Strona główna Kultura Historyczne regimenty przemaszerowały przez Świdnicę

Historyczne regimenty przemaszerowały przez Świdnicę [FOTO]

0

W niecodziennej scenerii parady setek motocykli wmaszerowały na świdnicki Rynek historyczne regimenty. Wojacy prezentowali swoje jednostki od czasów średniowiecza aż do XX wieku. Nie zabrakło pokazu musztry i salwy honorowej.

Widowiskowy marsz historycznych regimentów rozpoczął się od Fleszy Nowomłyńskiej, zakończył w Rynku. W tym roku w sercu miasta zaprezentowało się pięć grup rekonstrukcyjnych – świdnicki Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen na czele z kapitanem Krzysztofem Czarneckim, Bractwo Rycerskie Joannitów ze Strzegomia, I Pułk Strzelców Konnych i Artyleria Księstwa Warszawskiego z Sobótki, 58. Nowojorski Regiment Ochotniczy Piechoty z okresu wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych z Wałbrzycha i Bielawy oraz GSH Świdnica. Wojowie i wojska prezentowali swoje jednostki od czasów średniowiecza aż po XX wiek.

Salwy honorowe oddał dziś I Pułk Strzelców Konnych i Artyleria Księstwa Warszawskiego. – Rekonstruujemy okres napoleoński i oczywiście polską historię już od 23 lat. Jeździmy po całej Europie i wszędzie tam, gdzie w okresie napoleońskim polskie wojska walczyły – mówi pułkownik Krzysztof Franaszczuk. Strzały oddały także 58. Nowojorski Regiment Ochotniczy Piechoty. – Odtwarzamy akurat ten regiment, ponieważ został on stworzony przez Polaka Włodzimierza Bonawenturę Krzyżanowskiego, który najpierw dosłużył się stopnia pułkownika, a wojnę skończył jako generał. Był jednym z nielicznych Polaków, którzy uzyskali tak wysoką rangę w Armii Stanów Zjednoczonych – opowiada Przemysław Grzelak z nowojorskiej piechoty. Po apelu był czas na rozmowę i pamiątkowe zdjęcia.

Grupy rekonstrukcyjne można jeszcze dziś spotkać na Fleszy Nowomłyńskiej. Od godz. 16.00 do 18.00 będzie można obejrzeć tam pokazy życia obozowego, musztry, broni oraz umundurowania z różnych epok.

Tekst: AN
Zdjęcia: Jacek Dyderski

Poprzedni artykułŚwidnicki sąd prostuje treść billboardów
Następny artykułTajemnica sukcesów dzieci