Strona główna 0_Slider Przerdzewiałe latarnie przestaną straszyć?

Przerdzewiałe latarnie przestaną straszyć?

8

O szczęściu mogą mówić mieszkańcy ulicy Łokietka na świdnickim osiedlu Zawiszów. 13 września silny wiatr przewrócił na ulicę latarnię. Akurat nikt tędy nie przechodził ani nie przejeżdżał. Potencjalne zagrożenie jednak zostało, bowiem słup oświetlenia był kompletnie przerdzewiały i w podobnym stanie mogą być pozostałe.

Latarnie przy ul. Łokietka w Świdnicy zostały zabudowane na przełomie lat 80 i 90 przez energetykę zawodową, której następcą prawnym jest dziś Tauron Dystrybucja S.A. oddział Wałbrzych – Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy odpowiada na pytanie, kto odpowiada za latarnie na ul. Łokietka. – Majątek oświetleniowy przy omawianej ulicy pozostaje własnością Tauron. Skierowano do właściciela wniosek o dokonanie zabezpieczenia tymczasowego wszystkich nadwyrężonych słupów na Osiedlu Zawiszów, a miasto ze swojej strony będzie kontynuowało przebudowę oświetlenia tego osiedla w pierwszej kolejności.

W związku z zaistniałym zdarzeniem podjęto decyzję o przeprowadzeniu ponownej weryfikacji stanu słupów oświetlenia ulicznego w celu wytypowania znajdujących się w najgorszym stanie technicznym i ich wymiany. Do końca roku wymienimy na ul. Łokietka 16 słupów. Do końca września dokonamy oględzin oświetlenia w całej Świdnicy – zapowiada Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy województw dolnośląskiego i śląskiego Tauron.

Otwarte pozostaje pytanie, jak można było dopuścić, by słup przerdzewiał aż tak bardzo i stały się zagrożeniem dla ludzi. Łukasz Zimnoch zapewnia, że przeglądy lamp są wykonywane raz w roku, a na podstawie umowy zawartej z Miastem (Gmina Miasto Świdnica płaci za prąd, wykorzystany do oświetlenia), informacje o stanie latarń przekazywane są do Urzędu Miejskiego. – Planowane jest także spotkanie z przedstawicielami Urzędu w celu omówienia warunków nowej umowy oświetleniowej, która umożliwiłaby radykalną poprawę stanu urządzeń oświetlenia drogowego na terenie miasta – dodaje rzecznik.

Gmina na bieżąco dokonuje weryfikacji stanu technicznego oświetlenia miasta. W tym celu zawierane są okresowe umowy o nadzór eksploatacyjny i konserwacyjny – zapewnia Dzwonkowska. – Systematycznie też dokonujemy przebudowy oświetlenia miejskiego, tylko w tym roku przeprowadzona została ona przy ul. Odnowiciela, ul. Pobożnego, ul. Słobódzkiego oraz przy ul. Kopernika.

/asz/

 

 • Waldi

  cyt. “Zimnoch zapewnia, że przeglądy lamp są wykonywane raz w roku…” Czyli co? Te przeglądy są robione z za biurka…raczej

 • Obserwator

  Przegląd pewnie był robiony pewnie z przejeżdżającego samochodu:
  Jest lampa? Jest!
  Świeci? Świeci!
  Następna!
  Potem na bazie:
  Byłeś i widziałeś?
  Szefie! Na własne oczy, jak Pana tu widzę!

 • Obiektywny

  Dlaczego w innych miastach lampy wymieniaja miasta ? W Świdnicy już nie ? W Świdnicy musi Tauron wymienić

  • Topik

   Wszystkie nowe punkty oświetleniowe jakie są w Świdnicy stawia Miasto.
   Tauron ma płacone za eksploatacje i konserwacje dodatkowa kasę oprócz kasy za energie.

   • Obiektywny

    Podobno w Wałbrzychu miasto wymienia wszystkie lampy, w większości wymienili na ledowe. Więc jak to jest Wałbrzych wymienił a Świdnica nie może ? tam chyba też Tauron działa ?

  • Maciek Mackowski

   to się nazywa przedsiębiorczość ale Ty tego nie ogarniesz tym malutkim móżdżkiem….

 • KrissKross

  To jest przykład nędzy i rozpaczy. 7 albo 6 lat temu jak tłumaczyłem znajomym z Świdnicy, że w Lesznie wymienili oświetlenie na głównych arteriach na ledowe, to mieli mnie za wariata. No bo u nas, trzeba się prosić, żeby coś w ogóle świeciło albo się nie wywróciło. Niestety to kolejny przykład jak nasze miasto jest zacofane na tle reszty kraju. Zaniechania powodują, że infrastrukturalnie jesteśmy do tyłu o jakieś 15 lat.

  • Obiektywny

   Z tego co wiadomo, to w Wałbrzych też wymienia wszędzie, nie czekają tam na tauron.