Strona główna Bez kategorii Świdniczanie spotkali się z mistrzem z Japonii

Świdniczanie spotkali się z mistrzem z Japonii [FOTO]

0

Uczenie się od prawdziwego mistrza z Japonii to prawdziwy zaszczyt – w piątek dostąpili go uczniowie Akademii Nauk – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy. Spotkali się z Kenichi Ishido – prezesem Japońskiego Związku Sorobanu i z jego uczniem Tetsuya Ono, który jest wicemistrzem świata w szybkich obliczeniach pamięciowych.

Warsztaty sorobanowe zostały zorganizowane w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z Katarzyną Bryndzą, trenerką ze świdnickiej akademii, do Wrocławia pojechały dziewięcioletnia Pola, ośmioletnia Maja i pięcioletnia Beatka. Starsze dziewczęta miały już zajęcia z liczenia na sorobanie, a dla najmłodszej była to pierwsza lekcja sorobanu.

Zajęcia poprowadził Kenichi Ishido, twórca i dyrektor sieci szkół sorobanu w Japonii oraz dyrektor Muzeum Sorobanu w japońskiej Chibie. – Spotkanie z mistrzem było bardzo inspirujące i motywujące dla dzieci reprezentujących Akademię Nauki do kontynuacji fascynującej przygody z sorobanem. Najważniejsze jest to, że każdy z nas może biegle rachować, należy jednak wyłożyć trochę pracy w trening tej umiejętności. Dzieci w tej kwestii mają dużą przewagę nad nami, dorosłymi, co zauważyłam podczas minimistrzostw w obliczeniach na sorobanie, gdzie dzieci akademickie liczyły sprawnie i poprawnie – opowiada Katarzyna Bryndza.

Japońskiemu mistrzowi towarzyszył Tetsuya Ono, wicemistrz świata na Mental Calculation World Cup 2016 w Niemczech, który pokazał, że potrafi w bardzo szybki sposób obliczyć, w jakim dniu tygodnia ktoś się urodził. – Maja zgłosiła się na ochotnika i podała swoją datę urodzenia. Szybko padła odpowiedź, że to był piątek. To niesamowite – dodaje.

Soroban ma pionowe rzędy po 5 koralików – 4 poniżej belki i 1 powyżej niej. Japońscy rachmistrzowie potrafią szybciej liczyć na sorobanie niż przeciętny człowiek na kalkulatorze. A na dodatek nauka liczenia na tym liczydle sprawia, że uczeń szybciej rachuje w pamięci. Z tego powodu zajęcia z sorobanu prowadzone już są na całym świecie.

/Karolina Osińska-Marcińczyk/

Poprzedni artykułWychowanie i prawa dziecka według Janusza Korczaka [KONKURS]
Następny artykułSeniorzy Polonii-Stali zatrzymani przez Orła [FOTO, VIDEO]