Strona główna Wydarzenia Czyszczenie klimatyzacji – jak wykonać to samodzielnie?

Czyszczenie klimatyzacji – jak wykonać to samodzielnie?

0

Klimatyzacja, jak każdy system, wymaga czyszczenia i działań konserwacyjnych – chłodzenie powietrza powoduje choćby zbieranie się wilgoci. Pilnowanie przeglądów konserwacyjnych i regularna dbałość mają zapewnić wiele lat użytkowania sprzętu z zachowaniem odpowiedniej jakości. Co możemy zrobić sami, a co należy do zadań specjalistów? Czy samodzielne czyszczenie jest trudne?

Czyszczenie klimatyzacji w domu

Wilgoć zbierająca się w klimatyzatorach sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Jak zadbać o sprzęt znajdujący się w domu? Klimatyzator pompuje powietrze przez wymiennik ciepła, gdzie znajdują się parownik i skraplacz. Na nich oraz na tackach ociekowych, czy na wentylatorze z czasem osiadają pył, kurz, pleśń, grzyby i bakterie. Jeżeli przegapimy okres ich konserwacji lub wymiany filtrów, nasz układ oddechowy może być podrażniony niezdrowym powietrzem. Zanieczyszczenia wpływają też na działanie urządzeń (pobór prądu, głośność, zapach), a w perspektywie czasu na ich wydajność. Czystość w naszej klimatyzacji to nasze bezpieczeństwo i pewność sprawnego działania systemu przez długie lata.

Jak często czyścić klimatyzacje

Instalacje klimatyzacyjne powinny być serwisowane przynajmniej dwa razy w roku. Odpowiednią porą są terminy poprzedzające i następujące po okresie wakacyjnym. Optymalny czas to przełom marca i kwietnia oraz końcówka września i pierwsza część października. Naszą uwagę powinny zwrócić:

· parownik,

· skraplacz,

· sterowniki,

· połączenia układów,

· przewody,

· izolacje.

Bez pomocy specjalisty możemy oczyścić filtry oraz pozbyć się brudu z zewnętrznych elementów klimatyzatora. Natomiast filtry wymagają od nas trochę więcej uwagi. Filtr z klimatyzatora pochłania najwięcej brudów – te jednorazowe spełniają swoją rolę maksymalnie przez 3 miesiące, ale uzależnione jest to od ilości pyłu i kurzu w domu. Dostęp do filtrów i ich wymiana jest prosta – zazwyczaj znajdują się pod czołową obudową, którą łatwo otworzyć. Filtry wielokrotnego użytku najłatwiej czyścić odkurzaczem lub wykorzystując ciepłą wodę. Wystarczy zająć się nimi raz w miesiącu (chyba, że producent zaznaczył inaczej). Część bardziej zaawansowanych klimatyzatorów sama powiadamia o konieczności wymiany filtra na specjalnym wyświetlaczu.

Czyszczenie klimatyzacji – krok po kroku

Czyszczenie naszej klimatyzacji nie jest trudnym zajęciem. Wspominaliśmy wcześniej o wymianie i odetkaniu filtrów. Istnieje jeszcze kilka czynności, które możemy wykonać:

· umycie panelu klimatyzatora – nie wymaga ona użycia detergentów,

· umycie tacy ociekowej – dobrze ją przemyć środkami bakteriobójczymi i gorącą wodą,

· sprawdzenie wlotu i wylotu powietrza – widoczne zabrudzenia usuwamy suchą ściereczką (parujące środki czyszczące mogłyby przedostać się do naszego układu oddechowego i uszkodzić klimatyzator),

· wnętrze klimatyzatora i jego podzespoły – te części to zadanie dla wykwalifikowanych i certyfikowanych specjalistów (dodatkowo jednostki zewnętrzne obecne w niektórych systemach zbierają najwięcej brudu – np. śmieci, pióra i liście).

Liczba specjalistycznych przeglądów w ciągu roku zależy od czasu przez jaki system jest wykorzystywany. Przy całorocznym użyciu wentylacji, osuszania i grzania, dobrą praktyką jest kontrola systemu co 6 miesięcy. Oprócz czyszczenia, kontrolowana jest szczelność instalacji i zabezpiecza się jej poszczególne elementy. Lokalizowane są również pojawiające się wycieki lub usterki, które od razu są serwisowane. Sprawdzany jest również poziom olejów, praca wentylatorów, ciśnienie w obiegu chłodniczym i drożność systemu. Proces czyszczenia z zarodników grzybów i bakterii wykonuje się metodą mokrą (odgrzybianie parą wodną i środkami chemicznymi) lub suchą (wykorzystanie sprężonego powietrza i szczotki).

Wyczyszczenie podstawowych elementów klimatyzacji nie jest trudne, wymaga tylko odrobiny czasu i chęci. Pozostałe czynności warto zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy zlikwidują wszystkie usterki. Regularne dbanie o system pozwoli cieszyć się zdrowym i dobrym jakościowo powietrzem przez cały rok użytkowania.

/artykuł nadesłany/

Poprzedni artykułGórale na start
Następny artykułW podziemiach Pałacu Cystersów odkryj tajemnice opata