Strona główna 0_Slider Nowe finansowanie szpitala. Na co więcej, na co zabraknie?

Nowe finansowanie szpitala. Na co więcej, na co zabraknie?

0

Od dzisiaj świdnicki szpital Latawiec jako placówka z tzw. sieci szpitali jest finansowana w nowy sposób. Konkursy na usługi w znacznej mierze zastąpił ryczałt, który z jednej strony zapewnia stabilność, z drugiej jednak wyklucza tzw. nadwykonania, co może skutkować wydłużeniem kolejek na niektórych oddziałach.

Jakie będzie finansowanie szpitala od 1 października i czy może dojść do ograniczenia usług? Odpowiada dyrektor placówki Grzegorz Kloc:

Można powiedzieć, że na dzisiaj wartość kontraktu szpitala na IV kwartał jest porównywalna z dotychczasowym z kwartału III. Niestety, nie jest do końca jasna sytuacja oddziału gastroenterologicznego, bowiem z katalogu dotychczas możliwych do leczenia w tym oddziale jednostek chorobowych od 1.10 będziemy mogli leczyć ok.połowy. Jest wprawdzie deklaracja NFZ o ogłoszeniu konkursu na pozostałe procedury i tym samym możliwość uzupełnienia naszej oferty, jednak na dziś taki konkurs jeszcze nie został ogłoszony. Nasz szpital jest szpitalem o dużym potencjale a kontrakt, który rokrocznie otrzymujemy z NFZ jest zbyt niski w stosunku do możliwości hospitalizacji i potrzeb mieszkańców naszego powiatu. Do tej pory w związku z dużym zapotrzebowaniem staraliśmy się w miarę możliwości nie ograniczać przyjęć do szpitala co powodowało występowanie tzw. nadwykonań, które nawet z kilkuletnim opóźnieniem NFZ w części płacił. Poza tym istniała możliwość dochodzenia tych roszczeń w sądzie. Na dziś niezapłacone przez NFZ nadwykonania za lata 2013 -2016 wynoszą ok 16 mln zł, a nasza propozycja ugody sądowej nie została przez NFZ przyjęta. Od 01.10 dla części naszej działalności objętej ryczałtem praktycznie znika możliwość wykonania usług medycznych na kwotę wyższą od tej ustalonej przez NFZ ,bowiem nikt za to nie zapłaci.Oznacza to, że szpital będzie musiał tak planować przyjęcia, by w ramach posiadanej kwoty zabezpieczyć zarówno hospitalizacje planowe, jak i nagłe. Biorąc pod uwagę statystykę ostatnich lat jestem przekonany, że niestety czas oczekiwania na hospitalizację w niektórych obszarach wydłuży się. Pozytywem jest natomiast deklaracja NFZ o zwiększeniu kwot na sfinansowanie procedur znajdujących się poza ryczałtem np. operacji zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego – a więc tych obszarów, w których kolejki są najdłuższe.

Poprzedni artykułBokserskie święto w Galerii Świdnickiej! [54 ZDJĘCIA]
Następny artykuł500 lat Reformacji: „Śląsk” ze specjalnym koncertem w Kościele Pokoju