wszyscy byśmy chcieli żeby nam kasa ,,z nieba ” spadała na nasze potrzeby !

     • BrawoJa

      Katedra ma skarbiec w watykanie. chcą chłopaki uprawiać biznes to niech inwestują w swoją infrastukturę. A nie żebrają.

     • Czytelnik

      Ale ten biznes właśnie polega na żebraniu . O przepraszam , NA DATKACH DOBROWOLNYCH .

    • GlosGlos

     Z tym unikalnym w skali globu świątynia to mocna przesada (…). Unikat byłby wtedy, gdyby w Jaworze nie było takiego samego.

    • Natalia

     K P to studnia bez dna a gdzie czlowiek ? no tak zbawienie mamy po smierci . Grupa cwaniakow i tam gdzie religie tam kasa .

     • Violetta Ostrowska

      Po śmierci to my będziemy ,,zbawieni” od problemów i płacenia podatków na kogokolwiek. Zwyczajnie nas nie będzie .

  • Natalia

   Dlaczego ma miasto dorzucac ? pomysl i dowalaja podwyzki zwyklym zjadaczom chleba , zeby paniska zyly dobrze.

   • Swidniczanin

    Dlatego, że jest to zabytek. Ponadto ten zabytek widać z daleka, zanim się wjedzie do miasta i jest to charakterystyczny punkt. Ten zabytek ma również swoją historię i jest tutaj praktycznie od zarania dziejów miasta, ma również jedną z najwyższych wież w Polsce i największe okno witrażowe na Dolnym Śląsku – o tym to już sobie doczytaj. Ostatni remont wieży robiony był jakoś pod koniec XIXw., na portalu mojemiasto.swidnica można znaleźć zdjęcie, na którym dookoła wieży (jak i na iglicy) są rusztowania. Można więc szacować, że było to ponad 100 lat temu. O złym stanie wieży wiadomo już od 20 lat. Kto chodził, ten wie – była wywieszona prośba o pomoc i na niej 3 zdjęcia – wczoraj (katedra ze zniszczonym jednym z zegarów), dziś (zrobione zegary i swego czasu ponoć czyszczona iglica) i jutro (symulacja, że wieża się zawaliła i jej nie ma). Nawet trąbili w “Teleexpresie” o tym. Ówczesny ksiądz Bagiński zrobił bardzo dużo – wymienił dach, odnowił 2 nawy boczne, tarcze zegarów (pamiętam, jak goście na linach przy tym robili), kilka kaplic (podczas remontu jednej z nich znaleziono średniowieczne malowidła), zrobił nowe ławki w nawie głównej (do połowy), odnowił ołtarz, pietę (nie mylić z piętą bo to dwie różne rzeczy), pomieszczenia znajdujące się pod nimi i zrobił ogrzewanie (nie jest ono podłogowe tylko olejowe). Zrobił również remont w kaplicy na Brzozowej. Ponadto ten sam ksiądz wielokrotnie mówił o konieczności remontów, pokazywał też, że z samej tacy i innych rzeczy nie da się tego utrzymać w należytym stanie. Fakt, że miewał nieraz humory, nie zawsze był miły ale za to, co zrobił dla katedry ma u mnie szacunek. Dlatego właśnie uważam i w 120% popieram dotację na remont tego, jak i innych zabytków – czy to będzie kościół, synagoga (akurat ją spalili podczas II wojny), cerkiew czy kamienica i inne rzeczy, choćby i fontanny. To są rzeczy, które opowiadają historię miasta i jako mieszkaniec uważam, że trzeba o nie dbać. I jak to bywa przy zabytkach, ciągle coś trzeba robić.

    Ale idąc twoim tokiem rozumowania: zamiast remontować, zaorajmy i będzie spokój – i z kościołem, i z turystami, którzy nie będą już tutaj mieli po co przyjeżdżać. Tego byś chciała? Bo ja nie.

    • oloderay

     A potem pojawił się obecny biskup. Nastąpiła zmiana proboszcza i skończyły się większe remonty. Nie od dziś wiadomo, że nie przepadają za sobą Za kadencji poprzedniego proboszcza udało mi się wejść kilka razy na wieżę, poddasze i to w miejsca nawet wtedy niedostępne. I to bez żadnych układów. Teraz nie ma szans. Ale fotki mam i nie dam.

