Strona główna 0_Slider Dzieci pokazały jak ratować życie

Dzieci pokazały jak ratować życie [FOTO]

0

Na wyreżyserowanych scenkach uczniowie świdnickich szkół podstawowych pokazali, jak ważna dla ratowaniu życia, jest znajomość i umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Czynności ratownicze mogły trwać nie więcej niż 10 minut. Drużyny musiały podjąć działania w sytuacjach chociażby zatrzymania akcji serca, porażenia prądem czy omdlenia. Kto zwyciężył?

Międzyszkolny Konkurs Pierwszej Pomocy „Umiemy pomagać” został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy po raz 11. – Jego celem jest chociażby wprowadzenie u dzieci edukacji ratowniczej, nabycie umiejętności pierwszej pomocy, kształtowanie właściwych zachowań w stosunku do osób, którym potrzebna jest pomoc, ale także właściwych postaw humanitarnych oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu. Konkurs ma również pomóc rozwijać w najmłodszych poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych – wyjaśnia Agnieszka Ziobro, pedagog Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.

W zmaganiach praktycznych w tym roku wzięło udział osiem szkół podstawowych ze Świdnicy. Pięcioosobowe drużyny na ośmiu przygotowanych stacjach pokazali umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie musieli podjąć działania ratowania życia w przypadku m.in. zatrzymania akcji serca, duszności i omdlenia, urazów głowy, nosa i oka, oparzenia, porażenia prądem czy złamania.

Drużyny oceniało jury w składzie: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 315 Magdalena Butkiewicz, Teresa Borek i wolontariusze grupy SIM z Oddziału Rejonowego PCK w Świdnicy, Robert Topolski z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, Halina Ulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy, Krzysztof Grzegorczyk przedstawiciel Straży Miejskiej w Świdnicy, Ewa Żyłka z Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy oraz Urszula Besser, pielęgniarka szkolna.

Na stacjach oceniane były – bezpieczeństwo zawodników, ratowanie życia, wezwanie kwalifikowanej pomocy, udzielenie pierwszej pomocy i umiejętność samodzielnego działania każdego z zawodników, kierowanie drużyną i praca zespołowa – mówi Agnieszka Ziobro.

W tym roku pierwsze miejsce zdobyli po raz kolejny zespół Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, w składzie -Alicja Kisiel, Patrycja Mińska i Roksana Żyłka. Na drugim miejscu była drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8. Trzecie, zaszczytne miejsce otrzymała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4.

Podczas wydarzenia wyłoniono także zwycięzców konkursu plastycznego, którego tematem była „Bezpieczna jazda na rowerze”, skierowanego do uczniów klas I-III. Najpiękniejsze prace przygotowali – Wojciech Drozd z SP nr 4 – I miejsce, Antonina Wolf z SP nr 6 – II miejsce i Nikola Dolak SP nr 105 – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali – Aleks Kuźmiński z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”, Antonina Janicka z SP nr 1, Oliwia Golańska z SP nr 315 oraz Malwina Skonieczna z SP nr 8.

Na koniec zaprezentowano plakaty i banery, hasła dotyczące bezpieczeństwa. Na laureatów zawodów czekały cenne nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Współorganizatorami konkursu byli – Odział Rejonowy PCK w Świdnicy oraz Urząd Miejski w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNajmłodsi przekazali zabawki dla chorych dzieci [FOTO]
Następny artykułSkwer w Żarowie zmienił wygląd [FOTO]