Strona główna Wydarzenia Wyślij wiadomość dla przyszłych pokoleń w „Kapsule czasu”

Wyślij wiadomość dla przyszłych pokoleń w „Kapsule czasu”

0

Chcesz wziąć udział w niesamowitym projekcie i schować „cząstkę siebie” na 25 lat? Napisz list do rodziców, rodzeństwa lub wnuków. Kapsuła czasu zostanie otwarta komisyjnie za 25 lat i dostarczy żarowianom, a także lokalnej społeczności wielu informacji na temat ówczesnego Żarowa. Zdjęcia z albumów, stare archiwa, pliki audio i wideo, wspomnienia czy właśnie listy można wysyłać do 20 listopada.

Inicjatywa, realizowana w ramach projektu „Opowiadania o mieście”, składa się z trzech współgrających ze sobą części – „Mapy opowiadań historycznych”, „Retrospektywnych foto-slajderów” i „Kapsuły czasu”.

Mapa opowiadań historycznych funkcjonuje na stronie internetowej składającej się z mapy topograficznej Żarowa, zawierającej lokalne opowiadania historyczne. Teksty „historyczne” przeczytane są na ulicy przez zaproszonych wcześniej do współpracy mieszkańców miasta.

„Retrospektywne foto-slajdery” są częścią wizualną projektu, dopełniającą nagrania dźwiękowe. Prace są opublikowane na stronie internetowej i składają się z zeskanowanej przedwojennej pocztówki oraz aktualnej autorskiej fotografii, która została wykonana w takiej samej perspektywie, jak jej odpowiednik; kartka pocztowa. Za pomocą myszki odbiorca strony, może przewijać grafiki, odsłaniając widok miasta; aktualny lub przedwojenny. Do stworzenie tego elementu inicjatywy fundacja wykorzystała pocztówki oraz zdjęcia ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów.

„Kapsuła czasu” to pliki wchodzące w skład „mapy opowiadań historycznych”, wspomnienia narracyjne bohaterów projektu, zeskanowane pocztówki – stanowić będą podstawę kapsuły czasu. W tej części projektu fundacja chce stworzyć ogólnodostępną akcję, polegającą na rozdaniu osobom zainteresowanym nośników pamięci typu: pendrive, w celu zapisania na nich własnych wspomnień związanych z miastem, zeskanowanych fotografii z rodzinnych albumów, nagrań dźwiękowych (być może autorstwa lokalnych grup muzycznych), amatorskich lub profesjonalnych nagrań video oraz listów do kolejnych pokoleń. Wszystkie zebrane pendrive oraz napisane listy, wrzucone do Skrzynki poczty historycznej w formie kapsuły, umieszczone zostaną w przestrzeni miejskiej Żarowa. Kapsuła z wieloma informacjami zostanie otworzona po 25 latach, w celu skopiowania materiałów i dodaniu kolejnych lokalnych opowiadań dla potomnych.

W kapsule czasu znajdą się dwa rodzaje dokumentów: drukowane (około 100 kopert, zawierających listy drukowane i pisane ręcznie dla potomnych) oraz cyfrowe ( np. własna twórczość, zbiory rodzinne, refleksje na temat otaczającego nas świata, wspomnienia i komentarze dotyczące szeroko pojętej Gminy Żarów).

Mieszkańcy gminy Żarów, mogą przekazywać własne materiały wizualne i tekstowe, które umieścimy w kapsule czasu, na dwojaki sposób:

Listy, zamknięte w kopercie, na której należy napisać: IMIĘ I NAZWISKO ADRESATA należy wrzucać do Skrzynki poczty historycznej, która zainstalowana jest pod „telebimem” przy Armii Krajowej 40. Koperty z zawartością można także dostarczać do Biblioteki Publicznej w Żarowie, w godzinach funkcjonowania placówki: (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.30)

Pliki elektroniczne, tj. autorskie nagrania audio, wideo, pliki tekstowe, zeskanowane zdjęcia z albumów rodzinnych, współczesne fotografie miasta i najbliższych, refleksje i przemyślenia wysyłamy na adres: [email protected] Dozwolone formaty plików to: MP3, MP4, JPG, PNG, PDF.

Projekt realizowany w ramach stypendium, które przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca projektu: Tomasz Nycz. Organizator: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Urząd Miejski w Żarowie.

/oprac./
/materiały organizatora/

Poprzedni artykułŚwiebodzice będą miały nowoczesną kręgielnię
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez