Strona główna 0_Slider Jubileuszowe Dni Fotografii z ciekawymi wystawami i spotkaniami

Jubileuszowe Dni Fotografii z ciekawymi wystawami i spotkaniami

0

Spotkania i rozmowy o fotografii, wiele ciekawych wystaw znanych i cenionych fotografów w różnych przestrzeniach miejskich, a także wyzwania fotograficzne i artystyczne, zaplanowano podczas tegorocznych, 30. już Dni Fotografii. Jubileuszowa odsłona wydarzenia z bogatym programem odbędzie się w dniach od 15 do 17 września.

W tym roku Dni Fotografii zostaną zorganizowane w Świdnicy po raz 30. W programie jubileuszowego festiwalu znalazły się, zarówno stałe i wciąż cieszące się dużym zainteresowaniem wydarzenia, w tym Fotomaraton czy konkurs Zestaw, jak i warsztaty, spotkania oraz wystawy tegorocznych gości – znanych i cenionych artystów fotografów.

XVIII „Zestaw” z Grand Prix
Tradycyjnie na początek 15 września zaplanowano wernisaż pokonkursowej wystawy XVIII Międzynarodowego Konkursu Fotografii ZESTAW – Świdnica 2017. Do konkurs napłynęło 212 zestawów zdjęć 88 autorów. Prace oceniało jury w składzie: przewodniczący Piotr Tomczyk, artysta fotograf /ZPAF/,PWSzF,TviT w Łodzi, Maciej Hnatiuk – artysta fotografik /ZPAF/, Andrzej Protasiuk – artysta fotografik /Es. FIAP/. Po raz pierwszy od dłuższego czasu jury przyznało I miejsce. Grand Prix otrzymał Jakub Wawrzak z Torunia za zestaw „Outside the image”. – Laureat to bardzo dojrzały autor, dotychczas jurorom nieznany ze swojej twórczości. Artysta ma osiągnięcia na swoim koncie, choć dopiero teraz mieliśmy okazję poznać jego prace. Fotografie są świetne, oświetlenie wspaniałe i kompozycja, ukazuje świeże ujęcie tematu. Byliśmy zgodni, co do nagrodzenia tego zestawu Grand Prix. Później się okazało, że ten sam autor dostał jeszcze jedną nagrodę, o czym nie wiedzieliśmy, dlatego, że oceniając nie sugerujemy się nazwiskami – wyjaśnia pomysłodawca i koordynator Dni Fotografii Andrzej Protasiuk.

Wśród laureatów znaleźli się również w kategorii fotografia reportażowa – Tadeusz Koniarz z Tarnowa (I miejsce), Jakub Wawrzak z Torunia (II miejsce) i Waldemar Kałasznikow z Wałbrzycha (wyróżnienie). W kategorii fotografii poszukującej zwycięzcami zostali – Marek Hasso – Agopsowia z Olsztyn (I miejsce), Anna Jakubowska z Gdańska (wyróżnienie) i Jacek Boczar z Tychów (wyróżnienie). Na wystawie pokonkursowej w dziale fotografii reportażowej zobaczymy w sumie 28 zestawów prac 15 autorów oraz w fotografii poszukującej – 25 zestawów prac 15 autorów.

Znani fotografowie będą gościć w Świdnicy
Podczas tegorocznych Dni Fotografii zostanie otwartych pięć wystaw zaproszonych gości, którzy będą w nich także uczestniczyć. – Andrzej Tyszko pokaże w Galerii Fotografii w Świdnicy bardzo ciekawą wystawę swoich prac pod tytułem „Twarze muzyki 1982-2015”. Jest bardzo dobra ekspozycja, ukazująca twórcę, który od lat fotografuje wykonawców z różnych stylów od rocka po muzykę poważną. Jest to bardzo dobry autor, a jego fotografie są po prostu świetne – mówi Andrzej Protasiuk.

Wystawę swoich zdjęć zaprezentuje w Muzeum Dawnego Kupiectwa także Krystyna Andryszkiewicz. – Zobaczymy fotografie zebrane pod tytułem „Prześwity – fotokompozycje z lat 2006-2016”. Jest zupełnie inny typ fotografii. Są to głównie montaże, bardzo osobiste i osadzone w realiach baroku i secesji. Jest to bardzo zaskakująca fotografia. Sama twórczyni jest oryginalna i niepowtarzalna. Wystawę pani Krystyny Andryszkiewicz planowałem już ponad 20 lat t i dopiero w tym roku udało się ją zorganizować – stwierdza świdnicki fotograf.