     • Swidniczanin

      A ja miałem nawet przyjemność nakręcać zegar 😀 mechanizm jest na poziomie dachu dawnej plebanii, potem idą stalowe liny z ciężarkami. Trzeba się było trochę przy tym namachać ale frajda była. Na wieżę też nie raz wchodziłem z pewnym księdzem (można z nim było konie kraść a ksiądz proboszcz nie był chętny żeby kogoś tam wpuszczać), mam zdjęcia (w formie przeźroczy), choć od tamtego czasu trochę się w mieście pozmieniało. Ostatni raz oficjalne wejście było w 2012r. Pamiętam, że miałem wtedy inną robotę i gnałem, żeby zdążyć. Wpadłem do domu, wziąłem aparat i pobiegłem. Udało się. Na poddaszu akurat nie byłem (ponoć są tam nietoperze), ale marzy mi się wejść na iglicę (choć będę miał pełne portki), zobaczyć dzwony czy inne zakamarki i to uwiecznić, zrobić sobie taką fotorelację z opisami gdzie co jest, żeby inni mogli obejrzeć (tak jak z kinem Gdynia). Swoich ludzi nie mam tam już od dawna, zastanawiałem się nad opcją wejście za zdjęcia (mogliby sobie wrzucić na stronkę).

     • oloderay

      SUPER. Ostatnio wpadłem do Ludwikowic – mam już negatywy z wnętrza dawnej “łaźni” i resztek elektrowni ale czuję niedosyt. Trzeba wracać póki nie wyburzą. Szczególnie łaźnia daje radę – resztki biur, spory basen, ambulatorium, kantyna – klatki schodowe taki mikro Prypeć na miejscu. A na iglicę wszedł kiedyś podobno w 45 jakiś Rosjanin. Od strony pl 1000 lecia widać przez lornetkę spore wycięcie i łatę. Ale jak on tam wlazł nie wiem. Jakaś drabinka jest widoczna ale wyżej nie wiem. Pamiętam jakiegoś alpinistę który w 90 latach kilka dni konserwował kulę. Robiło wrażenie.

     • oloderay

      W Bielawie za symbolicznego 5 puszczają na tamtejszą. Raz nawet udostępniono mi taki spory klucz od wieży. Hmm aparat na negatywy to obecnie niezła przepustka.

     • Swidniczanin

      Mam ich kilka na różne formaty (w tym średni 6x6cm). Planuję obfotografować okoliczne wiejskie kościółki, bo mają jak dla mnie swój urok. Jeden z nich widzę na formacie średnim i cz-b negatywie. Dodatkowo wnętrze ale bez żadnych dodatków typu lampa błyskowa – albo w dzień, albo wieczorem z oświetleniem, jakie tam jest (diody i świetlówki kompaktowe odpadają). Jak dotąd zaliczyłem nieistniejącą dziś kaplicę na Osiedlu Młodych (cyfra) i cerkiew (również cyfra i jeszcze załapałem się na oświetlenie żarówkowe). Tutaj nawet ksiądz pozwolił mi wejść na ołtarz i porobić zdjęcia. Oczywiście w ramach dobrej współpracy (bo umówiliśmy się na konkretny dzień i godzinę a pieniędzy za to nie wziął) przekazałem mu swoje dzieła do zamieszczenia na stronie.

      Z tymi zdjęciami z iglicy: na mojemiasto.swidnica jest artykuł “Czterechsetletnia rocznica osadzenia iglicy na hełmie” i tam są te zdjęcia. Artykuł z 2013r. Wydaje mi się, że ktoś tam wchodził, choć mógł równie dobrze robić to z drona. Pytanie czy przepisy pozwalają na takie coś? Drabinka tam jest i nie wiadomo do czego – chyba żeby iglicę przytulić do siebie (komentarz w tej sprawie jest mojego autorstwa). Tak samo tajemnicze rozprucie kuli – jakim cudem ktoś się tam dostał?

     • JAcenty

      Wchodziłem na wieżę razem z ś,p, Andrzejem Scheerem, z którym działaliśmy razem w kole opiekunów zabytków. Na iglicę nie wejdziesz, nie ma takiej możliwości. Na poziom dzwonów teoretycznie można wejść ale wyżej już nie.

