Strona główna 0_Slider Świdnicki Mechanik skończył 70 lat

Świdnicki Mechanik skończył 70 lat [FOTO]

0

Pamiętają żarty robione nauczycielom, ale także ich serdeczność i wiarę w to, że uczniowie mogą być wszechstronnymi ludźmi i wiele w życiu osiągnąć. Dzień Edukacji Narodowej dla społeczności Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika miał w tym roku wyjątkowy wymiar. Szkoła 14 października obchodziła jubileusz 70-lecia, któremu towarzyszył Zjazd Absolwentów.

To prawdziwa rzesza fachowców – aż 18 tysięcy. Tylu uczniów szkoła wykształciła od 1947 roku, poczynając od przyzakładowej Szkoły Przemysłowej przy Fabryce Liczników i Zegarów Elektrycznych, przez Zasadniczą Szkołę Metalowo-Elektryczną, Technikum Mechaniczne i Zasadniczą Szkołę Zawodową po Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika. – W latach 60-tych przyjeżdżali tu uczniowie z całej Polski, świdniczan w klasie można było policzyć na palcach. Takie szkoły były rzadkością! – podkreśla jeden z  absolwentów. Przebojem przez lata było technikum samochodowe i samochodowa szkoła zawodowa, dające gwarancję nauki bardzo pożądanego zawodu. Dziś – o czym mówił dyrektor Krzysztof Anklewicz podczas uroczystości w miejskim teatrze, szkoła idzie z duchem czasu i błyskawicznie dostosowuje się do potrzeb rynku pracy. Uczniowie kształcą się więc m.in. w zawodach mechatronika samochodowego, technika informatyka, technika spedytora czy operatora obrabiarek sterowanych numerycznie. Budynek szkoły przy ul. Sikorskiego przeszedł metamorfozę: kończy się termomodernizacja, a wewnątrz powstają dzięki programom unijnym nowoczesne sale na nauki zawodu. Mechanik ściśle współpracuje z pracodawcami, są tu m.in. pracownie patronackie. – Razem z Centrum Kształcenia Zawodowego (które powstało w dawnych warsztatach) stanowimy jedno z czterech na Dolnym Śląsku kompleksowych centrów kształcenia – podkreślał dyrektor, a starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz, absolwent ZSM, zadeklarował, że w ciągu najbliższych 3 lat szkoła będzie miała także nowoczesny kompleks boisk.

Nauka zawodu to nie wszystko. Uczniowie Mechanika od lat osiągają znakomite wyniki w najróżniejszych dyscyplinach sportowych. Szkoła słynie z Festiwalu Nauki i Poloneza Maturzystów, w którym od 2005 roku na sto dni przed egzaminem dojrzałości tańczą uczniowie niemal wszystkich szkół z powiatu świdnickiego. Mechanik promuje czytelnictwo, turystykę, współpracuje także od lat z podobnymi szkołami w Niemczech.

-Mam na tę szkołę szczególne spojrzenie, spojrzenie z trzech perspektyw: ucznia, nauczyciela i dyrektora. Dumą napawają mnie kolejne pokolenia absolwentów, których losy staramy się śledzić. Są wśród nich znakomici fachowcy w zawodach, których nauczyli się tutaj, ale nie brakuje także sportowców, prawników, ludzi nauki i samorządowców – podkreśla Krzysztof Anklewicz i dodaje, że jubileuszu nie byłoby bez tych, którzy od lat kultywują wspomnienia i organizują kolejne zjazdy oraz rocznice, a mowa o Kole Absolwentów, któremu przewodniczy Stanisław Godula.

Z okazji jubileuszu nauczyciele przygotowali specjalne wydawnictwo, w którym zawarta jest historia szkoły, kalendarium, osiągnięcia uczniów i wspomnienia. Został również wybity pamiątkowy medal. W zjeździe, który potrwa do późnych godzin, uczestniczy ponad setka absolwentów.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński