Strona główna Polityka Prezes PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Co na to świdnicki poseł?

Prezes PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Co na to świdnicki poseł?

10

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych- powiedział dzisiaj Polskiej Agencji Prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ustawę, która zakładała pozyskanie funduszy na remonty lokalnych dróg przez wprowadzenie dodatkowej opłaty do paliwa w wysokości 20 groszy od litra, popierał świdnicki poseł z klubu parlamentarnego PiS, Wojciech Murdzek.

Wojciech Murdzek

„Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli” – powiedział PAP prezes PiS po poniedziałkowym spotkaniu władz partii. Wcześniej o korzyściach wprowadzenia ustawy przekonywała w Sejmie premier Beata Szydło, a politycy PiS zapewniali, że opłata nie wpłynie na cenę benzyny. Innego zdania były koncerny paliwowe.

W ubiegłym tygodniu projekt ustawy w błyskawicznym tempie trafił do pierwszego czytania. Opozycyjne kluby próbowały doprowadzić do jego odrzucenia, bezskutecznie. Projekt rządząca większość z Klubu PiS zadecydowała o skierowaniu projektu do komisji, a nie przeszkodził w tym nawet zdecydowany opór we własnych szeregach. – Ta ustawa wprowadza wiele podwyżek cen, począwszy od paliwa skończywszy na żywności, usługach transportowych. My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluję do moich koleżanek i kolegów: nie głosujcie za tą ustawą – mówił poseł PiS Łukasz Rzepecki. Większością głosów z jego partii projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

13 lipca zapytaliśmy posła Wojciecha Murdzka, jak ocenia projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych.  – Fundusz Dróg Samorządowych oceniam jako dobry pomysł z punktu widzenia samorządów, czy w trakcie prac nad nim pojawią się inne rozwiązania co do jego finansowania tego jeszcze nie wiem. Szkoda, że jego start nie został dobrze przygotowany. Naturalnie potrzeby drogowe w gminach i powiatach są ogromne a dodatkowo takie inwestycje jak nasza obwodnica też nie mogą przy aktualnych zasadach się przebić – odpowiedział. Dzisiaj tak komentuje decyzję Jarosława Kaczyńskiego: Dalej uważam, że pomysł jest dobry, odbyłem kilka kolejnych rozmów z kolegami samorządowcami, które umacniają to przekonanie. Mam nadzieję, że temat wróci po przeanalizowaniu innych możliwości finansowania Funduszu Drogowego.

/asz/

Poprzedni artykułZlekceważyli objawy udaru?
Następny artykułEkipa Babci, Ślepe Krety Zagłady, Spryskiwacze i Lodożercy…