Strona główna 0_Slider 90-te urodziny Melitty Sallai, założycielki Fundacji św. Jadwigi

90-te urodziny Melitty Sallai, założycielki Fundacji św. Jadwigi

0

2 października 2017 r. swoje 90. urodziny obchodziła Melitta Sallai, nestorka rodziny von Wietersheim-Kramsta, urodzona w 1927 r. w Pałacu w Morawie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość i dokąd wróciła przed 25 laty, aby utworzyć tu Fundację św. Jadwigi.

Jubilatka, która szczyci się również polskim obywatelstwem otrzymała za swoją działalność społeczną i kulturalną wiele nagród i odznaczeń. Dzisiaj wielu ludzi przybyło na mszę św. w Jej intencji oraz na przyjęcie urodzinowe w ogrodzie Pałacu. Wśród gości byli nie tylko krewni i przyjaciele, ale również wiele osób, które w tym czasie miały przyjemność poznać panią Melittę podczas wielu wydarzeń.

Melitta Sallai urodziła się jako druga córka właściciela dóbr ziemskich Hansa-Christopha von Wietersheim-Kramsta i jego żony Herty z domu Johnston. Miała sześcioro rodzeństwa. W 1945 wraz z matką i rodzeństwem uciekła do Kleinwalsertal w Austrii. Matka dwójki dzieci: Christopha i Eugena, żona Charlesa Sallai. Sekretarka, stewardesa, opiekunka do dzieci, laureatka Orderu Uśmiechu. Mieszkała w Portugalii, Angoli, Austrii. Zna wiele języków obcych: portugalski, francuski, polski. Założycielka fundacji im. św. Jadwigi, która prowadzi w pałacu w Morawie, m.in. bezpłatne przedszkole dla dzieci z uboższych rodzin oraz ośrodek edukacyjny organizujący polsko-niemieckie spotkania młodzieży. Honorowa obywatelka Strzegomia. Pisarka, działaczka charytatywna. /za wikipedia/

opr. red.
Zdjęcia Fundacja św. Jadwigi

Poprzedni artykułŚwidnicka młodzież z wizytą w Nachodzie [FOTO]
Następny artykułNie będzie głosowania na budżet obywatelski w Strzegomiu