Strona główna 0_Slider Świętowanie Konstytucji 3 Maja z pytaniami o współczesną Konstytucję RP

Świętowanie Konstytucji 3 Maja z pytaniami o współczesną Konstytucję RP [FOTO]

0

Była jedną z ostatnich prób ratowania Rzeczpospolitej przed upadkiem, a w czasach 123-letniej niewoli dawała Polakom powód do dumy. Obchodzenia święta Konstytucji 3 Maja najpierw zakazali okupanci, a później sowieckie władze. Dziś można cieszyć się bez przeszkód, a grono chętnych do wspólnego świętowania jest niezmienne od lat. Niewielkie jest także zainteresowanie obecną Konstytucją, a dziś prezydent RP ogłosił chęć zwołania za rok referendum ws. nowej ustawy zasadniczej.

Tradycyjnie koncert złożony z polskich tańców dał Zespół „Krąg”. Uroczystość prowadził hm. Piotr Pamuła.

Tradycyjnie na promenadzie przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świdnicy spotkali się przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, samorządowcy z miasta i powiatu, a także motocykliści ze świdnickiego Klubu Rider. Od lat można oglądać te same osoby. Pozostali świdniczanie stanowili bardzo skromną reprezentację, mało kto zatrzymał się po mszy świętej w pobliskim kościele pw. NMP Królowej Polski.

W tym dniu, w którym promowane są najcenniejsze wartości, „na zapleczu” uroczystości można było zaopatrzyć dzieci w takie „zabawki edukacyjne”. Foto /asz/

Tymczasem, jak podkreślała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, to dzień, w którym Polacy powinni czuć dumę i ją okazywać, a także pamiętać, że 226 lat temu swary i podział w narodzie doprowadziły do klęski rozbiorów. – Myślę, że to także przyczynek do tego, aby przypomnieć sobie o dziś obowiązującej Konstytucji, bo już za chwilę będziemy obchodzić 20-tą rocznicę jej uchwalenia – stwierdziła prezydent i zachęciła do udziału we wspólnym czytaniu ustawy zasadniczej, do którego zaprasza 5 maja do MBP radny Marcin Paluszek. – Mam nadzieję, że stawimy się licznie, by ją wspólnie przeczytać, ale także by sobie przypomnieć, jak jest ważna, bo stanowi podstawę demokracji i praworządności naszego państwa. I z tego też możemy być dumni, że mamy taką Konstytucję – mówiła Beata Moskal-Słaniewska. W tym czasie, gdy świdniczanie świętowali na promenadzie, w Warszawie podczas państwowych uroczystości prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że „czas na poważaną debatę konstytucyjną, co jako prezydent Rzeczpospolitej chcę w święto Konstytucji 3 Maja z cała mocą powiedzieć; na debatę konstytucyjną przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i nie tylko z udziałem polityków. (…) Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy Konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową Konstytucję.” Prezydent Duda chce zwołania referendum w 2018 roku.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku. Swoją rangę odzyskało w 1990 roku.

Poprzedni artykułWięcej czasu na zgłoszenie filmu do konkursu
Następny artykułDla kogo derby regionu? Piłkarze Polonii-Stali grają z Bielawianką [LIVE]