Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz rozrywek

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz rozrywek

0

Dni Świebodzic z koncertami Grubsona oraz zespołu Piersi, Dni Jaworzyny Śląskiej, świdnicki Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, Charytatywny Bieg Budzika, koncert organowy w Kościele Pokoju czy muzyki elektronicznej w Parku Kasprowicza i na świdnickim Rynku. Podpowiadamy, co można robić w powiecie świdnickim w ten weekend.

Poznaj historię piwa, dawnych gospód i karczm
Żarowska Izba Historyczna 9 czerwca o godz. 18.00 w restauracji „Biały Las” w Wierzbnej zaprasza na kolejne spotkanie z „wielką historią”. Uczestnicy VII Żarowskiej Prelekcji Historycznej będą mieli okazję posłuchać o dawnych karczmach i gospodach, które funkcjonowały niegdyś w okolicach Żarowa. Temat zreferuje specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS, archeolog Bogdan Mucha. Gość specjalny Krzysztof Czarnecki z grupy rekonstrukcyjnej – Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty „Alt Kreytzen” opowie o historii piwa i jego warzeniu na Śląsku. Z kolei o pasji tworzenia piwa w żarowskim Rzemieślniczym Browarze „Hoppy Lab” mówił będzie Jakub Bielecki.
Obejrzyj film na „Okiem Młodych”
Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” nieprzerwanie trwa w Świdnicy. Przed miłośnikami dokumentów weekend z seansami filmowymi, spotkaniami z twórcami czy otwarciem wystawy fotograficznej.

Program:
9 czerwca, piątek
17:00 “Portret. Podróże codzienne” – otwarcie wystawy fotografii dokumentalnych studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu
18:00 Konkurs Główny, blok I + spotkanie z twórcami (+wręczenie nagród w Konkursie Młodzieżowym)
21:00 Pokaz w Pustostanie: “Wszystkie nieprzespane noce”, reż. Michał Marczak, Polska 2016, 100 min. PUSTOSTAN
22:30 Nieprzespana noc w Pustostanie: P L A L PUSTOSTAN

10 czerwca, sobota
10:00 – 13:00 Wręczenie nagród Jury więziennego w Areszcie Śledczym ARESZT ŚLEDCZY**
11:00-19:00 Przegląd Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
13:00 WRO on Tour 2017 (pokaz + spotkanie z kuratorkami)
15:00 StoryCode WAW on tour | Reportaż
17:00 Konkurs Główny, blok II + spotkanie z twórcami
19:30 Konkurs Główny, blok III + spotkanie z twórcami
22:00 Pokaz plenerowy: “Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, Niemcy/Iran/Szwajcaria 2015, 91 min. RYNEK

11 czerwca, niedziela
11:00 – 16:00 Przeglądu Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
15:00 “Pod opieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski, Łotwa/Niemcy 2015, 106’
17:00 “Nie wiem”, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1977, 46 min. + prezentacja o “Reniferze” + dyskusja
19:00 Wręczenie nagród + Pokaz filmów nagrodzonych
Muzyka elektroniczna w Świdnicy
9 i 10 czerwca w Świdnicy rozpocznie się kolejna edycja „Posłuchane 3.0”. Publiczność znów będzie miała okazję zapoznać się z nowoczesnymi brzmieniami. W ramach cyklu zaplanowano warsztaty. panele dyskusyjne i projekcje filmowe odkrywające tajniki muzyki elektronicznej. Nie zabraknie wieczornych imprez i koncertów.

Program:
Piątek, 9 czerwca
19:00 Wrocław, Plac Orląt Lwowskch 20c: TONY x POSŁUCHANE 3.0: Władysław Komendarek – Panel dyskusyjny z “ojcem polskiej elektroniki”. WSTĘP DARMOWY.
21:00 Świdnica, Rynek 39 – 40 Pustostan: FESTIWAL OKIEM MŁODYCH x POSŁUCHANE 3.0: Projekcja filmu Wszystkie nieprzespane noce, portretu współczesnych polskich dwudziestolatków, ukazanych na tle nocnego życia skąpanego w brzmieniu muzyki elektronicznej. WSTĘP DARMOWY.
23:00 Świdnica, Rynek 39 – 40 Pustostan: Koniec seansu to nie finał piątkowego wieczoru. Obraz zastąpi dźwięk, a stery przejmie Jakub Walczak znany jako P L A L. WSTĘP DARMOWY.

