Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Brawura i nieuwaga mogą mieć tragiczne konsekwencje

Brawura i nieuwaga mogą mieć tragiczne konsekwencje [FOTO]

0

Każdego roku na przejazdach kolejowych ginie w Polsce kilkaset osób. Jak dramatyczne mogą być konsekwencje lekceważenia przepisów, można było zobaczyć w miniony weekend w Jaworzynie Śląskiej. Już po raz trzeci Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Transportu Kolejowego Bocznicy Pastuchów (w organizacji) wraz z partnerami zorganizowało inscenizację wypadku na jednym z przejazdów kolejowych znajdującym się na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów.

W inscenizowanym wypadku ofiarami byli kierowca samochodu i dziecko, a pomoc nieśli Państwowa Straż Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz policja  i Straż Ochrony Kolei.

Wydobywanie rannego z uszkodzonego pojazdu, udzielanie pierwszej pomocy,  kierowanie akcją to tylko niektóre z czynności, jakie wykonywali strażacy, ratownicy medyczni i policjanci. Wszystko to wzbogacone fachowym komentarzem służyło nie tylko przećwiczeniu praktycznych umiejętności służb, lecz także przekazaniu zebranym widzom zasad bezpieczeństwa oraz zachowania w razie wypadku. Akcja ratownicza trwała ponad pół godziny.

Co roku  w Polsce w zderzeniach z pociągami ginie 300 osób (to dane za 2016 rok). Najczęściej z winy samych kierowców, którzy ignorują znaki, lekceważą opuszczone szlabany i sygnalizację świetlną. Ten niechlubny wynik plasuje nas w czołówce Europy. Podczas wydarzenia promowano również społeczną kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” , której organizatorem jest Zarządca infrastruktury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Współorganizatorami akcji byli Urząd Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska,  Komenda Powiatowa Państwowej Straż Pożarnej w Świdnicy, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, SPZOZ Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu, PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu, firma CAR-STAL Świdnica, Rolnicza Spółdzielnia im. Przełom w Pastuchowie, Speakless (Bielat Sound).

/Łukasz Romaniecki prezes SMKJ, opr. red./
Zdjęcia Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej

Poprzedni artykułW podziemiach Pałacu Cystersów odkryj tajemnice opata
Następny artykułRajd Dolnośląski: Krysiak bezkonkurencyjny w klasie 4F! [FOTO]