Strona główna 0_Slider Budżet obywatelski rozstrzygnięty

Budżet obywatelski rozstrzygnięty

20

Świdniczanie zdecydowali, które projekty ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczna edycja przyniosła wzrost frekwencji o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W urnach, za pośrednictwem internetu lub korespondencyjnie swój głos oddały 4932 osoby, co stanowi 10,4% uprawnionych do głosowania.

Po podliczeniu wszystkich głosów oraz ich weryfikacji zwycięskimi projektami czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego są:

1. Okręg I – Centrum

Rewitalizacja placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 4 – 670 głosów (kwota: 250 000 zł)

2. Okręg II – Śródmieście

Przebudowa placu zabaw w Przedszkolu Miejskim Nr 6 – 266 głosów (kwota: 200 000 zł)

3. Okręg III – Osiedle Młodych Południe

Remont najbardziej zniszczonych chodników miejskich przy ulicach: Ignacego Prądzyńskiego, gen. Jarosława Dąbrowskiego, Karola Marcinkowskiego, Emilii Plater, Jana Riedla, Walerego Wróblewskiego, Ludwika Waryńskiego, Placu Józefa Piłsudskiego – 123 głosy (kwota: 160 000 zł)

4. Okręg IV – Osiedle Młodych Północ

Remont najbardziej zniszczonych chodników miejskich w dzielnicy – 66 głosów (kwota: 224 000 zł)

5. Okręg V – Osiedle Zawiszów

Budowa boiska środowiskowego do gier zespołowych – teren zlokalizowany za pawilonem ”Czerwona Torebka” – 134 głosy (kwota: 144 000 zł)

6. Okręg VI – Dzielnica Kolonia

Ogrodzenie placu zabaw przy ul. Willowej/Szarych Szeregów wraz z montażem ławek, tablicy informacyjnej oraz koszy ulicznych na odpady – 8 głosów (kwota: 32 000 zł)

7. Okręg VII – Osiedle Zarzecze

Strefa Aktywnego Wypoczynku przy Szkole Podstawowej Nr 6 – siłownia zewnętrzna, StreetWorkout – 200 głosów (kwota: 208 000 zł)

8. Okręg VIII – Dzielnica Południowa

Zatoka Kraszowice – Wielopokoleniowe Centrum Integracyjno- Sportowe – 486 głosów (kwota: 96 000 zł)

9. Okręg IX – Dzielnica Zachodnia

Plac zabaw dla dzieci – róg ulic Marii Skłodowskiej-Curie z gen. Tadeusza Bora Komorowskiego – 272 głosy (kwota: 140 000 zł)


Dzielnicą, która uzyskała największą frekwencję jest Południowa, gdzie swój głos oddało blisko 35% osób uprawnionych do głosowania. Nagrodą za tak dobry wynik jest dodatkowe 30 000 zł przyznawane przez prezydent Miasta Świdnicy. Wszystkie zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2018 roku. Prezydent zapowiada, że w miarę możliwości będą realizowane także te projekty, które nie wygrały.

/Źródło UM w Świdnicy, opr. red./

 • serwind

  Super wybory Świdniczanie! Po co wybierać coś użytecznego, coś dla społeczeństwa, choćby remonty dróg itp? Lepiej w połowie okręgów powybierać tylko zupełnie niepotrzebne place zabaw dla gówniaków, bo czemu by nie…

  • Obserwator

   Wybrałem, bo mogłem. Na organ męski dążyć?

   • serwind

    Na co drążyć? Na to że była masa projektów naprawdę potrzebnych, przydatnych ludziom, a wybrane zostały niemalże same bezużyteczne bzdury…

    • Obserwator

     Vox populi, vox Dei. Zmobilizowaliśmy się z innymi rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola nr 4 i zagłosowaliśmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś że swoimi znajomymi uczynił podobnie w sprawie swojego projektu. Masz w tym moją pełną aprobatę i wierz mi, nie będę potem stękał na forach, że Ci się udało.

  • Violetta Mazur

   Gówniak to ty jesteś !!!!!!

   • serwind

    Oho, obrończyni gówniaków, pewnie typowa “madka” walcząca o świeżaki w biedrze.

   • Violetta Mazur

    Taki z Ciebie kozak to spotkajmy się oko w oko. POWIERZ MI madka itp .

  • Swidniczanin

   A zrobiłeś coś pożytecznego dla społeczeństwa i zgłosiłeś choć jeden pomysł? Podejrzewam, że nie. Więc zamknij szanowny dziób.

