Strona główna 0_Slider Dzieci przejęły władzę nad miastem

Dzieci przejęły władzę nad miastem [FOTO]

0

Kampania wyborcza przeprowadzona, obietnice złożone i nowe władze wybrane w tegorocznej edycji „Miasta Dzieci” w Świdnicy. Najmłodszych przekonały Adriana Lasończyk, która została nową prezydent i Wiktoria Pojasek, mianowana wiceprezydent dziecięcego miasta. Dziewczyny deklarowały chociażby wybudowanie aquaparku, darmowe wejścia na basen, bezpłatne bilety na lodowisko w zimie czy zniżki do kina. Z symbolicznym kluczem do bram miasta nowe władze będą rządzić i starać się spełniać obietnice cały tydzień.

Czwarta edycja „Miasta Dzieci” w Świdnicy rozpoczęła się na dobre i wystartował pierwszy turnus atrakcyjnej półkolonii. W tym tygodniu bierze w nim udział blisko 600 najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Świdnica, którzy przez zabawę uczą się i poznają aż 41 ciekawych zawodów, w tym chociażby poszukiwacza złota, alpinistę, kontrolera jakości, urzędnika skarbowego na wesoło, cukiernika czy mistrza baniek mydlanych. Tak jak w świecie dorosłych dzieciaki za swoją pracę otrzymują pieniądze „Tauronki”, które mogą odłożyć do banku lub od razu wydać na prezenty w „Sklepie marzeń” i bistro. Pociechy pozostają pod czujnym okiem 20 wolontariuszy i 40 opiekunów.

By dziecięce miasto mogło dobrze funkcjonować i rozwijać się wybrano także władze samorządowe. W kampanii wyborczej uczestniczyło 41 kandydatów, którzy prześcigali się w obietnicach o fotel prezydenta. Dzieciaki deklarowały chociażby darmowe lody czy podwyżkę za pracę z 10 Tauronów na aż 120. Ostatecznie najbardziej przekonujące okazały się Adriana Lasończyk z grupy 12, która została nowym prezydentem i Wiktoria Pojasek z grupy 39 wybrana na wiceprezydent.

W zeszłym roku nie udało mi się wygrać wyborów. W tym roku znów wystartowałam i z pomocą moich kolegów z grupy udało mi się wygrać. Deklarowałam darmowy basen dla uczestników zabawy, bezpłatne lodowisko w zimie, zniżki na bilety do kina oraz wybudowanie aquaparku. Już wiem, że powstanie aquaparku nie jest możliwe, ale za to, jak mówiła pani prezydent, będzie wyremontowany basen otwarty – mówi Adriana Lasończyk. – Mam nadzieję, że spełnię się w tej funkcji i będę mogła każdemu z moich kolegów i koleżanek pomóc w problemach czy po po prostu wspólnie się z nimi pobawić – dodaje przejęta, ale bardzo szczęśliwa prezydent „Miasta Dzieci”.

Zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów nowe władze „Miasta Dzieci” przejęły symboliczny klucz od parlamentarzystów i samorządowców na czele z prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską i zastępcą gimny Świdnica Zbigniewem Kanickim. Dzieci swoim miastem zorganizowanym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będą rządzić cały tydzień.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBudowa centrum przesiadkowego w Żarowie ruszy we wrześniu
Następny artykułOświadczenie Anny Zalewskiej