Strona główna 0_Slider Ponad 53 miliony na przebudowę i utrzymanie letniego basenu

Ponad 53 miliony na przebudowę i utrzymanie letniego basenu

25

25 listopada minął rok o decyzji Rady Miejskiej o powierzeniu modernizacji basenu letniego w Świdnicy miejskiej spółce wodociągowej. Termin podpisania umowy w końcu wyznaczono. Umowa z miastem ma zostać podpisana w czwartek – informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

22.XI.2017 zakończyło się postępowanie oparte na art. 67 ust.1 pkt.12 ustawy Prawo zamówień publicznych a zmierzające do zawarcia z wolnej ręki umowy powierzenia przez Miasto Świdnica zadań własnych z zakresu sportu (przebudowa, udostępnianie i administrowanie basenem letnim) naszej spółce – informuje Tomkiewicz. – Podpisanie stosownej umowy zawierającej m.in. zasady rekompensaty planowane jest na 30 listopada i po tym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo przebudowy. Planowany czas wykonywania przez ŚPWiK zadania własnego gminy Miasto Świdnica upłynie 31.12.2041 roku a szacunkowa wartość zamówienia to 53,32 mln złotych.

Przypomnijmy:

Zapowiedź o rozpoczęciu gruntownej modernizacji padła podczas sesji Rady Miejskiej 25 listopada 2016 roku. Radni 14 głosami, mimo krytyki opozycji, przyjęli wówczas uchwałę o przekazanie basenu w zarząd ŚPWiK i wykonaniu gruntownej przebudowy obiektu. Orędowniczką pomysłu jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która modernizację kąpieliska uzasadniała jego fatalnym stanem. Zgodnie z ustaleniami z listopada ŚPWiK miało zaciągnąć pożyczkę ok. 20 milionów złotych (netto) i przeprowadzić całą inwestycję.

Obawy części radnych budziły dwie kwestie – wysokość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść oraz to, że inwestycje powierza się spółce, która jest gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców w kwestii zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Jak się okazało, cała operacja jest bardzo trudna. Od uchwały Rady Miejskiej minęło ponad 10 miesięcy, a umowy rekompensaty między ŚPWiK a miastem wciąż nie ma. Już po podjęciu decyzji przez radnych, w życie weszły nowe przepisy, regulujące powierzanie zadań spółkom ze 100% udziałem gmin. Wg przepisów konieczne jest ogłoszenie celowego przetargu.

Cała operacja powierzenia inwestycji spółce wodnej została wykonana po to, by zobowiązania zaciągnięte na modernizację basenu nie zostały wliczone do długu publicznego Świdnicy. Jednak de facto to miasto zapłaci zarówno za modernizację, jak i odsetki od obligacji oraz koszty bieżącego utrzymania basenu. W wieloletniej prognozie finansowej miasta w związku z tym zostały zapisane dwie kwoty (do roku 2041) – 23,370 mln zł po stronie wydatków bieżących oraz 29,95 miliona złotych po stronie wydatków majątkowych. Opierając się na prognozie miasto miałoby przekazywać ŚPWiK przez 23 lata po ok. 2,5 miliona złotych rocznie.

(Szczegółowe pytania w kwestii bezpieczeństwa tej operacji oraz zgodności z przepisania prawa znajdują się w interpelacji radnego Janusza Soleckiego, które można znaleźć TU)

Niepokój części radnych, w tym także opozycyjnej Wspólnoty Samorządowej, budzi nie tylko bezpieczeństwo dla płynności finansowej ŚPWiK w związku z podjęciem tak dużego zobowiązania finansowego, ale także sam koszt przedsięwzięcia. Na gruntowną modernizację całego kompleksu nalegali prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i jej zastępca, Marek Suwalski, orędownik podgrzewania niecek basenowych i wydłużenia dzięki temu sezonu na cały czerwiec i wrzesień. To miałoby sprawić znaczny wzrost zainteresowania i zwiększyć liczbę odwiedzających z obecnych ok. 30 tysięcy osób do 45 tysięcy. To optymistyczne założenie przyjęła firma Consulting ProPolis, która na zlecenie miasta przygotowała biznes plan. Wg niego już w pierwszym roku przy takiej frekwencji z tytułu funkcjonowania basenu wraz z Domem Wycieczkowym uda się niemal wyjść na zero, zakładając cenę biletów na 14 złotych za dzień (normalny, 11 zł ulgowy).

W październiku tego roku prezes ŚPWiK Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podpisał z bankiem PEKAO S.A. umowę emisji obligacji na sfinansowanie modernizacji. Szczegóły tej umowy nie są znane.

/asz/

 • Obserwator

  Co za bzdura. Za te pieniądze można postawić pięć takich basenów, jak w Żarowie, który kosztował 9 mln. Tak, jak byłem przeciw gigantomanii ekipy pana Murdzka, tak i teraz uważam pomysły ekipy pani Słaniewskiej za zbędne szastanie pieniędzmi podatnika.

