Strona główna 0_Slider Historyczne nabożeństwo w świdnickim Kościele Pokoju

Historyczne nabożeństwo w świdnickim Kościele Pokoju

0

31 października 1517 roku nikomu wówczas nieznany mnich przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, wzywając do odnowy Kościoła. Symboliczny akt stał się początkiem Reformacji w Europie. – Dziś uczestniczymy w historycznym wydarzeniu, biorąc udział w modlitwie w pięćsetną pamiątkę rocznicy Reformacji – podkreślał ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas uroczystego nabożeństwa w Kościele Pokoju w Świdnicy.

We wtorkowy wieczór w świątyni, będącej symbolem pokoju, spotkali się luteranie i wierni innych wyznań, by wspólnie modlić się. Na zaproszenie odpowiedzieli ks. Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa oraz przedstawiciel władz Świdnicy. O wyjątkową oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał kantor Kościoła Pokoju Maciej Bator, dzięki któremu  obok symfonicznych organów zabrzmiały także trąbki i głosy chórzystów. Nabożeństwo prowadził biskup Waldemar Pytel z towarzyszeniem księdza Pawła Melera i katechetki Lucyny Żak.

Pamiątka Reformacji jest w tym roku świętem wyjątkowym, ponieważ to właśnie dzisiaj przed 500 laty ksiądz Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła Zamkowego w Wittenberdze 95 tez skierowanych przeciwko handlowi odpustami. Te tezy stały się punktem wyjściowym dla Reformacji – przypomniał w kazaniu biskup Pytel. – Gdy świętujemy 500 lat Reformacji, to nie świętujemy osoby Marcina Lutra. Nie świętujemy również narodzin Kościoła Ewangelickiego. Wg II rozdziału Dziejów Apostolskich miało ono miejsce już przed dwoma tysiącami lat podczas pierwszego zesłania Ducha św. Tym bardziej, co chcę jasno podkreślić, nie świętujemy również rozłamu w Kościele. Świętujemy ponowne odkrycie Ewangelii, dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie. (…) Bo to Ewangelia ma wyzwolić nas od trosk i lęków. Luter dorastał w dobie strachu. Prawie 1/3 populacji zmarła w późnym średniowieczu wskutek dżumy. Ludzie obawiali się o swoje życie, bali się sądu ostatecznego. Przeszywał ich strach przed piekłem. Poprzez handlowanie odpustami Kościół robił wtedy interesy na strachu, oparty na dewizie, zawartej przez Lutra w tezie 27 „Ludzkie brednie opowiadają ci, którzy głoszą, że gdy grosz w skrzynce zabrzęczy, dusza z czyśćca uleci”.

Jak podkreślał biskup, dzięki Reformacji rozpoczęła się nie tylko odnowa Kościoła, ale także niezwykły rozwój sztuki, muzyki, architektury. Protestanci, hołdujący zasadom odpowiedzialności za swoje życie i życie innych, stali się ważnym motorem napędowym cywilizacji.

W 1525 w Wittenberdze, jak czytamy w wydanym z okazji 500 lecia Reformacji folderze, wprowadzono nowy porządek kościelny, czyli po pierwsze przeprowadzono reformę nabożeństwa wprowadzając język ojczysty, kazanie w duchu odnowy Kościoła oraz usankcjonowano oficjalnie, stosowane już wcześniej, udzielanie Sakramentu Komunii Świętej pod postaciami chleba i wina, zgodnie z biblijnym ustanowieniem. Reformatorzy pozostawili (z siedmiu) dwa sakramenty. Drugim był Chrzest Święty. Po drugie, zreformowano szkolnictwo, aby każdy umiał czytać i pisać, a dzięki temu mógł czytać Biblię w swoim języku. Z majątku likwidowanych klasztorów utworzono miejską kasę zapomogową, która wspierała chorych, ubogich, wdowy i sieroty.

Biskup Waldemar Pytel przypomniał, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego i kilka innych samorządów wojewódzkich w Polsce przyjęło rezolucję o ustanowieniu roku 2017 rokiem pamięci o Reformacji. Podobnie zrobiła Rada Miejska Dzierżoniowa. Tym tropem nie poszły Świdnica ani powiat świdnicki.

Biskup Adam Bałabuch skierował do biskupa Pytla i wiernych podziękowania za zaproszenie, przekazał także pozdrowienia i wyrazy jedności oraz szacunku od biskupa diecezji Ignacego Deca, który nie mógł ze względu na wyjazd uczestniczyć w modlitwie. Jak podkreślał ks. Bałabuch, Świdnica jest przykładem ekumenicznej współpracy między Kościołami Rzymskokatolickim i Ewangelickim, co przejawia się m.in. podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale także przy wielu innych, codziennych okazjach. – Dajemy przykład, że trzeba się wzajemnie szanować, że trzeba się razem wspólnie modlić, bo przecież, jak było podkreślone, to jest święto naszego Pana Jezusa Chrystusa. Papież Franciszek, będąc w Szwecji, powiedział takie ważne słowa, że chodzi tutaj, żeby wyrazić pragnienie, aby być zjednoczonymi z Chrystusem, aby mieć życie – przypomniał biskup Bałabuch. Życzenia i pozdrowienia w imieniu samorządowców przekazał również starosta Piotr Fedorowicz.

Po nabożeństwie na zaproszenie biskupa Pytla uczestnicy modlitwy stanęli do wspólnego zdjęcia.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykuł30 kolizji, 3 wypadki, 3 ofiary śmiertelne
Następny artykułDo Strzegomia już bez objazdów [FOTO]