   • serwind

    Zgłosić nie zgłosiłem, ale po co miałem to robić skoro wiele bardzo dobrych projektów było zgłoszonych (remonty oświetleń, chodników, ścieżek, montaże siłowni zewnętrznych, itp.), a żaden lub prawie żaden z nich nie został wybrany… Więc nie, nie zamknę się, bo nie mam zamiaru bezczynnie patrzeć jak pieniądze mogące zrobić naprawdę sporo dobrego w mieście są marnowane na bezużyteczne bzdury.

    • Swidniczanin

     Zawsze może być jeszcze więcej dobrych projektów. Jest to również pokazanie, że nam, mieszkańcom zależy na naszym mieście, a jeśli dany projekt nawet nie wygra, to jest to sygnał, że coś trzeba w danym temacie zrobić. Można dyskutować co jest bardziej lub mniej potrzebne ale skoro ludzie mają wybór to nie można im niczego narzucić. To tak, jak ja bym miał pretensje np. o to, że większość wybrała taką a nie inną partię rządzącą. Tak czy inaczej, oddałem głos i nie mam sobie nic do zarzucenia.

  • Lidia Mickiewicz

   Żal mi Ciebie.Pogadamy ja będziesz miał swoje dzieci i nie będziesz miał gdzie z nim wychodzić,bo albo stary plac i niebezpieczny dla użytkowników .

 • Izabela Jaszkowska

  Poco tyle placow zabaw 🙁

 • Izabela Jaszkowska

  Juz za remontem parku jordanowskiego bylam ale poco mozna na jego miejsce parkingi bo malo wrrrrrr

 • henryk

  Skoro ustawa o referendum lokalnym wymaga uczestnictwa przynajmniej 20 proc.uprawnionych do głosowania aby referendum było ważne,to na jakiej podstawie frekwencję 10,4 uprawnionych uważa się za wystarczającą?Pomimo bardzo niskiej frekwencji władze jednak uporczywie przepychają ten patologiczny sposób na wydawanie publicznych pieniędzy.

  • Swidniczanin

   Dla mnie to jest akurat proste – skoro 10,4% coś zrobiło w temacie a reszta (nie oszukujmy się) ma gdzieś, żeby zgłosić jakiś swój pomysł do BO albo potem zagłosować, to tym samym z automatu pozwala zdecydować innym i z góry ten wybór akceptuje. Dwa – nie uważam tego za patologię. Wszyscy będziemy przecież korzystać z tych rzeczy. Nie jest to coś na skalę wojewódzką czy ogólnokrajową. To jest nasze otoczenie, w którym żyjemy i w którym każdy może coś zmienić na lepsze. Jak się nic nie robi – jest źle. Jak się coś robi – też jest źle. I jak tu ma być dobrze?

 • Misza

  Projekty chodników to skandal!
  Skoro jest tak mało pomysłów to może czas zmienić sposób ich tworzenia. Pomagać mieszkańcom i organizować spotkania gdzie wspólnie tworzyli by nowe projekty.

 • Lucjan

  Parodia ma sie dobrze. Place zabaw w domu starcow wygladaja rownie komicznie jak siec solariow w Kenii.

 • Marek Cccc

  Po co robić place zabaw przedszkolach gdzie one są zamknięte i niedostępne dla mieszkańców?

 • fecet

  Strefa aktywnego wypoczynku “siłownia” w miejscu (SP6) gdzie znajdują się świetne boiska na europejskim poziomie z super placem zabaw, gdzie każdego dnia dziesiątki dzieci mają gdzie bezpiecznie trenować, bawić się w naprawdę extra warunkach… W przyszłym roku może by tak wszystko zadaszyć…? Ile można inwestować w jedno miejsce? Pozdrawiamy z ulicy Okrężnej. W zimie na kałużach można utworzyć strefę lodowisk, może by tak ogrodzić nasze ściernisko i pobierać drobne opłaty i za parę lat uciec od średniowiecznego klepowiska? Pozdrawiam wszystkie starsze osoby które zimą miały okazję połamać tam kończyny 🙂

 • Swidniczanin

  Każdy mógł zgłosić do BO swój projekt – remont chodnika, placu ulicy itp. Ilu z szanownych krzykaczy to zrobiło? Podejrzewam, że żaden bo pewnie się nie chciało. Tak samo żaden pewnie nie poszedł zagłosować choć można to było zrobić nie ruszając szanownego tyłka z domu, czasu też było sporo a frekwencja mówi sama za siebie. Nikt nie będzie mi niczego narzucał i wzbudzał we mnie poczucie winy, że wybrałem to, co uznałem za stosowne. Mieszkam tutaj, mogłem zabrać głos w sprawie swojego miasta i go zabrałem. Akurat projekt na który głosowałem nie wygrał więc mówi się trudno, żyje się dalej. Na tym polega życie w społeczeństwie.