Strona główna 0_Slider 100 lat świdniczanki Ireny Mesek

100 lat świdniczanki Ireny Mesek

0

Jej pasją jest uprawa warzyw i roślin ozdobnych,  przez wiele lat spełniała się jako zapalona działkowiczka. Irena Mesek w dniu swoich setnych urodzin otrzymała całe bukiety kwiatów. Były także  gratulacje od premiera, wojewody i prezydenta Świdnicy. Życzenia przekazał przedstawiciel władz miasta. 

Zdjęcie UM Świdnica

Jak informuje Urząd Miejski,  jubilatka urodziła się 13 października 1917 roku w Dąbrowie Górniczej. Była trzecim dzieckiem z czworga rodzeństwa. Ojciec Błażej Kopernacki był piekarzem, mama Marcjanna zajmowała się prowadzeniem domu. Dzieciństwo upłynęło jej w Ząbkowicach, obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Tam też zdobyła średnie wykształcenie.

22 kwietnia 1935 roku poślubiła Tadeusza Meska. Z tego małżeństwa urodziło się troje dzieci: Elżbieta, która mieszka w Dąbrowie Górniczej, Krystyna – przebywająca obecnie za granicą oraz Edward – mieszkający razem z mamą, którą się opiekuje. Do końca drugiej wojny światowej pani Irena  przebywała w swoich rodzinnych stronach i zajmowała się głównie handlem. W 1945 roku zamieszkała w Piławie Górnej, gdzie wykorzystując wiedzę
i doświadczenie nabyte przy ojcu, przez prawie 10 lat prowadziła piekarnię. Do Świdnicy przeprowadziła się na początku marca 1955 roku. Pracowała tu w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Była kierownikiem sklepów spożywczych przy ul. Dalekiej oraz przy ul. Westerplatte. Na emeryturę przeszła z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Świdnicy, który znajdował się przy ul. Kolejowej.

Pasją pani Ireny było zajmowanie się kwiatami i warzywami na swojej działce. Aktywnie udzielała się społecznie w Polskim Związku Działkowców. Przez wiele lat była prezesem POD „Tulipan”. Z rekomendacji Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w 1987 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Wśród wyróżnień posiada także złotą odznakę „Zasłużonego Działkowca” oraz odznakę „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców.

Irena Mesek jest babcią 3 wnuczek i 7 wnucząt, prababcią 12 prawnuczek i 5 prawnucząt oraz praprababcią 10 praprawnuczek i 7 praprawnucząt.

/opr. red./

Poprzedni artykułRekordowe zawody w Morawie
Następny artykułKryształowe szkło Swarovski’ego – czym się charakteryzuje?