Strona główna Temat dnia Tajemnica sukcesów dzieci

Tajemnica sukcesów dzieci

0

Rodzice pragną zapewnić swoim dzieciom wszystko, co zagwarantuje im dobry start. Dlatego chcą wiedzieć od czego będzie zależało czy ich dziecko osiągnie sukcesy w szkole i w życiu.

Od kilkunastu lat psycholodzy i neurolodzy dostarczają nam coraz więcej dowodów mówiących o tym, że dzieci osiągające sukces potrafią wykształcić takie cechy jak wytrwałość, samokontrola, ciekawość, sumienność i przede wszystkim poczucie własnej wartości – są to tak zwane cechy niepoznawcze, gdyż nie są związane z inteligencją jako taką. Wiedza z różnych dziedzin pozyskiwana w szkole jest bardzo ważna, ale istotna jest umiejętność zarządzania samym sobą, własnymi emocjami. Ważne jest nauczenie dzieci jak pielęgnować pozytywne nastawienie do siebie w obliczu porażki.
Dobra wiadomość jest taka, że my jako rodzice dzięki kilku prostym zabiegom możemy wzmacniać je u swoich pociech.

Pochwały, które wzmacniają poczucie własnej wartości u dzieci.

W sytuacji kiedy dziecko przynosi piątkę ze sprawdzianu i słyszy „Jesteś taki inteligentny” oznacza to dla niego, że powinno wiązać swój sukces z wrodzonymi (trwałymi) cechami intelektu. Tego typu chwalenie może prowadzić do tzw. nastawienia statystycznego. Dzieci o tym nastawieniu zazwyczaj wybierają łatwiejsze zadania, dzięki którym w krótkim czasie mogą pokazać swoją domniemaną wrodzoną inteligencję. Dla dzieci o tym nastawieniu porażka jest bolesnym doświadczeniem, gdyż „świadczy” o tym, że utraciły…. swój talent.
Dlatego psychologowie zalecają chwalenie w duchu nastawnia rozwojowego, czyli docenianie włożonego w pracę wysiłku i zaangażowania np. „Widzę, że się napracowałeś”. Badania Carol Dweck pokazują, że 90% dzieci chwalonych za wysiłek wybiera trudniejsze zadania, przy których wiedzą, że mogą się więcej nauczyć i przy kolejnych próbach poprawią swoje wyniki. Takie dzieci potrafią radzić sobie z porażką, którą traktują jako kolejny krok do osiągnięcia sukcesu. Oto kilka komunikatów, które mogą pomóc Wam drodzy rodzice w budowaniu właściwej samooceny u dziecka poprzez stosowanie pochwały rozwojowej: widzę, że się mocno starałeś/aś; podziwiam twój zapał/zaangażowanie/wytrwałość; cieszę się, że sprawia ci to tyle przyjemności; widzę postępy – coraz lepiej ci to wychodzi. Porażka nie istnieje – jest nauka. Sam Einstein powiedział że „sukces polega na tym, by iść od porażki do porażki, nie tracąc entuzjazmu”.

Dzieci które wierzą, że mogą się zmienić lepiej się uczą

Siła woli ważniejsza niż inteligencja?
Dziesiątki badań pokazują, że siła woli jest najważniejszym, kluczowym czynnikiem zapewniającym człowiekowi sukces. Samodyscyplina pozwala trafniej przewidzieć osiągnięcia szkolne niż iloraz inteligencji.

Akademia Nauki to miejsce, w którym dzieci rozwijają skrzydła.
Wszystkie programy, które prowadzimy z dziećmi w Akademii Nauki nastawione są na rozwój dziecka w opisanych wyżej obszarach.
Poprzez trening czytania i pamięci uczniowie rozwijają nie tylko swoje zdolności poznawcze (inteligencję, pamięć, koncentrację), ale również ćwiczą silną wolę i budują nastawienie rozwojowe. Ponadto rozwijamy myślenie o zasobach wewnętrznych – bo każde dziecko ma mocne strony. Takie ćwiczenia budują postawę proaktywności, czyli aktywnego podejścia do trudności życiowych i myślenia „co ja sam mogę zrobić, aby zmienić swoją sytuację”.

PROGRAMY AKADEMII NAUKI dla dzieci w wieku przedszkolnym
Mały Odkrywca – przygoda z czytaniem i nauka dla dzieci w wieku 3-6 lat

PROGRAMY AKADEMII NAUKI dla dzieci w wieku szkolnym
Mądre Dziecko „Dobry Start”- dedykowany uczniom klas I- II
Mądre Dziecko – dla dzieci z klas III- IV
Uczeń z Charakterem – dla dzieci z klas V-VI
Mistrzowie Matematyki – program rozbudzający talenty matematyczne dla dzieci z klas 0-IV

BEZPŁATNE WARSZTATY DLA RODZICÓW
Rodzice dzieci, które uczęszczają na zajęcia w Akademii Nauki, wezmą udział w ciekawych warsztatach psychologicznych. Uzyskają Państwo na nich praktyczne informacje na temat wspierania Waszych pociech w ich rozwoju.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne lekcje pokazowe, które odbędą się podczas Dni Otwartych Akademii Nauki. Aby uzyskać więcej informacji należy zajrzeć na stronę www.akademianaukiswidnica.pl lub odwiedzić profil na facebooku.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułHistoryczne regimenty przemaszerowały przez Świdnicę [FOTO]
Następny artykułPokazy sztuk walki w Galerii Świdnickiej [FOTO]