Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

0

Dni Gór z wystawą i ciekawymi spotkaniami z alpinistami i himalaistami, Szkoła Magii w Galerii Świdnickiej, Targ Ziemi w Kraskowie, koncert zaduszny w Kościele św. Krzyża, Gala Wiedeńska czy III RST Półmaraton Świdnicki. Podpowiadamy, co można robić w ten weekend w powiecie świdnickim.

Dni Gór w Świdnicy

Od 30 października trwają w Świdnicy Dni Gór. Tradycyjnie w programie znalazły się rozmowy o górach z młodzieżą w świdnickich szkołach, dzielenie się wspomnieniami świdniczan z ich wycieczek i wędrówek, pokaz filmu górskiego czy otwarcie wystawy prezentującej eskapadę na K2 Piotra Snopczyńskiego. Nie zabraknie także lubianych przez publiczność spotkań z polskimi alpinistami i himalaistami. W trakcie wydarzenia promowana będzie wydana w tym roku książka Danuty Piotrowskiej „Lhotse”, opisująca tragedię górskiej wyprawy z 1974 roku. Podczas wydarzenia miał wystąpić również wrocławski gitarzysta i wokalista Janek Samołyk. Koncert został odwołany z powodu choroby artysty. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Program:

3.11.2017, klub Bolko, pl. Grunwaldzki
9.00-16.00 Przegląd Piosenki Turystycznej
16.30 – Wernisaż wystawy fotografii Piotra Snopczyńskiego K2
17.00-18.00 Gasherbrum – pierwsze zimowe wejście – Janusz Gołąb
18.00-19.00 Lhotse 2017 – Rafał Fronia, Jarosław Gawrysiak, Piotr Tomala
19.00-20.00 Korona ziemi – Monika Witkowska
20.30 Janek Samołyk – koncert promujący nowy album pt. “Czas najlepszy w życiu” [ODWOŁANY]
Promocja książki Danuty Piotrowskiej LHOTSE.

4.11.2017, klub Bolko, pl. Grunwaldzki
16.00-17.00 Polska Zimowa Wyprawa na K2 – Krzysztof Wielicki i goście (Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Rafał Fronia, Piotr Tomala)
17.00-18.00 Z K2 na nartach 2017 – Jędrek Bargiel i uczestnicy wyprawy (Darek Załuski, Bogdan Leśniodorski i inni)
18.00-19.00 Dwa razy Mount Everest – Jarosław Gawrysiak
19.00-20.30 Kadrowanie w krajobrazie i portrecie – Kuba Krawczyk, Grzegorz Maciąg
Promocja książki Danuty Piotrowskiej LHOTSE.

10.11.2017, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Świdnicy, ul. Kanonierska 3
10.00 XI Edycja Powiatowego Konkursu Turystycznego „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym”- Góry Stołowe (polskie i czeskie).

3.12.2017
10.00 Zawody wspinaczkowe o Puchar Starosty Świdnickiego – Hala sportowa w Witoszowie Dolnym

Wystawa w świdnickiej bibliotece

Miejska Biblioteka im. C. K. Norwida zaprasza mieszkańców Świdnicy i okolic na wystawę „ZAMENHOF – TWÓRCA JĘZYKA ESPERANTO” z okazji MIĘDZYNARODOWEGO ROKU ZAMENHOFA (pod auspicjami UNESCO). Wystawa otwarta będzie od 30 października do 10 listopada.

Wystawa została przygotowana dla polskiego MSZ i rozesłana do ok. 180 placówek dyplomatycznych na świecie. Pokazywano ją już w różnych miejscach w Europie, ale nie tylko – trafiła m.in. do Seulu (Korea Południowa). Wystawa składa się z dwóch części: pierwsza przybliża życie Ludwika Zamenhofa, druga natomiast jego dzieło – język esperanto. Esperanto uzyskało w Polsce (2014) rangę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jako nośnik esperanckiej kultury.

Szkoła Magii w Galerii Świdnickiej

W Galerii Świdnickiej, w dniach od 2 do 12 listopada, zagości niezwykła wystawa odkrywająca tajemnice magii i iluzji. Wśród interaktywnych eksponatów znajdzie się lewitujący stół, komnata z duchem, magiczna twierdza, komnaty iluzji optycznych czy królik w cylindrze mierzący 2,5 metra.

