Strona główna 0_Slider 30. Dni Fotografii już w ten weekend

30. Dni Fotografii już w ten weekend [PROGRAM]

0

Jubileuszowa edycja Dni Fotografii zaplanowana została w dniach od 15 do 17 września. W programie świdnickiego festiwalu – wystawy cenionych fotografików, warsztaty fotograficzne, Fotomaraton i spotkania autorskie.

 Dni Fotografii zostaną zorganizowane w Świdnicy po raz 30. W programie jubileuszowego festiwalu znalazły się zarówno stałe i wciąż cieszące się dużym zainteresowaniem wydarzenia, w tym Fotomaraton czy konkurs Zestaw, jak i warsztaty, spotkania oraz wystawy tegorocznych gości – znanych i cenionych artystów fotografów.

Jacy artyści w tym roku odwiedzą Świdnicę?
Jednym z festiwalowych gości będzie Andrzej Tyszko, który 15 września o godz. 19.00 w Galerii Fotografii zaprezentuje wystawę „Twarze muzyki 1982-2015”. Fotograf swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych będąc współzałożycielem Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było pięć socrealistycznych wystaw stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców socjalistycznej rzeczywistości. Drugim obszarem zainteresowań grupy był akt. W latach 1974 – 80 powstało łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski. Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Do roku 1987 stworzył ponad 60 okładek płyt i wielu plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby. czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich muzyków. W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety całej plejady norweskich jazzmanów. Po powrocie do Polski w roku 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia”. Głównym tematem fotografii Andrzeja, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. łącznie Andrzej Tyszko zaprezentował 7 wystaw indywidualnych. W przygotowaniu jest ósma – „Norwescy muzycy jazzowi”.

Świdnicę odwiedzi także Krystyna Andryszkiewicz i zaprezentuje 16 września o godz. 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa wystawę „Prześwity – fotokompozycje z lat 2006-2016”. Artystka urodzona w 1955 roku w Gdańsku, w swojej artystycznej wypowiedzi, zarówno w fotografii analogowej jak i cyfrowej wykorzystuje fotomontaż i collage. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1988 roku otrzymała za działalność fotograficzną nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, a w 1989 roku za twórczość artystyczną otrzymała Nagrodę im. S. Wyspiańskiego II stopnia nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1984 – 1990 prowadziła Gdańską Galerię Fotografii. Równolegle przez cały czas aktywności zawodowej wykonywała fotografie na potrzeby reklamy, mody, wydawnictw, gazet ogólnopolskich, współpracowała z wieloma agencjami reklamowymi. Po latach artystycznego milczenia, w 2006 roku wróciła z powodzeniem ( I nagroda na Cyberfoto 2006 i III nagroda Cyberfoto 2007) do fotomontażu. Przez kolejne dziesięć lat zajmuje się twórczością tworząc fotokompozycje, w których wykorzystuje nowe narzędzia, programy i techniki cyfrowe. Podsumowaniem pracy była wystawa „Prześwity” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w dniach 11-28 października 2017. W 2017 roku otrzymała nagrodę za twórczość artystyczną w dziale sztuki wizualne – Złote Sowy Polonii.