Sobota, 10 czerwca
12:00-15:00 Świdnica, Rynek 39 – 40 (dziedziniec wieży ratuszowej): Warsztaty scratchingu z DJem Krootkim. WSTĘP DARMOWY.
17:00:22:00 Świdnica, Park im. Jana Kasprowicza: Władysław Komendarek, Chmara, Julian Kulczyński, An On Bast, BILETY via GOING
22:00 < Świdnica, Rynek 39 – 40 ( afterparty w pustostanie): Verlake, Tryptaminee, BILETY via GOING
Dni Jaworzyny Śląskiej
Święto miasta zaplanowane jest na 10 i 11 czerwca na terenie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Jak co roku, podczas dni miasta nie zabraknie koncertów znanych gwiazd, wielu atrakcji dla dzieci, wesołego miasteczka z urządzeniami rozrywkowymi oraz cateringu.
Piersi i Grubson na Dniach Świebodzic
Dni Świebodzic z koncertami znanych artystów, ale i rodzimych twórców zaplanowano 10 i 11 czerwca. W programie miejskiej imprezy wiele zróżnicowanych atrakcji jak występ kabaretu, rozrywka dla najmłodszych, mecz samorządowców czy barwny korowód mieszkańców miasta.
Podziel się wspomnieniami z powodzi w Świdnicy
10 czerwca mieszkańcy będą mogli się podzielić wspomnieniami sprzed 20 lat z wielkiej powodzi, która nawiedziła także Świdnicę. Zbiórka fotografii, amatorskich filmów, ale i refleksji czy spostrzeżeń z tamtych dni trwać będzie od 16.30 do 18.30 w holu przy sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Zbiórka wspomnień, fotografii i amatorskich filmów dotyczących powodzi z 1997 r. odbędzie się w ramach projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. Organizatorzy w 20. rocznicę „Powodzi Tysiąclecia” chcą sprawdzić, jak wydarzenia pamiętają mieszkańcy regionu i czy są dla nich wciąż „żywe”. Przedsięwzięcie pozwoli zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców.
Charytatywny Bieg Budzika w Świdnicy
Dobry humor i zabawa będą podstawą zmagań, które rozpoczną się w niedzielę 11 czerwca o 10.00 przy hali sportowej na osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Właśnie o 10.00 wystartują biegi towarzyszące, godzinę później bieg główny, o 11.40 strat nordic walking. Zapisy od ósmej rano.

Biegom towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji, m.in. festyn rodzinny, pokazy cross fit, pokaz zumby, występy utalentowanej wokalnie młodzieży i joga. Podczas akcji prowadzona będzie zbiórka, a cały dochód trafi do Kliniki Budzik, prowadzonej przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”.
Koncert w Kościele Pokoju
11 czerwca w niedzielę o godzinie 18.30 w Kościele Pokoju, w ramach Festiwalu Nowowiejski – Świdnica – Organy wystąpi duet – skrzypce i organy. Znakomity warszawski skrzypek Maksymilian Grzesiak wykona w akompaniamencie świdnickiego organisty Macieja Batora m.in. „Wizję” na skrzypce i organy Feliksa Nowowiejskiego, ale także III sonatę skrzypcową Edvarda Griega. Będzie to premiera autorskiej transkrypcji organowej tego utworu, który w oryginale został napisany na skrzypce i fortepian i w tej wersji znany jest melomanom na całym świecie. Wstęp wolny.

Zebrała: Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułDzień dawcy szpiku po raz drugi w Świdnicy
Następny artykułCzujna sąsiadka pomogła złapać złodzieja