Strona główna 0_Slider Święto Niepodległości w powiecie

Święto Niepodległości w powiecie [PROGRAM]

0

Zbliża się 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach obchodów 11 listopada w powiecie świdnickim zaplanowano liczne wydarzenia o charakterze patriotycznym. W programach zarówno uroczyste wystąpienia, msze św., ale także koncerty, wystawy czy biegi.

Świdnica uczci odzyskanie niepodległości
W ramach obchodów Narodowe Święta Niepodległości w Świdnicy zaplanowano liczne wydarzenia patriotyczne. Świętowanie rozpoczęło się już 6 listopada od konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej. Dziś zaplanowano wykład „Polskie drogi na niepodległości” i pokaz filmu „Cud nad Wisłą” w Muzeum Dawnego Kupiectwa” czy wystawę „Barwy Niepodległości” w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. W piątek odbędą się m.in. flashmobe – 11 minut poezji, wystawa prac pokonkursowych „Historia nauczycielką życia” czy Śpiewanki Patriotyczne w Klubie Bolko. Centralne uroczystości nastąpią 11 listopada. W ramach obchodów zaplanowano również msze św. w świdnickiej katedrze, wystąpienia na placu św. Jana Pawła II i program artystyczny. O godz. 11.15 pod Pomnik Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim oddany zostanie hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Tego dnia poprzez składanie wieńców i kwiatów w kilku miejscach w mieście, uczcimy Ich pamięć. Więcej na plakacie.

Bieg Niepodległości w Świdnicy
Półtora tysiąca pamiątkowych koszulek i medali czeka na uczestników 10. Biegu Niepodległości Świdnica 2017. Impreza organizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji odbędzie się tradycyjnie 11 listopada. Start i meta, jak zawsze, w Rynku. Zapisy i odbiór pakietu startowego (koszulka, opaska) już od godziny 9.00 odbywać się będą w Muzeum Dawnego Kupiectwa (wejście od Rynku, wyjście przy Wieży Ratuszowej). O 11.50 odbędzie się wspólna rozgrzewka, którą poprowadzą instruktorki z Energia Fitness Klub. Oficjalny start z udziałem włodarzy miasta i powiatu zaplanowany jest na godzinę 12.00 spod Wieży Ratuszowej. Dla biegaczy i amatorów nordic walkingu przygotowano cztery okrążenia trasy: Rynek, ul. Grodzka, ul. Zamkowa, ul. Kotlarska, Rynek, ul. Długa, ul. Daleka, ul. Pułaskiego, Rynek. Długość jednego okrążenia wynosi 1250 metrów. Przebiec można maksymalnie cztery pętle. Każdy sam decyduje ile okrążeń chce pokonać. Tradycyjnie nie będzie mierzony czas i notowane zajęte miejsce. Ważny jest sam udział i dobra zabawa w atmosferze radosnego rekreacyjno-patriotycznego pikniku.

Rzeczpospolita Śpiewająca w Świdnicy
Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości młodzi muzycy z Wrocławia stworzyli program nowych aranżacji piosenek patriotycznych i żołnierskich. Odświeżone wersje zaprezentują na koncercie w Świdnicy 12 listopada o godz. 17.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Publiczność będzie mogła włączyć się do śpiewania. Wstęp wolny.

Uroczysta akademia w gminie Świdnica
10 listopada, uroczystą akademią władze gminy Świdnica upamiętnią 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu zostaną wręczone odznaczenia „Zasłużony dla Gminy Świdnica” dla Stanisława Burczyńskiego, Ryszarda Gawrona i Henryka Sary. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy o godz. 18.00.

Świętowanie niepodległości w Dobromierzu
Tegoroczne uroczystości gminy Dobromierz związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w piątek, 10 listopada. O godz. 17.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Na godzinę 18.00 zaplanowano uroczystą akademię patriotyczną w świetlicy wiejskiej w Roztoce. Prezentację programu artystycznego powierzono uczniom ze Szkoły Podstawowej w Roztoce oraz dzieciom z Małego Przedszkola. Listopadowa uroczystość będzie także doskonałym momentem na wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.

Uroczystości w Żarowie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 10 listopada od Festiwalu Piosenki Patriotycznej. 11 listopada od godz. 11.30 zaplanowano mszę św., uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, wystawę „Marszałek Piłsudski” i koncert finałowy Festiwalu Piosenki Patriotycznej.

Obchody w Strzegomiu
Uroczystości 11 listopada rozpoczną się mszą św. o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca w asyście honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy przejdą pod pomnik I. J. Paderewskiego, gdzie odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz Apel Pamięci, a następnie złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem.
W Strzegomskim Centrum Kultury o godz. 15.00 będzie można zobaczyć program patriotyczny w wykonaniu amatorskich grup artystycznych z gminy Strzegom. Strzegomskie obchody Święta Niepodległości uświetni gwiazda wieczoru Tomasz Stockinger. Wstęp wolny.

