Strona główna 0_Slider Czekają na dawców szpiku w Galerii Świdnickiej

Czekają na dawców szpiku w Galerii Świdnickiej [FOTO]

0

Pobranie wymazu jest bezbolesne, a cała procedura kilka minut. Wpisanie się kolejnych osób do rodziny dawców szpiku to większa nadzieja na ratunek dla osoby chore na nowotwory. Na wszystkich chętnych czekają organizatorzy drugiej już edycji Dnia Dawcy Szpiku.

Od 15.00 trwa akcja Świdnickiego Forum Rozwoju i Fundacji DKMS, wspierana przez Galerię Świdnicką. Na chętnych wolontariusze czekają do 21.00.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców.  Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Każdy kolejny dawca to więcej szans na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Aby zostać potencjalnym dawcą, przyjdź do punktu rejestracyjnego z dowodem osobistym, wypełnij pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Cały proces trwa ok.10 minut – zachęcają organizatorzy. Następnie komplet zostanie przesłany do fundacji DKMS. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.

/ŚFR, opr. red./
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułPiłkarze Polonii-Stali grają z Unią Bardo [RELACJA LIVE]
Następny artykułKompleksowo i solidnie w MARCONI