Wystawę swoich prac pokaże w Wieży Ratuszowej 16 września o godz. 18.00 Aleksandr Glyadyelov. Fotograf urodził się w Legnicy, w Polsce, w rodzinie oficera Armii Radzieckiej. Studiował optykę na Politechnice w Kijowie. W późniejszym okresie, w połowie lat 80-tych samodzielnie studiował fotografię, a w roku 1985 zaczął pracę jako niezależny fotoreporter. Glyadyelov dużo podróżował po ówczesnym Związku Radzieckim fotografując Ukrainę, Rosję, Mołdawię, Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Gruzję, Azerbejdżan, Armenię i Litwę. Fotografował również Polskę, Czechy, Francję, Szwajcarię, Stany Zjednoczone, Somalię, Południowy Sudan, Kenię i Królestwo Suazi. Glyadyelov relacjonował zbrojne konflikty w Mołdawii (gdzie został ranny), Górskim Karabachu, Czeczenii i Ukrainie (gdzie ponownie został ranny). Od roku 1996 Glyadyelov skupia się głównie na długoterminowych projektach dokumentalnych poruszających problematykę społecznie wykorzystywanych dzieci, epidemii HIV/AIDS wśród osób uzależnionych od narkotyków dożylnych oraz na sytuacji więzień poradzieckich. Prace Glyadyelova są wykorzystywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak: MSF, The Global Fund, WHO, UNAIDS i UNICEF. Glyadyelov jest autorem ponad 30 wystaw autorskich. Zdobył Grand-Prix w Ukrpressphoto-97, Hasselblad Prize na konkursie European Photography w Vevey (Switzerland) in 1998, Mother-Jones 2001 Medal of Excellence, “Moving Walls 2002” OSI, Nowy Jork. Jego prace pojawiły się w publikacjach – „Here and Now”, wydawnictwo Blank-Press, Kijów, 2001, „Pandemic: Facing AIDS”, Umbrage Editions, Nowy Jork, USA, 2003 (projekt zbiorowy),“Interview With a Hope”, Blank-Press edition, Kijów, 2006, «The Prison Within», Pente 10Lisbon, 2009. W 2000 roku ukazał się również film dokumentalny o Aleksandrze Glyadyelovie – Derriere la page series: ENFANTS DES RUES d’UKRAINE, Coup d’oeil/Arte, Metropolis, 7min, Paris.

16 września w Wieży Ratuszowej o godz. 18.00 swoje fotografie zaprezentuje także Krzysztof Gołuch. Fotograf jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Humanistyczno – Technicznej w Bielsku-Białej oraz Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Obecnie jest studentem studiów doktoranckich na tejże uczelni. Zajmuje się fotografią dokumentalną, której głównym tematem jest człowiek. Od kilku lat fotografuje środowisko osób niepełnosprawnych. Mieszka i pracuje w Knurowie. Krzysztof Gołuch jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego. To dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Swoje fotografie prezentował na wystawach w kraju i za granicą: w Czechach, Wielkiej Brytanii, Portugali, Macedonii, Brukseli czy Luksemburgu. Jest autorem albumu fotograficznego „Co siódmy”.

W Wieży Ratuszowej 16 września publiczność będzie mogła zobaczyć również wystawę „Zapomniany Śląsk” uczniów Technikum nr 7, Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, pod kierownictwem Piotra Borowicza. Dokumentalny projekt fotograficzny młodzieży jest jak wyjaśnia Jerzy Lewczyński jest „poszukiwaniem zjawisk – nie miejsc – chociaż wszystkie zjawiska mają swoje miejsce i czas. To antropologiczna wyprawa w “inny świat”. Dlatego też nie można oczekiwać, że zgromadzony materiał zdjęciowy traktujemy jak dokumentację śląskich miast. Zarejestrowane obrazy są przede wszystkim odzwierciedleniem indywidualnych emocji autorów oraz próbą dialogu z odmienną rzeczywistością . To trochę jak usiłowanie rozmowy w nieznanym języku – z czasem rozumiemy coraz więcej”. W pracach nad projektem, trwającym od września 2014 do maja 2016, udział brali: Piotr Borowicz, Dagmara Dudajek, Justyna Gluza, Angelika Góra, Oskar Karpf, Agnieszka Laszczak, Daria Melanik, Dagmara Mętel, Sabina Olma, Kornelia Pacura, Kamila Pietraszko, Sylwia Pietraszko, Dominik Skowroński, Daria Szczuka i Sandra Szuta.

16 września o godz. 21.00 w Klubie Bolko z publicznością spotka się Sergiusz Sachno, który fotografią zajmuje się od 1972 roku. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m in. w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie, Nowym Jorku i Berlinie. Ważniejsze wystawy indywidualne to – Klimaty 1978, Menady 1980, Aktorzy 1988, Teatralna 1988, Femina mistica 1997, Cherchez la femme 1998, Nagi cień 2003, Gentile 2006. Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii przy ZPAF. Doktorat uzyskał z fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest profesorem w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Organizatorami Dni Fotografii są – Andrzej Protasiuk /Es FIAP/, Świdnicki Ośrodek Kultury, a współorganizatorami – Miejska Biblioteka Publiczna im.Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna.

Szczegółowy program znajdziesz TUTAJ.

/oprac. AN/
/materiały organizatora/

Poprzedni artykułPokaz laserowy w unikalnym wnętrzu
Następny artykułPowalczą o zwycięstwo w turnieju im. Tadeusza Ząbka