Strona główna 0_Slider Barwny folklor z odległych zakątków świata w Strzegomiu

Barwny folklor z odległych zakątków świata w Strzegomiu [FOTO]

0

Prestiżowy 26. Międzynarodowy Festiwal Folkloru uroczyście rozpoczął barwny korowód na strzegomskim Rynku. Artyści z Chin, Tajlandii, Meksyku, Cypru, Hiszpanii, Rosji, Słowacji, a także z Polski prezentowali swoje wyjątkowe kultury i barwny folklor. Zachwycały kolorowe stroje i egzotyka krajów z odległych zakątków świata.

Zespoły i wszystkich gości na inauguracyjnym koncercie przywitali gospodarze – zespół Kostrzanie, a także Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury oraz burmistrz Strzegomia, inicjator wyjątkowego festiwalu i jego wieloletni dyrektor artystyczny Zbigniew Suchyta. – Z roku na rok nasz festiwal zyskuje coraz większe grono przyjaciół. W ciągu 26 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru nasze miasto odwiedziło 372 zespoły folklorystyczne z 52 krajów świata i sześciu kontynentów – mówiła Bożena Bojanowska-Czuk i podziękowała wszystkim entuzjastom wydarzenia. – Cieszy mnie ogromnie fakt, że to właśnie kultura ludowa mogła nas wszystkich zgromadzić i połączyć – dodała. Na oficjalnym otwarciu festiwalu obecni byli także zagraniczni i polscy przedstawiciele Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF, którzy podkreślali wysoką rangę strzegomskiego festiwalu w Polsce i na świecie. Uroczystość zakończyły widowiskowe pełne tańca, muzyki, śpiewu i pięknych strojów występy.

Święto folkloru potrwa do 13 sierpnia. W programie znajdą się także występy galowe, wieczory ludowe i bardzo lubiany kończący już imprezę „Rynek Świata”. Na koniec festiwalu zaplanowano koncert gwiazd muzyki polskiej. Tym razem zagrają lubiane zespoły popowe – Manchester i Video.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMali mistrzowie deserów w Galerii Świdnickiej [FOTO]
Następny artykułStypendium szkolne. Wnioski można już składać