Strona główna 0_Slider Czy wystarczy miejsc ostatniego spoczynku w Świdnicy?

Czy wystarczy miejsc ostatniego spoczynku w Świdnicy?

14

Kwestia miejsc pochówku na cmentarzach komunalnych jest zmienna i zależy nie tylko od wolnej przestrzeni, ale i liczby grobów przeznaczonych do likwidacji. Największy problem ma parafia katedralna, właściciel cmentarza przy Al. Brzozowej, w którym nie ma już wolnej powierzchni na miejsca ostatniego spoczynku. By zmienić sytuację parafia powiększa cmentarz o około 0,5 ha. Plany rozbudowy ma także miasto i dotyczą one cmentarza na ul. Słowiańskiej.

Świdnica posiada trzy cmentarze – dwa komunalne – przy ul. Słowiańskiej 1, o powierzchni około 7,1 ha i Łukasińskiego 49, zajmujący około 4,1 ha, a także parafialny – przy Al. Brzozowej 2, mający około 4 ha. Obecnie liczba grobów na świdnickich cmentarzach wynosi – około 6 600 na ul. Słowiańskiej, około 6 300 na ul. Łukasińskiego oraz około 5600 – na Al. Brzozowej. Administratorem cmentarzy przy ul. Słowiańskiej i Łukasińskiego jest „Farma Miejska” w Świdnicy, a przy Al. Brzozowej – „Ostatnia Posługa”.

Ile obecnie miejsc pozostało na świdnickich cmentarzach? – Wolna przestrzeń do pochowków na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej to około 3 500 m2, to przekłada się na 900 miejsc. Natomiast na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego pochówki odbywają się tylko do grobów, które zostały przeznaczone do likwidacji (w przypadku opłaty prolongacyjnej po 20 latach) – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. Jak wyjaśnia Tomasz Karpiński z firmy „Ostatnia posługa” na cmentarzu przy Al. Brzozowej nie ma wolnej powierzchni przeznaczonych na pochówki – Miejsca niezachowane to wykupione rezerwy. Dodatkowo pochówki odbywają się na miejscach „pozyskanych”, po ekshumacjach, rezygnacji rodzin z wcześniejszej rezerwacji, likwidacji grobów (bardzo mała ilość, tego typu sprawy są sporadyczne na Al. Brzozowej) – mówi Tomasz Karpiński.

Sytuację liczby miejsc pochówku w Świdnicy, zarówno miasto, jak i parafia zamierzają zmienić poprzez poszerzenie swoich cmentarzy. – Cmentarz przy Al. Brzozowej jest rozbudowywany od prawie 4 lat, a więc od momentu, gdy parafia pozyskała od miasta teren poza cmentarzem, który ciągnie się w kierunku torów. W tej chwili jest przygotowywana do realizacji jedna z części – około 0,5 ha – pozyskanego terenu. Nie robimy jego całości ze względu na to, że jest bardzo zaniedbany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami jeszcze w tym roku otrzymamy pozwolenie na użytkowanie tego terenu. W miarę upływu czasu będziemy przenosić i poszerzać cmentarz. Na dzień dzisiejszy gotowej łąki, na której można przygotować cmentarz, jest około 2 ha. Następnym etapem prac, dotyczących cmentarza, będzie budowa nowej kaplicy – mówi ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej. Zamiar rozbudowy jednego z cmentarzy ma również miasto. – Od 2018 roku planowana jest rozbudowa cmentarza przy ul. Słowiańskiej o nowe kwatery do pochówków – dodaje rzeczniczka UM w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułMarzenia dają moc. III Świdnickie Forum Kobiet
Następny artykułŚwięto Niepodległości w powiecie [PROGRAM]