Strona główna 0_Slider 500 lat Reformacji: „Śląsk” ze specjalnym koncertem w Kościele Pokoju

500 lat Reformacji: „Śląsk” ze specjalnym koncertem w Kościele Pokoju

0

Cieszący się niesłabnącą popularnością na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”  włączył się w obchody 500 lat Reformacji. Na zaproszenie biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, władz miasta i województwa, artyści zaśpiewali najpiękniejsze luterańskie pieśni.

Przez cały ten rok, ale w miesiącu październiku w sposób szczególny świętujemy jubileusz 500 lat Reformacji. 31 października 1617 roku nikomu nieznany mnich augustiański, doktor teologii Marcin Luter próbował wywołać dysputę teologiczną na temat stanu ówczesnego Kościoła – mówił biskup Waldemar Pytel, witając zgromadzonych na koncercie w Kościele Pokoju w Świdnicy. – Chciał przywrócić Kościołowi wartość Słowa Bożego, modlitwy, dbania o drugiego człowieka. Nie było takich możliwości technicznych jak dzisiaj, więc w przeddzień Wszystkich Świętych przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Jedna z tych tez, 65-ta, głosi, że prawdziwym skarbem Kościoła jest przenajświętsza Ewangelia Chwały i Łaski Bożej. Stąd dla wyznawców Kościoła luterańskiego Słowo Boże znajduje poczesne miejsce. Ale Reformacja to nie jest wspominanie tylko tego, co było przed 500 laty. Ona trwa nadal. Ona powinna dotykać także nas, współczesnych ludzi, którzy potrzebują świadectwa Ewangelii. Dlatego i my tutaj w Świdnicy pragniemy włączyć się w ogólnoświatowe obchody Reformacji.

Kościół ewangelicki niesiony jest na skrzydłach muzyki – m.in. o tym mówił ks. Marcin Brzóska, przypominający w pauzach koncertu najważniejsze przesłania chrześcijaństwa i najważniejsze wartości, jakim hołdują luteranie. O tym też mówiły same pieśni, które przygotował Zespół Śląsk. Pod wspólnym tytułem Solus Christus – Tylko Chrystus, znalazły się utwory sakralne z opracowań  między innymi Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Françoisa-Josepha Gosseca, Césara Francka, a także autorstwa założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny.  „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom”, „Jezu przekrasny”, „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz” oraz „Warownym grodem jest nasz Bóg” – pieśń nazywaną hymnem Reformacji. Koncert poprowadził Jean-Claude Hauptmann.

Licznie zgromadzona publiczność owacjami na stojąco nagrodziła artystów. Koncert był rejestrowany przez TVP.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNowe finansowanie szpitala. Na co więcej, na co zabraknie?
Następny artykułWyniki Żarowskich Biegów Strefowych [FOTO]