Strona główna 0_Slider Mieszkańcy pytają: Po co prokuraturze taki parking?

Mieszkańcy pytają: Po co prokuraturze taki parking?

6

– Do niedawna wystarczyło kilka miejsc i nie były zarezerwowane na weekendy. Po co Prokuraturze Rejonowej tak duży parking, także w weekendy? – pytają kierowcy. Prokuratura zarezerwowała 11 miejsc w ścisłym centrum Świdnicy. Jaki jest powód zmian?

– W centrum Świdnicy parkingów jest stanowczo za mało, czasem szukanie wolnego miejsca  zajmuje kilkanaście minut. Nie rozumiem, dlaczego w takich okolicznościach na rzecz jednej instytucji zajmuje się aż 11 miejsc i na dodatek także popołudniami i weekendy. Po co? Tyle miejsc jest bez potrzeby zablokowanych – skarżą się czytelnicy Swidnica24.pl, dodając, że do niedawna tych miejscy było znacznie mniej, a rezerwacja kończyła się o 16.00 i nie dotyczyła weekendów.

Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratur Okręgowej w Świdnicy przypomina, że wcześniej świdnicka Prokuratura Rejonowa miała do dyspozycji 6 (później 5) miejsc przy ulicy Zamkowej i 4 przy ulicy Komunardów. Po negocjacjach z Urzędem Miejskim zadecydowano się na parking wyłącznie przy ul. Komunardów. – Uznaliśmy, że to rozwiązanie będzie korzystniejsze, bo w tym miejscu nie ma budynków mieszkalnych. Zdajemy sobie sprawę, że taka lokalizacja może być utrudnieniem dla rodziców dowożących dzieci do pobliskiego przedszkola, jednak ze względu na zmiany w prokuraturze nie możemy zrezygnować z parkingu. Przybyło nam tylko 1 miejsce, a od dwóch lat zmienia się obsada prokuratury i mamy coraz więcej prokuratorów spoza Świdnicy – tłumaczy Tomasz Orepuk.

Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy wyjaśnia zasady rezerwacji miejsc: „Na podstawie Uchwały Nr XXI/257/12 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 25 października 2012 roku o zastrzeżone stanowisko postojowe może wystąpić każda osoba fizyczna (opłata wynosi 4.000 zł rocznie) oraz organy sprawiedliwości (Prokuratura, Sąd) a także organy porządku i ładu publicznego (Policja, Służba Więzienna, Straż Miejska) – opłata 500 zł rocznie. Zgodnie z regulaminem SPP zastrzeżone stanowiska postojowe obowiązują w okresie rocznym całodobowo.” Dodaje także, że wcześniej rezerwacja również dotyczyła całej doby i wszystkich dni w tygodniu.

Tomasz Orepuk do prokuratury tłumaczy, że miejsca potrzebne są nie tylko w dni powszednie do 16.00.  Doprowadzane są na przesłuchania osoby zatrzymane i dzieje się to także popołudniami i weekendy. – Dotychczas nie było praktyki, by powiadamiać Straż Miejską o zajmowaniu naszych miejsc w weekendy przez pojazdy nieuprawnione – dodaje rzecznik.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKalno ma 700 lat
Następny artykułRywalizowali polscy i czescy strażacy