Strona główna 0_Slider Międzynarodowa odsłona „Miasta Dzieci” za rok w Strzegomiu

Międzynarodowa odsłona „Miasta Dzieci” za rok w Strzegomiu

0

Każdego roku 300 dzieci z Polski i 300 dzieci z Czech weźmie udział w transgranicznym projekcie, który będzie realizowany w Strzegomiu i w jednym z miast partnerskich – Jicinie, Horicach lub Novej Pace. Lubiana przez najmłodszych edukacyjna zabawa, tym razem w międzynarodowym wydaniu, zorganizowana zostanie po raz pierwszy w przyszłym roku na przełomie lipca i sierpnia.

Organizatorzy i wnioskodawcy projektu edukacyjno-wychowawczego – prezes zarządu Izby Gospodarczej Hradec Kralove Radek Jakubsky i prezydent Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Ryszard Sobański, a także przedstawiciele miast partnerskich – Strzegomia, Jicina, Horic i Novej Paki oraz reprezentanci powiatu świdnickiego, podpisali dziś list intencyjny w sprawie realizacji nowego projektu „Transgraniczne Miasto Dzieci”.

Kilka lat temu w Świdnicy pojawiło się przedsięwzięcie „Miasto Dzieci” i cieszę się, że wkrótce będzie również organizowane w Strzegomiu. Dzięki liderowi, Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, polskie i czeskie dzieci będą korzystały z ciekawej formy aktywności podczas wakacji – stwierdził zastępca burmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski. Strzegom tym samym stanie się piątym dolnośląskim miastem, który realizował będzie bardzo lubiane przez najmłodszych „Miasto Dzieci”.

Pewną nowością jest międzynarodowy wymiar zabawy. – Projekt stał się po raz pierwszy transgraniczny w Topaczu, gdzie bawiły się dzieciaki z Peru. My chcieliśmy zrealizować „Miasto dzieci” wspólnie z czeskimi miastami partnerskimi – tłumaczył Waldemar Skórski, koordynator projektu Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Każdego roku w przedsięwzięciu będzie uczestniczyć 600 dzieci zarówno z Polski jak i z Czech. Zabawa zorganizowana zostanie po raz pierwszy w przyszłym roku na przełomie lipca i sierpnia na terenie Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu i w jednym z partnerskich miast – Jicinie, Horicach lub Novej Pace. – Przez kolejne trzy lata 300 dzieci z Czech i 300 – z Polski, w wieku od 6 do 12 lat, uczące się na poziomie edukacji szkół podstawowych, będą się bawić w „Transgranicznym Mieście Dzieci” – mówił koordynator projektu.

Dodatkowo do projektu zaangażowanych zostanie około 40 przedsiębiorców, firmy, banki i catering. Po obu stronach granicy będzie to dla nas wielkie wyzwanie, by pewne rzeczy tak zestandaryzować, by mogły zadziałać zarówno w Polsce jak i w Czechach – zauważył Waldemar Skórski. Dzięki przedsięwzięciu organizatorzy chcą doprowadzić do współpracy wolontariuszy czeskich i polskich. W sumie będzie potrzebnych około 50 wolontariuszy. – Jest szansa, że z tej współpracy powstanie Polsko-Czeskie Centrum Wolontariatu, które będzie mogło współpracować przy kolejnych inicjatywach – dodaje.

Zasada edukacyjnej zabawy pozostaje taka sama – cztery dni przez trzy godziny dziennie dzieci będą poznawały zawody, a za wykonaną pracę otrzymają pieniądze, które dowolnie rozdysponują na wymarzone prezenty. W ten sposób nie tylko spędzą atrakcyjnie wakacyjny czas, ale nauczą się także podstaw ekonomii i poznają wartość pieniądza. Nie zabraknie również wyborów prezydenckich, dzięki którym najmłodsi dowiedzą się jak działa samorząd. Dzieci otrzymają podczas zabawy posiłki.

Projekt wyniesie 273.963 euro, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota 232.868,55 euro, a wkład własny partnerów to 41.094,45 euro. – Udało się pozyskać 85 proc. środków, czyli prawie 1 mln zł na kolejne trzy lata realizacji projektu po stronie polskiej i czeskiej. Jest to duża suma, jednak gro tych środków, ze względu na międzynarodowy charakter, będzie przeznaczonych na noclegi, wyżywienie oraz przejazdy dzieci z Polski i z Czech – wyjaśniał Waldemar Skórski. Czeskie dzieci, które odwiedzą więc Strzegom, a także polskie, które wybiorą się do miast partnerskich, będą miały zorganizowany cały tydzień pobytu. – Będzie to dla nich kolonia i poza „Miastem Dzieci” będą miały zapewnione dodatkowe atrakcje, w tym chociażby basen, zajęcia sportowe i zwiedzanie – dodaje.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCzy nadanie paczki do Niemiec musi kosztować krocie?
Następny artykułPopierają zmiany forsowane przez PiS [FOTO/VIDEO]