  • Jan Wtorek

   Ale wyraźnie jest powiedziane że kwota 54 mln to razem z Kosztami utrzymania do roku 2041!!! Pani redaktor proszę nie oszukiwać ludzi. Koszt inwestycji jest taki jak to było wcześniej mówione 24mln. A Koszty utrzymania przecież co roku są jakieś bo trzeba opłacić ratowników, rachunki, wodę itp. Wiec tak czy siak miasto je ponosi niezależnie od remontu

   • Obserwator

    Panie kolego: miasto bezsprzecznie potrzebuje basenu, ale jako ojciec siedmiolatki systematycznie odwiedzający basen w Żarowie, powiem Ci, że w życiu we wrześniu nikt nie pójdzie na basen odkryty, nawet z ciepłą wodą. A dlatego, bo w końcu z wody trzeba wyjść, a temperatura powietrza w wrześniu oscyluje w okolicach kilkunastu stopni i L4 na dziecko załatwione. Poza tym kiedy w roku szkolnym uda się zgrać z pogodą i pójść na odkryty basen? Mówiąc w krótkich, żołnierskich słowach: frekwencji zakładanej przez pana Suwalskiego NIE BĘDZIE!

    • Krzysiek

     Nic więcej nie trzeba dodawać. Zresztą nawet 24 mln to kosmiczna kwota biorąc pod uwagę koszt basenu w Żarowie.

 • Harrison Jones

  Szok, sensacja i niedowierzanie bo na utrzymanie basenu trzeba placic! No śmiech na sali za sam tytuł. To normalne skoro jest i ludzie z niego korzystaja to trzeba placic rachunki za wode, ratownikow itp. A koszt samej inwestycji pozostaje bez zmian. Cos z tym basenem trzeba zrobic bo niezly strup nam w miescie zostanie.

  • Mareczek

   Jones to plac ze swoich!!! Choć nie bo ty swoich nie masz , twoje są też od nas tylko wypłacane przez urząd 😉

   • Harrison Jones

    Mareczek ty tak na serio czy po prostu bawisz sie w trolla internetowego? Ale spoko skoro ja mam placic za wode w basenie to proponuje zebys ty placil za oswietlenie w miescie 😉 w koncu kase masz w diecie calkiem niezla.

    • Mareczek

     A dlaczego ja mam płacić za coś do czego nie namawiam i nie polecam budować czy też oświetlać. Chodzę do fabryki pracuję , płacę podatki i mam prawo krytykować głupie inwestycje aplikowane Świdnicy przez partaczy. Ty bronisz tych bubli to płać !

     • Harrison Jones

      Krytykowac mozesz tak samo jak ja moge je popierac. Tez pracuje, prowadze dzialalnosc i place podatki. Takze ogarnij sie czlowieku i czasem usmiechnij, to pomaga 😉

 • Jan

  Powtórzę to jeszcze raz ten projekt to największy gniot w historii tego miasta, może tylko konkurować z nieudolnym doświadczeniem architektonicznym jakim jest pomysł na nasz stadion.

 • Młody

  Jeżeli Suwalski twierdzi ze już po pierwszym sezonie wyjdą na zero to po co środki na bieżące utrzymanie. Albo ktoś mija się z prawdą albo liczyć nie potrafi. Coś ostatnio chyba nasza władza przestaje trzymać ciśnienie i zaczyna robić WIELBŁĄDY.

 • Świdniczanka

  Czytam ostatnie publikację dotyczące Świdnicy i komentarze pod nimi. I stwierdzić muszę że ciągle te same osoby komentują- atak opozycji i obrona rządzących. To nie są głosy mieszkańców dla których ważne jest dobro miasta. Ludzie opamiętajcie się!!! Tyle agresji jest w tym co piszecie. Zajmijcie się czymś pożytecznym a nie trolowaniem.

 • oloderay

  No to jest i kasa na remont Kościoła Farnego. Trzeba tylko odpowiednio przemycić te 30 baniek. Ale w Toruniu wiedzą jak to zrobić.

 • mieszkaniec miasta

  Lepiej taki za 24 niz aquapark za 100 jak to chciała poprzednia władza.

  • BA

   Nie za 24 bańki tylko dużo więcej, a poprzednicy szacowali aquapark na cirka 80 baniek. Jak ktoś nie pamięta, to budowa miała być w systemie PPP, obejmować basen kryty i właśnie też remont otwartego w zgrabnym połączeniu i wiele innych nowoczesnych atrakcji typu spa itd. Dzisiaj znakomicie widać, jak dobrze był przemyślany tamten projekt (proponuję doczytać o PPP) i że spokojnie, zgodnie z przewidywaniami, byłoby na niego stać miasto wobec bardzo dużych wpływów pit , cit itd. ( obecny budżet jest o wiele zasobniejszy dzięki mądrej, wieloletniej polityce poprzednich władz, której owoce właśnie zbierają obecnie rządzący).

