Strona główna 0_Slider „Z tej prowizorki to byłaby już autostrada”

„Z tej prowizorki to byłaby już autostrada” [FOTO]

3

Systematycznie są świadkami prowizorycznego utwardzania drogi do swoich domów i pytają, jak długo jeszcze to potrwa? Miasto mieszkańcom ulicy Komunalnej w Świdnicy odpowiada, że na położenie trwałej nawierzchni potrzeba pół miliona złotych.

– Prowizorka jest robiona 4 razy w roku, za te pieniądze już połączono by z autostradą, a jest tylko 180 metrów do końca ulicy – opisuje jeden z mieszkańców ulicy Komunalnej w Świdnicy i załącza zdjęcia. Do części domów asfalt został doprowadzony kilkanaście lat temu. Reszta wciąż czeka i wszystko wskazuje na to, że dalsze prowizoryczne naprawy nieprędko zastąpi raz wykonany remont.

– Prace związane z wyrównaniem nawierzchni  gruntowych realizowane są w pierwszej kolejności tam, gdzie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego magistratu. – Ulica Komunalna  wyrównywana jest  na długości około 200 mb i powierzchni około 1100 m², za kwotę ok. 20.000 zł. Naprawy zlecane są co drugi rok.  W ramach tej kwoty wykonawca świadczy również usługi gwarancyjne, polegające na miejscowym wyrównaniu nawierzchni, uszkodzonej z powodu m.in. warunków  pogodowych lub sposobu  eksploatacji drogi. Koszt wykonania nawierzchni docelowej (asfaltobetonu) według sposobu zagospodarowania wynikającego z dokumentacji „Przebudowa ulicy Komunalnej wraz z odwodnieniem i oświetleniem” szacujemy na kwotę około 500 tys. zł. W tym roku remont tej ulicy nie jest przewidziany w planie inwestycyjnym miasta. Niemniej jednak staramy się o utrzymanie właściwego stanu technicznego dla nawierzchni gruntowych ulepszanych w tym rejonie miasta.

Ulica Komunalna nie jest jedyną gruntówką w mieście. W tym roku miasto planuje budowę I etapu ulicy Sowińskiego, budowę sięgacza ulicy Kątnej/Franciszka Jarzyny, budowę sięgacza ulicy Świętojańskiej i budowę ulicy Deszczowej za łączna kwotę 1,3 miliona złotych. W 2018 nawierzchni i oświetlenia mają się doczekać ul. Chłopska, Lipowa, Sowińskiego, Czereśniowa. Jak zapowiada rzeczniczka, powstanie też sięgacz do ul. Leśnej/Brata Alberta. Komunalnej na tej liście nie ma.

/asz/

Poprzedni artykułBo urosła za bardzo…
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]