    • nmisiek

     To, że o zabytki trzeba dbać, nie podlega dyskusji. Miasto daje ile ma i ile może dać. Ale też ważne jest, by właściciel dbał o ciągły remont obiektu i zbierał na to pieniądze. To co teraz tam się dzieje to wieloletnie zaniedbania. Czy ważniejsze było ogrzewanie, nowe ławy czy może remont wieży? Taki obiekt nie jest w stanie utrzymać się li tylko z “dochodów” parafian. No ale to kościół katedralny – wierni diecezji, w tym jej duchowni, mają obowiązek dbać o stan swojej najważniejszej świątyni.
     Dotacje tak, trzeba dotować, ale z czego?

     • Swidniczanin

      Ławki były już zdezelowane, podłoga pod nimi pozapadana i dziury bo kołatek chrupał. Kasy było ile było, starczyło na jedną z potrzebnych rzeczy to zrobili. Poprzedni proboszcz starał się o różne dotacje, trochę dozbierał z tacy czy na konto, robił ile był w stanie, nieraz też płacił w ratach. Miasto trochę mu dało, trochę też dostawał od państwa, z czego raz od pana Buzka, który był, oglądał i powiedział, że da pieniądze (chyba jakoś 30.000 wtedy dostali). Z tego, co wiem, katedrę wpisano na listę pomników historii i jakaś kasa od państwa ma na nią być. Ogrzewanie też ważna rzecz – nie szło tam w zimie wysiedzieć a i też kwestia rzeźb, które pewnych temperatur nie lubią, pewnie do tego dojdzie jeszcze wilgoć itp.

      Oczywiście zgadzam się, że pan biskup (nie trawię gościa) powinien na wzór poprzedniego proboszcza działać w podobny sposób a nie czekać na mannę z nieba albo jak ktoś za niego załatwi. Zawsze można też delikwenta wywieźć na taczce. Bo alarmować to sobie może ale ja mogę zapytać, co sam zrobił w tej sprawie.

     • nmisiek

      To ja czegoś nie pojmuję – chałupa wali mi się na łeb bo dach ( wieża) w rozrywce, a gospodarz naprawia krzesła i podłogę, bo na czym będzie siedział. Kiepski to gospodarz. I nie pisz o temperaturze wewnątrz, te świątynie budowano setki lat temu i nikt nie narzekał na zimno. Nawet rzeźbom to nie szkodziło. Te cenniejsze można wstawić w gabloty.
      Katedra to serce diecezji. I niech o to serce, w pierwszej kolejności, dbają wierni tej diecezji. W tym duchowni, którzy zbyt często o skromność nie dbają.

     • Swidniczanin

      Robione było co się dało i na co starczyło pieniędzy. Inne rzeczy musiały czekać. Nie przytoczę tutaj dokładnej daty ale pamiętam, że ileś lat wstecz jakieś prace na wieży były prowadzone. Na wspomnianym w artykule obszarze stały rusztowania, potem założono na to siatkę, na której widniał napis KRAUSE (producent rusztowań, drabin i innych podobnych rzeczy). W tym czasie odnowiono również tynki na tarasie widokowym i pomalowano na kolor żółty. Były gdzieś zdjęcia z tego remontu, robił je pan Barcicki ale nigdzie nie mogę znaleźć. Być może kolejne rzeczy wymagają zabezpieczenia. A ławki zrobiono bodaj w 1996 lub 97r.

     • nmisiek

      Skoro dało się remontować lata temu, to i teraz, gdy to już katedra, da się zrobić. Ilość wiernych diecezji nie zmalała tak drastycznie, by nie mogli złożyć się na ten remont.
      Obowiązkiem właściciela jest dbanie o zabytek – konserwator daje na gruntowne remonty.

    • BrawoJa

     Zabytek zabytkiem kościół t firma. Jak panowie w sukienkach chcą uprawiać biznes swój intratny to muszą zadbać o infrastrukturę w której działa ich firma. Niech napiszą do Franka – to im powinien ze skarbca watykańskiego posmarować co nieco.Zapomieli o swoim podstawowym źródle, które powinno ich w razie takich potrzeb jak ta finansować. a nie ciągle żerują na innych.

