Strona główna 0_Slider Strażacy odebrali kluczyki do nowoczesnych pojazdów ratowniczych (FOTO)

Strażacy odebrali kluczyki do nowoczesnych pojazdów ratowniczych (FOTO)

2

5 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych trafiło do Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie świdnickim. 5 kolejnych nowoczesnych pojazdów lekkich i średnich zasiliło jednostki powiatów – dzierżoniowskiego, jaworskiego, średzkiego, lubańskiego i wołowskiego. To wynik projektu partnerskiego opiewającego na 6,5 mln zł. Uroczyste przekazanie kluczyków i dowodów rejestracyjnych, a także poświęcenie wozów strażackich oraz zestawów ratownictwa technicznego nastąpiło dziś w Burkatowie.

Gospodarzem uroczystości była gmina Świdnica, która jest liderem projektu partnerskiego pn. „Zakup sprzętu dla prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”. Dzięki niemu udało się uzyskać 6,5 mln zł dotacji na zmodernizowanie sprzętu 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z sześciu powiatów partnerskich. Wszystkie OSP musiały być włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KRSG).

Jest to nasz sukces oraz bezpieczeństwo naszego powiatu i pozostałych powiatów – podsumowała projekt wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, dziękując partnerom za zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu.

W ramach projektu zakupiono 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 lekkie wozy ratowniczo-gaśnicze oraz sprzęt hydrauliczny w postaci pomp, nożyc i węży, rozpieraczy ramieniowych, rozpieracza teleskopowego, zestawu do obcinania pedałów w samochodach oraz do wyważania drzwi. W powiecie świdnickim nowoczesne pojazdy oraz sprzęt ratowniczy zasili jednostki OSP w – Burkatowie (gmina Świdnica), Jaworzynie Śląskiej, Goczałkowie (gmina Strzegom), Pożarzysku (gmina Żarów) oraz Tworzyjanowie (gmina Marcinowice).

Jestem przekonany, że te samochody i ten sprzęt w waszych rękach będzie stanowił wielką wartość ratowniczą. Patrzymy trzeźwo na rzeczywistość i ze statystyk wiemy, że ilość zdarzeń nie tylko pożarowych niestety z roku na rok rośnie. Te samochody już dziś są potrzebne do działań ratowniczo-gaśniczych i tylko, gdy zakończycie proces szkolenia w obsłudze pojazdów i przełożycie sprzęt już jutro będziecie z nich korzystać i pomagać mieszkańcom – stwierdził Komendant PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak, który był inicjatorem i przyczynił się także do realizacji projektu.

Nowe wozy strażackie i zestawy ratownicze poświęcone zostały przez ks. Marka Babuśkę. Kluczyki i dowody rejestracyjnych przedstawicielom zmodernizowanych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych uroczyście przekazali włodarze i przedstawiciele partnerskich gmin.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułUkraińska parafia powołana w Świdnicy
Następny artykułParaliż po wypadku samochodowym