Strona główna 0_Slider Dożynki w powiecie. Bogate programy święta plonów

Dożynki w powiecie. Bogate programy święta plonów

0

Święto plonów, w trakcie którego rolnicy dziękują za udane żniwa i celebrują zakończenie prac polowych w powiecie świdnickim zaplanowano w Śmiałowicach, Roztoce, Świebodzicach, Pastuchowie, Olszanach, Stanowicach, Lutomi Górnej i Żarowie. W programach uroczystości – obrzędy dziękczynne, orszaki dożynkowe, prezentacje wieńców i dekoracji, muzyczna zabawa, regionalne potrawy i przysmaki, koncerty, a nawet pokazy sztucznych ogni. Pierwsze dożynki już w ten weekend.

Gmina Marcinowice

W niedzielę 27 sierpnia, gmina Marcinowice zaprasza na Święto Plonów, którego gospodarzem tym razem będą Śmiałowice. Dożynki obfitować będą w liczne atrakcje. Część oficjalna rozpocznie się korowodem dożynkowym spod kościoła pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach na boisko, gdzie o godzinie 14.00 zostanie odprawiona polowa msza święta, a po modlitwie uczestniczy obejrzą misterium chleba i dożynkowy koncert zespołu „Akacjowe Śpiewule”. Wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski oraz przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema wręczą tytuły Zasłużonego dla Gminy Marcinowice Marii Dolinnej oraz Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice Herminie Tyndzie. O podniebienia uczestników podczas dożynek zadbają sołectwa i stowarzyszenia z gminy Marcinowice. Ze swoimi przysmakami zaprezentują się miejscowości Śmiałowice, Biała, Chwałków, Marcinowice, Strzelce, Szczepanów, a także Klub Seniora z Kątek i Stowarzyszenie „Jasny Horyzont”. Muzyczną rozrywkę już od godziny 19.00 zapewnią trzy bloki taneczne – Amore Italiano, Abba – największe przeboje i Cygańskie Gitary. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do północy. Organizatorzy zadbali także o mnóstwo atrakcji towarzyszących, które przygotowane będą w trzech strefach – zabaw, zdrowia i agro.

Gmina Dobromierz
W tym roku gospodarzem największego święta gminy Dobromierz będzie sołectwo Roztoka. W sobotę, 26 sierpnia o godz. 15.00 uroczystości dożynkowe rozpoczną się mszą św. polową na stadionie sportowym w Roztoce, poprzedzoną barwnym korowodem dożynkowym prowadzonym przez starostów dożynek Elżbietę Kubusiak i Michała Matkowskiego. Wystąpią gminne zespoły folklorystyczne: „Dobromierzanie”, „Czerwone Róże” oraz Zespół Tańca Narodowego „Krąg” ze Świdnicy. Zaprezentowane zostaną pokazy taneczne przez grupy „Energie Dance” i „Fire Dance”, pojazdy strażackie i karate. Dla najmłodszych przygotowane zostaną różnorodne konkursy, zawody sportowe i dmuchane zjeżdżalnie.

Gmina Dobromierz wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy przeprowadzi akcję profilaktyczną w kierunku osteoporozy. Do badań zostanie wykorzystany Osteobus – specjalny, mobilny gabinet, w którym będzie można sprawdzić stan swoich kości i skorzystać z konsultacji lekarza. Natomiast stacja „Caritas” zajmie się badaniem poziomu ciśnienia, cholesterolu i cukru, zaś kompleksową opiekę medyczną imprezy zapewni WOPR z Wałbrzycha.

Podczas dożynek zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu na „Najpiękniejszą dekorację posesji”, „Dożynkowy wypiek” i statuetki za „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. W programie przewidziano także wieczorny występ zespołu ŁUKASH, twórcy takich piosenek jak „Chciałbym Ci powiedzieć”, „Ty jeszcze nie wiesz”, czy „Takie są kobiety”. Organizatorzy dorocznego Święta Plonów zaplanowali również zabawę taneczną przy muzyce zespołu „Dobrobeat” oraz pokaz sztucznych ogni.
Na święcie plon ów nie zabraknie też kolorowych stoisk kuszących przybyłych gości swoją różnorodnością, regionalnych przysmaków. Miejscowi wystawcy będą mieli nie lada okazję do zaprezentowania efektów swojej twórczości oraz przeprowadzenia warsztatów artystycznych. KRUS ze Świdnicy przeprowadzi konkurs z nagrodami o bezpiecznej pracy w rolnictwie, a Team Boars konkurs strzelecki.

Gmina Strzegom
27 sierpnia dożynkowe uroczystości i zabawę zaplanowano na Święcie Chleba w Stanowicach. Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnie mszą św. w Kościele w Stanowicach o godz. 13.00. W programie znalazły się także konkursy, degustacja potraw i ciast, wręczenie nagród w Parku Kasztanowym przy świetlicy wiejskiej, a także zabawa ludowa przy zespole „Sąsiedzi”.

W gminie Strzegom dożynki zorganizowane tego samego dnia także w Olszanach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą św. w Kościele pw. Trójcy Świętej w Olszanach, a następnie na boisku sportowym odbędzie się biesiada dożynkowa z występami artystycznymi ludowych zespołów, którą zakończy zabawa taneczna przy kapeli „Hot-Music-Band”. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji – regionalnych przysmaków i bezpłatnej zjeżdżalni dla najmłodszych.

Gmina Jaworzyna Śląska
Sołectwo Pastuchów oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zapraszają na Święto Plonów Gminy Jaworzyna Śląska. Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się 2 września w Pastuchowie. Uroczystości rozpoczną się polową mszą św. Oprócz występów artystycznych rozegrany zostanie Turniej Wsi. Z pewnością nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło.

Gmina Świdnica

Po kilku latach organizacji dożynek w Krzyżowej tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w niedzielę 3 września 2017 r., na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lutomi Górnej. Współgospodarzami dożynek będą sołectwa: Lutomia Górna i Lutomia Dolna.

Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11,86 tys. ha to grunty orne. Cieszymy się, że w niedzielę 3 września te dwa sołectwa będą najważniejszym punktem na mapie gminy Świdnica – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Świebodzice
Tradycyjnie w gminie Świebodzicach uroczystości dziękczynne za zebrane plony zaplanowano w dzielnicy Cierpnie. Dożynki rozpoczną się 3 września msza św. polowa o godz. 13.00. Zaraz po niej zabawę, degustację wypieków gospodyń wiejskich, koncert i wiele innych atrakcji.

Gmina Żarów
Gminne dożynki zaplanowano 10 września w Żarowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 dziękczynną mszą św. w kościele w Mrowinach. Dalsza część święta odbędzie się na Targowisku Miejskim w Żarowie. W programie wydarzenia znalazły się m.in. ceremonia dożynkowa z obrzędem przekazania chleba, prezentacja wieńców, animacje dla dzieci, stoiska z potrawami, przegląd zespołów wiejskich i muzyczna zabawa przy kapeli Walter Band.

Zebrała: AN

Poprzedni artykułBłąkała się w ogrodach działkowych
Następny artykułLot balonem nad Świdnicą [FOTO]