Strona główna 0_Slider Związek negatywnie o kandydatce na dyrektorkę MBP

Związek negatywnie o kandydatce na dyrektorkę MBP

26

Nie spełniła podstawowych warunków konkursu na stanowisko dyrektora, a jej koncepcja pracy nie jest autorska – oceniają związkowcy. Związek Zawodowy Świdniczanie negatywnie zaopiniował kandydatkę na stanowisko dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. O opinię zwróciła się do związku prezydent miasta przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydatki rekomendowanej przez komisję konkursową.

MBP w Świdnicy

Ewa Cuban po konkursie zyskała rekomendację komisji, w skład której weszli Szymon Chojnowski – Zastępca Prezydenta Miasta, Maciej Rataj – Sekretarz Miasta, Joanna Trojan-Skała – kierownik Referatu Kultury UM w Świdnicy, Andrzej Protasiuk i Rafał Fasuga – przedstawiciele Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, Anna Grajzer – przedstawiciel Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego „Świdniczanie”. Jedynie związek zawodowy wskazywał na inną kandydaturę.

Już po ogłoszeniu werdyktu komisji okazało się, że zaczerpnięte jako autorskie cytaty z koncepcji pracy biblioteki fragmenty, którą przedstawiła w konkursie Ewa Cuban, są plagiatem innych wypowiedzi i publikacji.

WIĘCEJ TU

Część komisji – Joanna Trojan-Skała, Szymon Chojnowski i Maciej Rataj w odpowiedzi na pytania Swidnica24.pl w sprawie plagiatu odpowiedzieli: W naszej ocenie prezentowana koncepcja opierała się na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych regulujących działanie bibliotek publicznych oraz jednostek kultury i spełniła w znacznym stopniu oczekiwania członków komisji. Zamieszczone w koncepcji wypowiedzi, czy fragmenty publikacji nie podlegały ocenie komisji pod względem ich pochodzenia. W sprawach dotyczących szczegółów tworzenia koncepcji prosimy zwrócić się do autorki pani Ewy Cuban.

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska odmówiła udostępnienia całej koncepcji. Do koncepcji miał wgląd Związek Zawodowy Świdniczanie, do którego prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zwróciła się o wydanie opinii ws. kandydatki. Związek opinie przekazał w terminie.

Dzisiaj otrzymaliśmy oświadczenie ZZ Świdniczanie:

„MOZ ZZ „Świdniczanie” kandydaturę p. Ewy Cuban na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy zaopiniowała negatywnie. Po pierwsze uznaliśmy, że przedstawione nam szczegóły dotyczące dorobku i kwalifikacji zawodowych Kandydatki, nie wskazują na posiadanie przez nią wiedzy z zakresu zarządzania kulturą, co było jednym z warunków udziału w konkursie i powinno stanowić podstawowe kryterium wyboru dyrektora tej instytucji.

Po drugie, przedstawiona koncepcja pracy, w przeważającej większości nie stanowi pracy własnej p. Cuban, lecz jest kopią wypowiedzi innych osób zaczerpniętych z ich prac lub publikacji zamieszonych w Internecie, a przedstawioną pod własnym nazwiskiem, bez cytatów, przypisów, wskazania źródeł i bibliografii (na dowód przedstawione zostały linki do stron internetowych oraz skany tekstów). Naszym zdaniem najistotniejsze warunki konkursu nie zostały spełnione.

Chcielibyśmy nadmienić, iż przedstawiciel ZZ „Świdniczanie”, będący członkiem komisji konkursowej, oddał swój głos na osobę z długoletnim stażem w bibliotece, odpowiednimi kwalifikacjami, doświadczeniem, zorientowaną we współczesnych problemach zarządzania informacją i wiedzą, zaznajomioną z nowoczesnym bibliotekarstwem, a co najważniejsze ze specyfiką funkcjonowania świdnickiej biblioteki, co znalazło swoje odzwierciedlenie w przedstawionej koncepcji.”

Czekamy na odpowiedź na pytanie, jaką decyzję po otrzymaniu tej opinii w sprawie zatrudnienia Ewy Cuban na stanowisku dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej podjęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

/asz/

Poprzedni artykułGdzie jechać na wakacje 2017?
Następny artykułWkrótce letni rozkład jazdy miejskich autobusów