Z kolei w Magicznym Kinie emitowany będzie film, w którym Jędrzej Bukowski, znany na całym świecie pomysłodawca wystawy, nauczy magicznych trików. Wystawa Magii to okazja do zrobienia sobie fantastycznych, zaskakujących zdjęć.

To jeszcze nie wszystko. 4 i 5 listopada, w godzinach 13-17, uzupełnieniem wystawy będzie Szkoła Magii w klimacie Harry’ego Pottera, w której iluzjonista zdradzi sekrety magicznych trików, a adeptom Szkoły Magii zostaną wręczone dyplomy.

Koncert zaduszny w Świdnicy

Organizatorem wydarzenia są – Świdnicki Ośrodek Kultury i Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja w Świdnicy. Na szóstej edycji Świdnickich Koncertów Zadusznych zaśpiewa poznański chór Capella Musicae Antique Orientalis, pod dyrekcją prof. Leona Zaborowskiego.

Koncert w Kościele św. Krzyża w Świdnicy odbędzie się w piątek, 3 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny.

III RST Półmaraton Świdnicki

Start odbędzie się o godz. 11.00 na świdnickim Rynku, dalej trasa przebiegać będzie ulicami – Kotlarską – Muzealną – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńską – Parkową – Saperów – Rzeźniczą – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląską – Przyjaźni – Kraszowicką oraz przez wsie Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyna Dolna i z powrotem do Świdnicy ulicą Przyjaźni – Zieloną – Śląską – meta: Stadion OSIR.

Lekcja teatralna w bibliotece

Na kolejnym wykładzie prof. Mirosław Kocur opowie o wciąż trwającym wpływie polskiego wizjonera teatru – Jerzego Grotowskiego na artystów na całym świecie. Lekcja pod tytułem „Pejzaż po Grotowskim”, realizowana w ramach „Alchemii Teatralnej”, odbędzie się 4 listopada o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wstęp wolny.

Mecz siatkarek

4 listopada o godz. 17.00 na Hali Zawiszów w Świdnicy odbędzie się mecz II ligi siatkarek. W rozgrywkach wezmą udział – MKS Polonia Świdnica – Częstochowianka Częstochowa.

Giełda staroci na świdnickim Rynku

Giełda Staroci od ponad ćwierćwiecza gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można.

Giełda staroci odbędzie się w niedzielę, 5 listopada w godz. od 8.00 do około 14.00 na świdnickim Rynku.

Targ Ziemi w Kraskowie

To będzie przedostatni w tym sezonie i jednocześnie najbardziej obfity Targ Ziemi 124. W Kraskowie od godz. 12.00 do 16.00 pojawi się 48 wystawców z lokalnymi i zdrowymi produktami.Dodatkowa atrakcją będzie bieg, organizowany przez Klub Biegacza w Sobótce. Wszystkie te atrakcje już w najbliższą niedzielę, 5 listopada! Targ Ziemi organizuje Kooperatywa124 przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

Więcej informacji na temat wydarzenia przeczytasz TUTAJ.

Mecz piłkarski w Świdnicy

W meczu piłkarskim IV ligii na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy 5 listopada o godz. 14.00 zmierzą się – Polonia-Stal Świdnica – Unia Bardo.

Koncert Wiedeński w Teatrze Miejskim

Gala wiedeńska odbędzie się 5 listopada o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Podczas koncertu publiczność usłyszy obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca – Johanna Straussa.

Bilety w cenie 70 zł dostępne w Informacji Turystycznej (Rynek, ul. Wewnętrzna 2) , otwartej od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 18.00. Rezerwacje pod numerem tel. (0-74) 852 02 90, grupy tel. 504 091 909. Bilety online na stronie www.ebilet.pl oraz w sieciach: Empik, Saturn, Księgarniach PWN, Sklepach Muzycznych Riff.

/Zebrała: AN/

Poprzedni artykułWyślij wiadomość dla przyszłych pokoleń w „Kapsule czasu”
Następny artykułZaprzyjaźnij się z zapachami jesieni