Trzy kolejne wystawy otwarte zostaną na każdym z pięter Wieży Ratuszowej. – Wszystkie te wystawy łączy reportaż, choć każda jest zupełnie inna. Wystawa Alexandra Glyadyelova jest to bardzo mocny fotoreportaż. Są to zdjęcia chociażby z Majdanu, ale pokazanego nieco inaczej lub z ostatnich walk na zachodzie Ukrainy. Są to także fotograficzne portrety ludzi uczestniczących w konkretnych wydarzenia. Ciekawostką jest to, że autor tych prac urodził się w Legnicy, a jego ojciec był wojskowym, który stacjonował w jednostkach wojsk radzieckich – mówi Andrzej Protasiuk.

W świdnickiej Wieży Ratuszowej swoje fotografie pokażą również Krzysztof Gołuch oraz uczniowie Technikum nr 7, Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. – Reportaże Krzysztofa Gołucha przedstawiają osoby niepełnosprawne. Autor ma bardzo dobry kontakt z portretowanymi osobami i widać, ze poświęcił im bardzo dużo czasu. Na swoich fotografiach pokazuje, że są to ludzie bardzo aktywni, żyją jak każdy z nas. Jest to bardzo wzruszająca wystawa, ukazująca mądry sposób fotografowania i wnikliwą obserwację autora – zauważa świdnicki fotograf. – W wieży Ratuszowej zobaczymy także wystawę „Zapomniany Śląsk” projektu uczniów z Bielska-Białej, pod kierownictwem nauczyciela Piotr Borowicza. Jest to bardzo świeże spojrzenie na Górny Śląsk. Uczniowie wraz z nauczycielem przyjadą na Dni Fotografii i będą też uczestnikami Fotomaratonu – przedstawia program.

Fotomaraton po raz 26.
XXVI Fotomaraton Świdnicki wystartuje 16 września o godzinie 10.00. Uczestnicy będą mieli 12 godzin na zrealizowanie 12 zadanych przez jury tematów, które będą podawane po dwa co dwie godziny. Na zwycięzców czeka pula nagród w wysokości 5 tysięcy złotych. Zwycięzca otrzyma 3 tysiące złotych, za kolejne miejsca przewidziano 1,5 tysiąca oraz 500 zł. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 17 września w teatrze miejskim, na zakończenie Dni Fotografii.

Rozmowa o fotografii
W trakcie jubileuszowych wydarzeń odbędzie się także spotkanie z Sergiuszem Sachno w Klubie Bolko. – Na przestrzeni dwudziestu kilku lat Sergiusz Sachno miał w Świdnicy kilka wystaw. Spotkanie będzie podsumowaniem jego twórczości i zaprezentuje na nim cały swój dorobek. Autor chciał, by spotkanie miało charakter rozmowy z innymi fotografami – dodaje.

Organizatorami Dni Fotografii są – Andrzej Protasiuk /Es FIAP/, Świdnicki Ośrodek Kultury, a współorganizatorami – Miejska Biblioteka Publiczna im.Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna.

Tekst: AN

Program:
15 września /piątek/
godz. 18.00 wernisaż pokonkursowej wystawy
„XXIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFII-ZESTAW – ŚWIDNICA 2017” oraz wręczenie nagród
/Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18/
godz. 19.00 wernisaż wystawy ANDRZEJA TYSZKO „Twarze muzyki 1982-2015”
/Galeria Fotografii, Rynek 44/

16 września /sobota/
godz. 10.00 START „XXVI FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2017”
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 9.30 – 15.30 Warsztaty fotografii otworkowej pod kierunkiem STANISŁAWA KUSIAKA
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 17.00 wernisaż wystawy KRYSTYNY ANDRYSZKIEWICZ „Prześwity – fotokompozycje z lat 2006-2016”
/Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37/
godz. 18.00 wernisaż wystawy ALEKSANDRA GLYADYELOVA „ДOЛЯ-СУДЬБА-LOS”
/Wieża Ratuszowa/
wernisaż wystawy KRZYSZTOFA GOŁUCHA „Co siódmy”
/Wieża Ratuszowa/
wernisaż wystawy projektu uczniów Technikum nr 7, Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych
w Bielsku-Białej, pod kierownictwem Piotra Borowicza „ZAPOMNIANY ŚLĄSK”
/Wieża Ratuszowa/
godz. 21.00 Klimaty SERGIUSZA SACHNO, spotkanie z autorem
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 22.00 META „XXVI FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2017”
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/

17 września /niedziela/
godz. 12.00 wręczenie nagród „XXVI FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2017”
/Teatr, Rynek 44/
Ponadto: WYSTAWA PLENEROWA „XXVI FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2017”

Poprzedni artykułPamiętasz dyrektora? Wypełnij ankietę!
Następny artykułRozpoczynamy walkę o piłkarski Puchar Polski