Strona główna 0_Slider Wychowanie i prawa dziecka według Janusza Korczaka

Wychowanie i prawa dziecka według Janusza Korczaka [KONKURS]

0

O tym, że dzieci należy wychowywać, a nie tresować czy hodować napisano i powiedziano już wiele. Podobnie jak mnóstwo powstało poradników na temat tego, jak to robić. Tymczasem proste prawdy o tym jak postępować z dziećmi, zostawił „ojciec wszystkich dzieci” Janusz Korczak.

W połowie września w Warszawie Rzecznik Praw Dziecka i Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka zorganizowali III Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka. Partnerami wydarzenia były Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na słowa Janusza Korczaka: „Wzywam o prawa dziecka!” i to właśnie prawa dziecka stanowiły główny obszar wymiany międzynarodowych doświadczeń i dyskusji o działaniach podejmowanych dla ich poszanowania na całym świecie. Jak mówił przed kongresem Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: Polska to bezsprzecznie ojczyzna praw dziecka, na ten zaszczytny tytuł zasłużyła sobie m.in. ogromnym zaangażowaniem Janusza Korczaka. Dzięki niemu pewne wartości i normy społeczne zostały nominowane do statusu praw dziecka. (…) Idea praw dziecka potrzebuje ciągłej konfrontacji teorii z rzeczywistością. [cytat: https://brpd.gov.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-kongres-praw-dziecka-we-wrzesniu-w-warszawie]

Z okazji Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka zostały wydane książki, m.in. „Prawo Dziecka do szacunku”. W obliczu nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego „Dniem Nauczyciela”, chcielibyśmy zaprosić wszystkich, którym WYCHOWANIE dziecka leży na sercu a więc zarówno nauczycieli, opiekunów wszelkich zajęć pozalekcyjnych, ale również rodziców do udziału w konkursie, w którym do wygrania będą dwa zestawy książek od Rzecznika Praw Dziecka. Aby zgłosić swój udział, należy przesłać w mailu zatytułowanym KORCZAK odpowiedź na poniższe pytanie na adres [email protected] Wiadomość musi zawierać także imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na wykorzystywanie danych w celu realizacji konkursu. A oto pytanie: Jak naprawdę nazywał się Janusz Korczak i skąd zapożyczył swój pseudonim artystyczny? Zapraszamy!

/red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułŚwidniczanie spotkali się z mistrzem z Japonii [FOTO]