Strona główna 0_Slider Ukraińska parafia powołana w Świdnicy

Ukraińska parafia powołana w Świdnicy

8

W Świdnicy funkcjonuje nowa wspólnota wiernych. Na Osiedlu Młodych, przy Kościele pw. NMP Królowej Polski powołana została parafia greckokatolicka pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, gdzie obywatele Ukrainy mogą oddać się modlitwie i uczestniczyć w nabożeństwach. Jej gospodarzem jest ks. proboszcz Vitaliy Demyanets.

Parafia greckokatolicka pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy powołana została dekretem z 2 czerwca tego roku. Erygował ją ks. biskup Włodzimierz Juszczak, ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

W Polsce jest bardzo dużo grekokatolików – obywateli Ukrainy m.in. także w Świdnicy. W zeszłym roku osób z Ukrainy, które pracowały na podstawie świadczeń o pracę było ponad 28 tys. Świdnica znajduje się na obszarze Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej, która wychodzi naprzeciw potrzebom duszpasterskim naszych wiernych, przyjeżdżających z Ukrainy i będących pod naszą opieką – wyjaśnia ks. biskup Włodzimierz Juszczak.

Nowa parafia mieści się przy Kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, a jej proboszczem jest ks. Vitaliy Demyanets. – Korzystamy z bocznej kaplicy przy Kościele pw. NMP Królowej Polski. Nasz ksiądz wynajmuje mieszkanie w tym domu parafialnym na Osiedlu Młodych. Na razie nie mamy swojej świątyni, gdyż parafia jest w trakcie tworzenia. Na msze chodzi systematycznie kilkadziesiąt osób i mamy nadzieję, że parafia będzie się rozwijać – dodał biskup.

Nabożeństwa w języku ukraińskim w nowo powołanej parafii odbywają się – od poniedziałku do piątku i w święta – o godz. 19.00, w sobotę o godz. 9.00 i w niedzielę o godz. 10.00. Najbliższa msza planowana jest w niedzielę ze względu na tygodniowy wyjazd ks. proboszcza Vitaliyego Demyanetsa do Ukrainy. Parafia nie ma jeszcze swojej strony internetowej, a informacje można uzyskać na witrynie – www.cerkiew.net.pl.

Tekst: AN
Zdjęcie: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNowe mieszkania pod wynajem w Strzegomiu
Następny artykułStrażacy odebrali kluczyki do nowoczesnych pojazdów ratowniczych (FOTO)