Strona główna 0_Slider W podziemiach Pałacu Cystersów odkryj tajemnice opata

W podziemiach Pałacu Cystersów odkryj tajemnice opata

0

Rozwiązanie zagadek i odkrycie tajemniczej receptury pozwoli uczestnikom znaleźć wyjście z podziemi Pałacu Cystersów. Escape room odsłaniający ciekawą historię miejsca przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. Na zabawę realizowaną 16 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa obowiązują zapisy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy przygotowała zupełnie nową atrakcję dla turystów i stworzyła własną zabawę opartą na zasadach popularnych w ostatnim czasie escape roomów. Inicjatywa została przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale ma bardzo dużą szansę wejścia na stałe w kalendarz kulturalny biblioteki. Opatroom, bo tak nazywa się pełne zagadek pomieszczenie ukryte w podziemiach dawnego Pałacu Cystersów wymyśliły pracujące w świdnickiej bibliotece – Marta Wojciechowska i Katarzyna Poznańska. – W poprzednim roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zaprosiliśmy turystów na spacer po Miejskiej Bibliotece Publicznej, a w tym myśleliśmy o nowatorskim zaprezentowaniu historii naszej instytucji – mówi Katarzyna Poznańska.

Przygoda w Opatroomie zaplanowana została na sobotę, 16 września, w godzinach od 9.00 do 16.00. – Uczestnicy zabawy najpierw będą brali udział w krótkiej wycieczce po bibliotece, w której poznają pewne szczegóły historii budynku. Warto wsłuchać się w tą opowieść, bo może okazać się bardzo przydatna, gdy już znajdziemy się w podziemiach – podpowiada Marta Wojciechowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. To właśnie z jednego z pomieszczeń piwnicy zabytkowego budynku uczestnicy rozwiązując szereg zagadek będą musieli się wydostać. – Prawidłowa odpowiedź na zagadkę pozwoli nam przejść do kolejnego zadania. Krok po kroku rozwiązując w sumie 10 łamigłówek znajdziemy wyjście z podziemi – wyjaśnia Katarzyna Poznańska. Ukryte pomieszczenie jest dobrze przygotowane, jak zapewniają pomysłodawczynie przedsięwzięcia. – Wszystko jest zabezpieczone. Pomieszczenie ma dzwonek alarmowy, gdyby coś się nie powiodło. Będzie też możliwość porozumiewania się z nami walkie-talkie – tłumaczy Marta Wojciechowska.

Inicjatorki zabawy nie chcą za wiele zdradzać z fabuły Opatroomu. Rolę odegra w niej historyczna postać opata Dominika Geyera i tajemnicza receptura, którą uczestnicy będą musieli odkryć. – W fabule nawiązujemy do historii naszego miasta i opata, dzięki któremu zbudowano zabytkowy budynek – zauważa Marta Wojciechowska. Zabawa trwa około godziny. By wziąć w niej udział należy zgłosić swoje uczestnictwo pod numerem telefonu 74 640 09 46. – Przewidzianych jest pięć czterosobowych grup. Zapisane są już trzy grupy. Mamy jeszcze miejsca na kolejne dwie grupy – informuje. – Jeśli w zabawie chce uczestniczyć dziecko musi wówczas przyjść do nas z opiekunem – dodaje Katarzyna Poznańska.

Więcej na temat atrakcji turystycznych zaplanowanych na Europejskie Dni Dziedzictwa przeczytasz TUTAJ. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Tekst i zdjęcia: AN

Poprzedni artykułCzyszczenie klimatyzacji – jak wykonać to samodzielnie?
Następny artykułBrawura i nieuwaga mogą mieć tragiczne konsekwencje [FOTO]