Strona główna 0_Slider Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Burkatowem

Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Burkatowem

0

Po blisko 255 latach odtworzona zostanie bitwa armii Prus i Austrii pod Burkatowem. O prezentacje biegu zdarzeń zadbają grupy rekonstrukcyjne z Polski i Czech. Pasjonaci w historycznych strojach i za pomocą artefaktów przedstawią wydarzenia z przeszłości na boisku sportowym 8 lipca o godz. 17.00. Po rekonstrukcji będzie można zobaczyć makietę oraz eksponaty związane z walkami pod Burkatowem.
Rekonstruktorzy z Czech i Polski odtworzą bieg zdarzeń z bitwy pod Burkatowem z 21 lipca 1762 roku. W starciu wzięło udział 55 tys. pruskich żołnierzy i 75 tys. austriackich wojaków. Walki nastąpiły w trakcie trzeciej wojny śląskiej. Oddziały pruskie ustawiły się w szyku bojowym w nocy i rankiem rozpoczęły ostrzał. Pierwszym celem pruskiego ataku stała się austriacka kawaleria, która rozpierzchła się pociągając za sobą piechotę. Wtedy artyleria pruska rozpoczęła zmasowany ostrzał szańców austriackich. Jednocześnie piechota uderzyła z flanki i od frontu na pozycje nieprzyjaciela zdobywając je po krwawej walce. Bitwa zakończyła się porażką Austriaków i ich odwrotem. Straty wyniosły po stronie Prus 1610 zabitych, zaginionych oraz rannych, a w Armii Austrii około 4 tys. żołnierzy zostało rannych lub poniosło śmierć.

Po rekonstrukcji tych walk w świetlicy wiejskiej będzie można zobaczyć makietę, którą zbudował jeden z pasjonatów tej bitwy świdniczanin Krzysztof Szczygieł oraz eksponaty zgromadzone przez kolekcjonerów związane z walkami pod Burkatowem.

Przed historyczną prezentacją gmina Świdnica zorganizowała X jubileuszowy Przegląd Folklorystyczny. Od godz. 14.30 wystąpi 10 zespołów folklorystycznych, w tym m.in. z Dobromierza, Kondratowic, Pieńska, Roztocznika, Kobierzyc oraz gminy Świdnica.

Współorganizatorem bitwy jest Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze ze Srebrnej Góry.

/oprac. AN/

Poprzedni artykułWzmożone kontrole na świdnickich drogach
Następny artykułBalkony i okna pod lupą