    • Natalia

     To jest studnia bez dna zwiazana z pazernoscia ku przypomnieniu , szpital zakazny obok za grosze sprzedany budynek po P R oni w Swidnicy zrobili sobie imperium duzo by pisac . Ludzie otworzyli oczy i dlatego jest sprzeciw.

     • Swidniczanin

      Studnia bez dna jak każdy tego typu zabytek. Równie dobrze to samo można powiedzieć o zamku Książ. Zaś za zakaźny podziękuj poprzedniej władzy, która chciała coś w ten sposób ugrać ale tym razem się nie udało. Bo ksiądz z ambony by pochwalił a reszta by poszła zagłosować. Ale co by nie gadać –
      odremontowali to bardzo ładnie. Taki jest plus dodatni tego wszystkiego. Bo w innych przypadkach ktoś kupuje i to popada w ruinę – ot chociażby wille Hanna i Morris.

     • Violetta Ostrowska

      Na powiększanie włości kasa się znalazła a na główne żródło dochodu – ,, alarmują “- DAWAĆ KASĘ BO SIĘ DACH WALI ! MAŁO , MAŁO , MAŁO…

 • oloderay

  No to mamy problem co wybrać. Wieża czy szpital na Westerplatte, pewnie niebawem wyjdzie coś jeszcze.

  • YES

   o nie,niech się nie zawali! zwłaszcza na plac-tamże stoja szklane santa portki pomysłu pana Pałaca-kosztowały nas 250 tysi i figura jakiegos pana zupełnie nie podobnego do Papieża

   • oloderay

    Kopuła ochronna – to jest rozwiązanie. Koszt miliona nie przekroczy a i przed deszczem osłoni.

    • YES

     ostatnio widziałem jak budują kopułę nad reaktorem w Czernobylu-można o licencje poprosić 🙂

     • oloderay

      Zwłaszcza, że w naszym mieście przybywa osób z tamtego rejonu to i wiedzę mają większą, chęć do pracy, a tu warunki lepsze, brak promieniowania i Bishop poklepie po ramieniu, da obrazek.

  • Swidniczanin

   A jeszcze jest budynek na Spółdzielczej, którego kapitalny remont ma ruszyć w marcu 2018 i pani prezydent obiecała to mieszkańcom. Jak widzisz, dużo alternatyw, zaniedbań sporo i nie da się wszystkiego zrobić na raz.

 • Obserwator

  A ja apeluje do Deca niech sie buja. Prośby do Watykanu i innych instytucji kościelnych niech kieruje. Ich kościół ich problem. tez mógłbym apelować ze dom mi sie wali. Ktos pomoze???

 • Lucjan

  Nie sie dec zwroci do swojego kolezki co to miedziany dach ukradl i sprzedal. Akurat ma wolne kilkaset tysiecy to sie moze podzialkuje.

  • Czytelnik

   a stary pomalował , aby wyglądał na nowy . Kto tam wejdzie i sprawdzi . He he

 • Lucjan

  A te 30 baniek to jest na podstawie fachowej wyceny czy jest to kwota jaka chcialby dec otrzymac?

  • oloderay

   Fachowa konsultacja z Watykanu też kosztuje niemało…

   • Violetta Ostrowska

    Watykańskie włości to niech sobie konserwują …

 • YES

  trzeba poprosić o pomoc najlepszego fachowca-jest taki tato w Toruniu który specjalizuje sie w zbiórkach kasy- przykładem najlepszym jest zbiórka pieniedzy na ratowanie Stoczni Gdańskiej :-))))) do dzisiaj nikt nie wie ile ich było i gdzie sie podziały 🙂

  • oloderay

   Ogrzewanie podłogowe! Ważna sprawa. A źródełka geotermalne tylko czekają aby się do nich dowiercić.

   • Swidniczanin

    W katedrze akurat jest ogrzewanie olejowe. Te stalowe kraty w podłodze to właśnie ono.

    • oloderay

     No ale geotermalne jako zasilanie by się przydało a i do cel Ojców rządzących wody zdrowotne podciągnąć.

     • Swidniczanin

      Ino u nas one nie występują. A jak to przesłać rurociągiem to będą już straty w sieci – do 50% 😀

  • Violetta Ostrowska

   YES , YES , YES…Toż ociec finansów nawet w naszej mieścinie ,,laurkę ” dostał to może z tej ,,stoczni” coś odpali braciszkom !