 • Olga

  Dla mnie cena 14 i 11 zł za bilet przy wyjściu z rodziną jest absurdalna. Poza tym ci bogatsi wyjadą nad ciepłe morza, więc nie wiem kto będzie z basenu korzystał na tyle licznie, żeby się częściowo chociaż rekompensowały koszty. Liczenie na frekwencję w czerwcu i wrześniu jest kolejnym absurdem. Głównymi użytkownikami są dzieci i młodzież, w tych m-cach raczej obecni w szkole. Apel do radnych – czas zacząć myśleć!

  • Czytelnik

   Ceny biletów muszą uwzględnić darmowe wejścia ” karty dużej rodziny ” emerytów, studentów , znajomych itd. Ktoś musi za to zapłacić .

  • Czytelnik

   Jak można podnieść frekwencję w czerwcu skoro teraz basen jest czynny w czerwcu od godziny 14 aby młodzież nie chodziła na wagary . To co po modernizacji będzie czynny od rana , czy do późna w nocy ?

 • Jerzy

  No cóż i stało się – od 10 lat ulica Częstochowska (sic!. ostatnia ulica bez wody i kanalizy miejskiej) w dalszym ciągu nie będzie w całości skanalizowana bo zabrakło kasy na nitkę kolektora wzdłuż ulicy do jej końca. I robota po polsku – sprujemy nawierzchnię ulicy do połowy i już, a reszta niech dalej wywozi szamba. To już 3 raz przepompowano kasę na inne cele – medialność przede wszystkim. Poprzednio miasto zrobiło “biznes” na działkach na końcu ul. Bystrzyckiej, a domy rosną tam że hej….. teraz daje czadu na basenie. Tyle kasy starczyło by na modernizację basenu w części i w całości na ekologię miasta 21-wieku a nie szamba i oczyszczalnie drenażowe (nie mylić z biologicznymi) Ehh… – nawet dotacji na te ostatnie miasto nie ma, natomiast gmina jak najbardziej. W Wierzbnej znajomi nie zdążyli się podpiąć do szamba, a już mieli wodę i kanalizę – u tu miało być pięknie a wychodzi jak zwykle. MOŻE PANI PREZYDENT CZYTUJE CZASAMI TAKIE BIADOLENIA ?

  • Madzia

   Czy czytuje? Przecież tu cała armia urzędowych troli grasuje. Kto normalny by siedział przed monitorem i z własnej woli bronił tych kompletnie oderwanych od rzeczywistości pomysłów. Wcale bym się nie zdziwiła gdyby jeszcze raportowali co godzinę (to takie w stylu mentora towarzysza Adama) Osobiście to mi nawet szkoda tych ludzi bo oni muszą z czegoś żyć a bez królowej i jej pensji w realnym biznesie nie mają szans.

   • Kami

    Madzia a ty trolem nie jesteś? bo tu ludzi o basenie, o SPWIKu o kłopotach z brakiem kanalizy, a ty teksty o towarzyszach, królowej..takie pierdy podczytane w innych postach..chcesz dodać coś w temacie basenu to pisz, a z biciem tej politycznej piany to daj se luz

    • Madzia

     To już w wolnym kraju nie można odpowiedzieć na pytanie Jerzego? Kamilku ogarnij się i czytaj wszystkich ze zrozumieniem. Ja jakoś nie widzę w twoich wypocinach pół zdania merytorycznego na temat inwestycji w basen 🙂
     A jak już pytasz to sprawa jest bardzo prosta. Cała ta śmieszna i karkołomna konstrukcja jest wymyślona tylko po to żeby ominąć przepisy i uniknąć wprowadzenia komisarza. Świdnica już niestety nie jest w stanie sama dźwignąć obciążeń tej inwestycji i zrzuca ciężar na spółkę miejską.

 • kibol

  Chciałbym się tylko przypomnieć, że ani złotówki nie możecie wydać na te bzdury bez stworzenia w ŚPWiK oddzielnej księgowości, nie wolno wam naruszyć ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zakazu sponsorowania skrośnego…. TO MUSI BYĆ ODDZIELNY PROJEKT BIZNESOWY. A że nijak nie da się go uzasadnić – ktoś pójdzie siedzieć 🙂

 • Jolanta Pałac

  Proponuję zapoznać się z projektem z Obornik Ślaskich. remont basenu z wieloma atrakcjami dla dzieci i z przebudową dwóch ulic będzie kosztował 9 mln. Dostaną również dofinansowanie z Unii a wejścia będą za darmo. Co prawda skala mniejsza, ale sposób załatwienia sprawy super. Pamiętam rozliczanie batoników jako zbędnych wydatkow z kasy miejskiej w poprzedniej radzie. A teraz to mamy gest….że ho, ho.

 • jozek

  A na remont basenu w sp 4 pieniazkow braklo O ile pamietam obiecanego juz dawno Szkola pieknieje a basen i obiekt sportowy jak slams