W dniach od 6 do 30 listopada w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej (CAS Karmel) odbędzie się wystawa przedwojennych czasopism pt. „Wspomnienie o marszałku”.

Uroczystości w Świebodzicach
11 listopada będzie miał w Świebodzicach jak zawsze zróżnicowany charakter. Dla lubiących aktywność miasto przygotowało tradycyjnie Bieg Niepodległości i Marsz Nordic Walking, które startują o godz. 10:00 na Osiedlu Piastowskim. Trasa biegu wytyczona będzie ulicami: Mieszka Starego, Dąbrówki, Piasta, Mieszka I, Siemowita, Bolesława Chrobrego, Mieszka I, Piasta, Henryka Pobożnego, Mieszka Starego. Dystanse biegu: 4 km i 8 km (dwukrotnie ta sama trasa), dystans marszu: 4 km.

O godz. 13. 00 w kościele pw. Św. Mikołaja oprawiona zostanie uroczysta eucharystia w intencji Ojczyzny, w której udział wezmą Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, radni miejscy i powiatowi, duchowieństwo i oczywiście mieszkańcy naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Święto Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji naszej Ojczyzny. Miłośników sportu i pasjonatów tenisa stołowego zapraszamy do udziału w XI Turnieju Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, a zwolenników biegania zachęcamy do udziału w VI Biegu Niepodległości o charakterze otwartego biegu ulicznego, który w tym roku odbędzie się na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej.

Patriotyczny bieg w Jaworzynie Śląskiej
W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada o godz. 14.00 w Jaworzynie Śląskiej wystartuje Bieg Niepodległości. wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Biegu Niepodległości.

W tym roku trasa Biegu Niepodległości będzie wiodła ulicami Sportową, Ogrodową oraz w części pomiędzy ogródkami działkowymi, a dla najmłodszych grup wiekowych na terenie Stadionu Miejskiego. Biuro wyścigu wyścigu oraz start także będą zlokalizowane na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1.

Zapisy do udziału w biegu telefonicznie pod numerem 504 088 676 bądź osobiście w Sekretariacie SOKiBP (ul. Sportowa 1) do 10 listopada lub od 12:30 do 13:30, w dniu biegu. Każdy zawodnik jest zobowiązany do wypełnienia oświadczenia i dostarczenia najpóźniej przed zakończeniem zapisów, w dniu imprezy. Formularze dostępne są na stronach internetowych www.sokibp.pl oraz www.jaworzyna.net.

Święto Niepodległości w Muzeum Techniki
Do wspólnego świętowania niepodległości zaprasza także Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Podczas wydarzenia zaplanowanego 11 i 12 listopada muzealnicy i zaproszeni goście przybliżą najbardziej ikoniczne konstrukcje – zarówno to z okresu II Rzeczpospolitej jak i PRL. Instytucja chroniąca zabytki techniki zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Dejneką, autorem jedynej na rynku wydawniczym monografii w całości poświęconej pierwszej, seryjnie produkowanej, polskiej parowej lokomotywy pospiesznej – Pt31.

RAMOWY PROGRAM 11/11/2017 i 12/11/2017
10:00 OTWARCIE MUZEUM
11:00 (Hala) Prezentacja parowozu Ok22-21 (pierwszej seryjnie produkowanej polskiej lokomotywy osobowej),
12:00 (Wachlarz) Prezentacja parowozu Ty23-145 (pierwszej seryjnie produkowanej i zaprojektowanej w całości w Polsce parowej lokomotywy towarowej),
12:30 Przejazd lokomotywą 409Da-1 po Trasie Parowozowej,
13:00 (Sala Zegarowa) Prezentacja i wykład – Zembrzuski i Pt31 – prowadzi Grzegorz Dejneka; możliwy zakup książki Pt31 z autografem autora,
14:00 (Hala) Prezentacja parowozu Pt31-49,
14:30 Przejazd lokomotywą 409Da-1 po Trasie Parowozowej,
15:00 (Tor 301)  Prezentacja parowozu Ty42-1 (pierwszego parowozu wyprodukowanego w Polsce po wojnie),
16:00 ZAMKNIĘCIE MUZEUM

Marcinowicki Turniej Listopadowy
Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury  w Marcinowicach zapraszają do udziału w Marcinowickim Turnieju Listopadowym z okazji Święta Niepodległości. Tegoroczna edycja związana będzie z  220 –  leciem powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, polskimi pieśniami patriotycznymi oraz dziejami  miejscowości gminy Marcinowice. Konkurs odbędzie się 17 listopada o godzinie 12.30 w Szkole Podstawowej w Marcinowicach. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Zebrała: AN

Poprzedni artykułCzy wystarczy miejsc ostatniego spoczynku w Świdnicy?
Następny artykułCo zrobić, by pomyślnie przejść rekrutację