 • Grzesiek

  Proponuję czarnym zaczekać jeszcze miesiąc, zaczną chodzić “po kolędzie” ,wpadnie troche kasy.

  • oloderay

   Ja już mam 20 żółtek kurzych i 1,5 worka wapna (45kg ) ale muszą odebrać osobiście na plecach jak przed wiekami. Kasy nie dam.

   • Violetta Ostrowska

    Ha , ha , ha…. A skorupki z jajek może już czas zacząć zbierać ??? Jaj mi szkoda bo lubię a grosza dołożyłam do K.P. – BO WARTO ! (unikat )

 • Czytelnik

  Ja bym chetnie wszedl na wieze . Zaplacil kilka zl i zobaczyl panorame miasta . Tym samym wspomoglbym remont . Ale nie wejscia nie ma . To niech proboszcz sam sobie remontuje . A bylaby taka atrakcja . Buduja kladki w chmurach , my mamy pod nose mozliwosc , ale NIE .

 • men777

  Curia niech da, złodzieje wyciągają od księży 1 złoty od każdej osoby w gminie i nie ważne czy jest Jechowym, Katolikiem, Prawosławnym czy też Muzułmaninem, wytyczne co do liczby mieszkańców biorą z GMINY, to są dopiero złodzieje!!!

  • men777

   Tak jest co miesiąc 1 złotych od każdej osoby czyli jeśli w danej gminie jest 1500 mieszkańców to ksiądz do curii oddaje 1500 złotych!!!

 • Piotr Wieczorek

  W Czechach ludzie nie chodzą do kościoła, ale zabytki sakralne utrzymują w doskonałym stanie.Widziałem tam na obiektach sakralnych tablice z informacją, że obiekt utrzymywany jest ze środków ministerstwa kultury.Dlaczego Czesi potrafią rządzić się pieniędzmi a my nie?

 • kris

  kto by pomyślał,że Świdnica taka “czerwona”, a nałożu śmierci i tak wszyscy będa krzyczeć Boże ratuj!!!

  • Czytelnik

   Przecież Bóg jest wszędzie ( tak naucza religia ) a nie tylko w katedrze . Więc nie będę krzyczał katedro ratuj .

 • RCzarnecki

  Czas zacząć sprzedawać odpusty

 • Franek

  Oj, zleciało się lewactwo, jak tylko o kościele usłyszało i dawaj swoje frustracje wylewać, zionąć nienawiścią do Kościoła.

  Lata miną, wy odejdziecie w niebyt, ja też, a katedra dalej będzie górować nad Świdnicą.

  I po co to wasze szczekanie?

  • Natalia

   Nie uprawiaj socjotechniki i nie wyzywaj od lewactwa i to nie jest zadna nienawisc tylko rozsadne myslenie . Nie jest tajemnica , ze rozpanoszyli sie a kto to ma utrzymywac ile osiedli tyle parafi , Kuria Biskupia maja cala infrastrukture , caritas , hospicjum itp co myslisz , ze ludzie sa glupi. Nie orza a zyja a z kad tych pieniedzy nabrac jak spoleczenstwo ubogie a szczeka to pies a
   nie ludzie troche szacunku bo nie kazdy jest katolikiem jakby co.

   • JAcenty

    Natalio ale w tym konkretnym przypadku nie ma co się najeżać tylko stwierdzić realnie: cała diecezja świdnicka nie da rady sfinansować remontu wieży. Tu potrzeba większej kasy. I nie ma co podpierać się infrastrukturą Kościoła, ona wypełnia inne zadania i je finansuje. Nie byłem nigdy sympatykiem Franka w kwestiach ideologicznych ale w tym przypadku sprawa jest prosta, bazylice trzeba pomóc bez względu na przekonania, to jest nasze wspólne dziedzictwo.

    • Natalia

     Ale nie z moich podatkow niech sie bujaja , to po co brali tyle budynkow , ziemi ? po co im tyle do grobu wezma ich Bogiem jest mamona , purpura i szkarlat i tak lubia zlote kielichy to jest obrzydliwe . Ducha tam nie ma zionie smutkiem i pustka.

     • JAcenty

      Pewnie,oczywiście, moja chata z kraja, niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.