Strona główna 0_Slider Przetarg unieważniony. Co z nowoczesnymi autobusami dla Świdnicy?

Przetarg unieważniony. Co z nowoczesnymi autobusami dla Świdnicy?

0

Pierwsze nowoczesne i ekologiczne autobusy miejskie miały trafić do Świdnicy pod koniec stycznia 2018 roku, a w sumie po świdnickich ulicach miało jeździć ich aż dziewięć. Niestety nikt nie zgłosił oferty na realizację zamówienia i przetarg został unieważniony. Co to znaczy? Według prezesa MPK w Świdnicy lekkie opóźnienie.
Po ulicach Świdnicy ma jeździć w sumie dziewięć fabrycznie nowych autobusów miejskich, wyposażone w liczne udogodnienia i rozwiązania ułatwiające podróż. Pojazdy mają być niskopodłogowe z silnikami diesla Euro 6. Siedem z nich ma mieć około 12 m, pozostałe dwa to krótsze pojazdy.

Do Świdnicy pierwsze autobusy miały trafić pod koniec stycznia 2018 roku. Wczoraj jednak ogłoszony przez świdnicki MPK w maju przetarg został unieważniony.– Minął termin przetargu i ze względu na to, że nikt nie złożył oferty, został on unieważniony – tłumaczy prezes MPK w Świdnicy Tomasz Kurzawa. Według prezesa przyczyny takiego stanu rzeczy nie są znane. – Co najmniej pięć firm zajmujących się produkcją autobusów w Polsce nie powinno mieć problemów technicznych z realizacją takiego zamówienia – zauważa Tomasz Kurzawa. Pewne domniemania można snuć obserwując rynek w Polsce, w którym obecnie zauważa się duże zapotrzebowanie na nowe tego typu pojazdy. Teoretycznie więc firmy je produkujące mogłyby ze względu na obłożenie nie zrealizować zamówienia w zaproponowanym terminie.

Prezes zapowiada, że już jutro zostanie ogłoszony kolejny przetarg na autobusy dla Świdnicy. – Może się zmienić jedynie to, że pewne rzeczy się przesuną w terminie. Pierwsze autobusy mogą więc trafić do Świdnicy troszkę później – stwierdza prezes.
Jaki jest koszt inwestycji? – W projekcie na realizację tego przedsięwzięcia 85 proc. pochodzi ze środków unijnych. Zgodnie z nim szacowana wielkość zadania, wpisana w unijny projekt, wynosi 8 mln 700 tys. zł – wyjaśnia prezes MPK w Świdnicy. Jak zauważa ostatecznie trudno mówić ile wyniosą autobusy, bowiem zależy to od złożonych ofert. O tym jednak będzie można przekonać się w połowie sierpnia po zakończonym drugim przetargu.

Świdnickie MPK posiada obecnie 43 autobusy, z czego komunikację miejską obsługuje 25 podstawowych wozów i 8 rezerwowych. – Osiem pojazdów jest z 2014 roku. Dzięki nowym autobusom wyeliminujemy te, które mają blisko 25 lat. Ponadto ekologiczne autobusy zastąpią te z silnikami Euro 1 i 2, czyli z normą emisji spalin sprzed lat. Po wymianie będziemy mieć w taborze 17 nowych autobusów na 25, a to oznacza, że średnia wieku pojazdów wyniesie poniżej 5 lat – dodaje.

Tekst: Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułDwa wzmocnienia ŚKPR-u Świdnica
Następny artykułZakaz noszenia broni