Strona główna 0_Slider Czy wystarczy miejsc ostatniego spoczynku w Świdnicy?

Czy wystarczy miejsc ostatniego spoczynku w Świdnicy?

14

Kwestia miejsc pochówku na cmentarzach komunalnych jest zmienna i zależy nie tylko od wolnej przestrzeni, ale i liczby grobów przeznaczonych do likwidacji. Największy problem ma parafia katedralna, właściciel cmentarza przy Al. Brzozowej, w którym nie ma już wolnej powierzchni na miejsca ostatniego spoczynku. By zmienić sytuację parafia powiększa cmentarz o około 0,5 ha. Plany rozbudowy ma także miasto i dotyczą one cmentarza na ul. Słowiańskiej.

Świdnica posiada trzy cmentarze – dwa komunalne – przy ul. Słowiańskiej 1, o powierzchni około 7,1 ha i Łukasińskiego 49, zajmujący około 4,1 ha, a także parafialny – przy Al. Brzozowej 2, mający około 4 ha. Obecnie liczba grobów na świdnickich cmentarzach wynosi – około 6 600 na ul. Słowiańskiej, około 6 300 na ul. Łukasińskiego oraz około 5600 – na Al. Brzozowej. Administratorem cmentarzy przy ul. Słowiańskiej i Łukasińskiego jest „Farma Miejska” w Świdnicy, a przy Al. Brzozowej – „Ostatnia Posługa”.

Ile obecnie miejsc pozostało na świdnickich cmentarzach? – Wolna przestrzeń do pochowków na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej to około 3 500 m2, to przekłada się na 900 miejsc. Natomiast na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego pochówki odbywają się tylko do grobów, które zostały przeznaczone do likwidacji (w przypadku opłaty prolongacyjnej po 20 latach) – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. Jak wyjaśnia Tomasz Karpiński z firmy „Ostatnia posługa” na cmentarzu przy Al. Brzozowej nie ma wolnej powierzchni przeznaczonych na pochówki – Miejsca niezachowane to wykupione rezerwy. Dodatkowo pochówki odbywają się na miejscach „pozyskanych”, po ekshumacjach, rezygnacji rodzin z wcześniejszej rezerwacji, likwidacji grobów (bardzo mała ilość, tego typu sprawy są sporadyczne na Al. Brzozowej) – mówi Tomasz Karpiński.

Sytuację liczby miejsc pochówku w Świdnicy, zarówno miasto, jak i parafia zamierzają zmienić poprzez poszerzenie swoich cmentarzy. – Cmentarz przy Al. Brzozowej jest rozbudowywany od prawie 4 lat, a więc od momentu, gdy parafia pozyskała od miasta teren poza cmentarzem, który ciągnie się w kierunku torów. W tej chwili jest przygotowywana do realizacji jedna z części – około 0,5 ha – pozyskanego terenu. Nie robimy jego całości ze względu na to, że jest bardzo zaniedbany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami jeszcze w tym roku otrzymamy pozwolenie na użytkowanie tego terenu. W miarę upływu czasu będziemy przenosić i poszerzać cmentarz. Na dzień dzisiejszy gotowej łąki, na której można przygotować cmentarz, jest około 2 ha. Następnym etapem prac, dotyczących cmentarza, będzie budowa nowej kaplicy – mówi ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej. Zamiar rozbudowy jednego z cmentarzy ma również miasto. – Od 2018 roku planowana jest rozbudowa cmentarza przy ul. Słowiańskiej o nowe kwatery do pochówków – dodaje rzeczniczka UM w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Agnieszka Szymkiewicz

 • Grzegorz Żarów

  Dość często zdarza mi się spacerować po cmentarzu i zauważyłem jedno (pewnie nie tylko ja). Kremacja i mała symboliczna tabliczka zajmują znacznie mniej miejsca. Z tego co widzę niektórzy się prześcigają w tym kto wystawi droższy i większy nagrobek. Zmarłemu to i tak wszystko jedno, czy ma małe miejsce pochówku, czy piętrowy kompleks.

 • men777

  Przecież to jakaś obłuda, przecież Firma która jest Administratorem cmentarzy przy ul. Słowiańskiej i Łukasińskiego jest
  „Farma Miejska” w Świdnicy, a przy Al. Brzozowej – „Ostatnia Posługa” to ten sam właściciel, tylko nazewnictwo zostało zmienione!!!

  • men777

   Powinno być to ujęte w nawiasie!!!

  • Janka Klocek

   Czyżby zazdrość że ktoś był tak pomysłowy żeby założyć dwie dobrze prosperujące firmy?! Zresztą Farma Miejsca z tego co wiem jest Pana Macieja a Ostatnia Posługa Pana Tomasza. Obie firmy pod obecnymi nazwami od wielu lat. Zresztą co ma za znaczenie kto jest właścicielem? Miejsca się kończą to normalne. Gdyby ludzie decydowaliby się na kremację problemu by nie było.

   • men777

    Tomasz czy Maciej, a to dobre!!!Oni są tylko na papierze bo kręci tym wszystkim ojciec!!!

    • Janka Klocek

     Dobre to jest to co piszesz nie mając zielonego pojęcia jak jest.
     Ale jeśli życie z myślą że wie się wszystko najlepiej Ci pomaga, to tylko życzyć szczęścia i dalszej nieświadomości 🙂

 • Cjapek

  Tak na wesoło.
  Strajki lekarzy, później oferta dla pielęgniarek i lekarzy z Ukrainy, a teraz problem z miejscami na cmentarzach…Może lepiej dźwignąc służbę zdrowia i zacząć leczyć, to miejsca zostanie ? ;D

  Poza tym, cmentarze w Polsce wyglądają okropnie. “Schludne” są np w USA. Mała tabliczka, która praktycznie nie zajmuje miejsca i pełno zieleni.

 • Natalia

  Udostepnic miejsce na prochy , ktore bedzie mozna rozsypac i problem rozwiazany.

  • Domino

   To miejsce to kolumbarium. Świetna sprawa przy braku działki na groby,ale najpierw trzeba wybudować,a potem sprzedać. Nie tak się u nas interesy robi na nieboszczykach.

   • JAcenty

    Kolumbarium to pomieszczenie z niszami w ścianie na urny. Nie można tam rozsypywać prochów. Prochy można było rozsypywać na tak zwanych ‘łąkach pamięci’ ale w obecnym stanie prawnym nie jest to możliwe. Podobno szykowana jest zmiana w ustawie o cmentarzach aby przywrócić taką możliwość, jak również wprowadzić możliwość wysypywania prochów w morzu czy w górach.

    • nmisiek

     Niestety, taka nisza w ścianie na cmentarzu przy Łukasińskiego to koszt 3 tys., a każde dochowanie urny to 1 tys. Z jednej strony brak miejsc na tradycyjne pogrzeby, a z drugiej zapora cenowa w pogrzebach urnowych.

    • Domino

     Masz rację.Nie doczytałam o tym rozsypywaniu.

   • Natalia

    Tylko kasa……. od urodzenia a potem i po smierci sie ciagnie .

 • Domino

  U nas kremacja ciągle kojarzy się z obozem zagłady, brak okazałego pomnika to hańba dla rodziny. Niektóre miejsca pochówku (szczególnie w święta) wyglądają jak hurtownia kwiatów i zniczy. Po co te wydatki, to ściąganie się,kto więcej nawali na tę płytę?