Strona główna 0_Slider Popierają zmiany forsowane przez PiS

Popierają zmiany forsowane przez PiS [FOTO/VIDEO]

18

Chcą wprowadzenia wszystkich, proponowanych dotychczas przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w polskim sądownictwie i zapowiadają swoje bezwzględne poparcie dla kolejnych pomysłów obecnie rządzących. Z hasłem „dobrej zmiany nie oddamy” przed świdnickim Sądem Okręgowym manifestowali zwolennicy partii Jarosława Kaczyńskiego z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Strzegomia, Świebodzic, Świdnicy, Żarowa i Jaworzyny Śląskiej. Takie same akcje były już organizowane w Wałbrzychu i Dzierżoniowie.

Grupę około 80 osób ochraniało kilkunastu policjantów, ale 20-minutowy mityng nie był przez nikogo zakłócany. Akcja, która rozpoczęła się o 18.00, została oficjalnie zgłoszona, prowadził ja radny miejski Dariusz Sienko. W imieniu zebranych zadeklarował poparcie dla zmian, forsowanych przez PiS oraz wspomniał sędziów z sądu rejonowego i okręgowego, których zachowania i decyzje budziły kontrowersje.

Wśród zabierających głos pojawił się kolejny samorządowiec, Krzysztof Lewandowski. – Stoimy tu dziś, aby pokazać nasze poparcie dla reform, przemian, które ten rząd chce wprowadzić. Od 1989 roku wszystkie kolejne polskie rządy obawiały się, zaniechały jakichkolwiek działań, tym samym doprowadziły nas na krawędź ruiny gospodarczej. Mało tego, rządy te przymykały oczy w momencie, kiedy niszczona była nasza gospodarka, jak była rozgrabiana, sprzedawana za bezcen różnym hochsztaplerom, dawnym esbekom czy postkomunistom – przekonywał. – Nasz rząd chce to zmienić, dlatego spotyka się z takim zaciekłym sprzeciwem, z taką krytyką, ale ci, którzy to mówią, którzy krytykują, okłamują nie tylko społeczeństwo, ale okłamują też sami siebie. Oni wmawiają nam, że bronią demokracji. Oni mówią, że stoją na straży Konstytucji, ale tak naprawdę stoją na straży tych układów. Oni bronią tych klik, oni bronią tych majątków zdobytych na krwi naszego państwa. Dlatego musimy przeciwdziałać, musimy się spotykać, pokazywać, że jest też druga strona. Ja jestem przekonany, że większość społeczeństwa popiera nasz rząd, natomiast nie mamy takiej determinacji jak oni w krytykowaniu. My jesteśmy pewni, że choć ta droga, choć trudna, prowadzi nas do celu. Tym celem jest równy podział dóbr dla wszystkich obywateli, dla wszystkich Polaków.

Janusz Maniecki, historyk z Dzierżoniowa stwierdził: My domagamy się dobrych sądów, sprawiedliwych sądów, szybkiego i klarownego, transparentnego postępowania przed sądami. To jest konieczność, jeśli ta dobra zmiana ma się całkowicie dokonać. A w ciągu tych dwóch lat wiele się zdarzyło i jeszcze się zdarzy.

Relacja z manifestacji:

Przypomnijmy. Głosami klubu parlamentarnego PiS Sejm i Senat przyjął 3 ustawy dotyczące polskiego sądownictwa. Dwie z nich zawetował prezydent Andrzej Duda po wielodniowych protestach w całej Polsce. Także przed Sądem Okręgowym w Świdnicy przez 9 dni protestowali przeciwnicy niekonstytucyjnych zmian.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułMiędzynarodowa odsłona „Miasta Dzieci” za rok w Strzegomiu
Następny artykułZnamy pary I rundy piłkarskiego Pucharu Polski