Strona główna 0_Slider Od tygodnia w centrum miasta bez wody

Od tygodnia w centrum miasta bez wody

1

Woda przestała płynąć do kranów w dwóch mieszkaniach w samym sercu Strzegomia w poniedziałek, 19 czerwca. – Myślałam, że ma to związek z trwającą przebudową naszej ulicy. Cierpliwie czekaliśmy, ale ileż można? Od piątku odbijamy się od wszystkich instytucji, nikt nie chce nam pomóc – skarżą się mieszkańcy niewielkiego budynku przy ul. Paderewskiego.

Wioleta Bosakiewicz mieszka na piętrze z babcią, dziadkiem, mężem i 4-letnią córką. Na dole jest czteroosobowa rodzina. – Woda chwilami leci cieniutką strużką, jednak o tym, żeby włączyć pralkę, bojler czy po prostu wziąć prysznic, nie ma co marzyć. Korzystamy z pomocy teściów, ale jak długo można – pyta pani Wioleta. Dziadkowie są w podeszłym wieku, babcia niedawno miała wypadek. – Jesteśmy bardzo zmęczeni taką sytuacją – dodają obie rodziny. Problemem nie są niezapłacone rachunki, wszystkie należności za wodę i mieszkanie są regulowane na bieżąco.

23 czerwca Tadeusz Myszak, dziadek pani Wiolety i właściciel mieszkania, złożył skargę do burmistrza, spółki „Wodociągi i Kanalizacja” oraz sanepidu. – Przez wiele godzin prosiłam o interwencję, ale byłam tylko odsyłana na później, na potem albo słyszałam, że to nie leży w gestii tego urzędu. Wreszcie złożyłam zawiadomienie na policji. Do dzisiaj nic się nie zmieniło – dodaje mieszkanka ul. Paderewskiego 15.

Po interwencji Swidnica24.pl działania zostały podjęte. – Informujemy, że wyżej wymieniona nieruchomość jest zasilana w wodę pitną z instalacji wewnętrznej nieruchomości przy ul. Paderewskiego 13 w Strzegomiu. Właścicielem nieruchomości przy ul. Paderewskiego 13 jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o. w Strzegomiu – odpowiedziała za pośrednictwem Urzędu Miejskiego prezes WiK-u Dorota Borkowska. – Przeprowadzona w dniu dzisiejszym tj. 26.06.2017 r. wizja w terenie wykazała, że przyłącze wodociągowe przebiegające przez teren Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest w bardzo złym stanie technicznym, co ma prawdopodobnie bezpośredni wpływ na zbyt niskie ciśnienie wody lub jej braki. W związku z powyższym w dniu jutrzejszym tj. 27.06.2017 r. służby techniczne przystąpią do wymiany skorodowanego przyłącza.Nadmieniamy również, że istnieje techniczna możliwość wykonania odrębnego przyłącza wodociągowego od sieci rozdzielczej do nieruchomości Paderewskiego 15. Prace przyłączeniowe można zrealizować na podstawie przepisów Prawa budowlanego art. 29 ust. 1 pkt 20 oraz 29a ust. 1 i ust. 2 (Dz. U. Nr 163, poz. 1364). Koszt wykonania przyłącza ponosi osoba ubiegająca się o przyłączenie.

Z wykonaniem przyłącza jest osobny problem. – O tym, że taka konieczność będzie, babcia dowiedziała się przypadkiem podczas dorocznego zebrania wspólnoty, zorganizowanego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (który jest prywatną spółką, przyp. red.) – mówi pani Wioleta. – Nasz dom jest dość głęboko w podwórzu, doprowadzenie przyłącza z ulicy zostało  wycenione na ponad 13 tysięcy złotych. Mamy 66% udziałów, reszta należy do gminy. Tak więc musielibyśmy większość pokryć z własnej kieszeni. Nie stać nas na to. Poza tym byliśmy zaskoczeni, gdy bez żadnych uzgodnień, bez żadnego pisma na podwórzu pojawiła się koparka i chciała kopać dół pod studzienkę. Nie możemy być stawiani pod ścianą. Kupiliśmy mieszkanie od gminy z dostępem do wody i nie możemy zostać jej pozbawieni. Chcemy znaleźć rozwiązanie tej sytuacji i pokryć część kosztów, ale nie tak dużą kwotę!

Rodzina wystąpi do burmistrza miasta o pomoc w zrealizowaniu nowego doprowadzenia wody do budynku.

Warto dodać, że po złożonym przez mieszkańców zawiadomieniu policja wszczęła postępowanie w kierunku art. 191 kk, na mocy którego pozbawianie dostępu do wody jest zagrożone karą więzienia do 3 lat.

/asz/

 

Poprzedni artykułWypoczynek seniorów w Lubachowie
Następny artykułRodzinne święto w Burkatowie [FOTO]