Strona główna 0_Slider Nowoczesna chce zaistnieć w wyborach samorządowych

Nowoczesna chce zaistnieć w wyborach samorządowych [FOTO]

30

W wyborach samorządowych .Nowoczesna chce zaistnieć na wszystkich szczeblach w Świdnicy i powiecie świdnickim, jak zaznaczył Wojciech Rut szef lokalnych struktur partii. Na razie listy kandydatów nie są gotowe, a o personaliach będzie można mówić dopiero na jesień. O przymiarkach do wyborów Biurze Poselskim .Nowoczesnej w Świdnicy mówiły posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i  Elżbieta Stępień.
Kamila Gasiuk–Pihowicz poruszyła kwestie m.in. problemów z poparciem partii przez społeczeństwo i próby wyjścia z nich obronną ręką. – Nie będę ukrywała, że .Nowoczesna przechodzi ciężkie miesiące, ale dla mnie w polityce jest to rzecz normalna. Czasami jest się wyżej w sondażach, a niekiedy niżej. Najważniejsze jest to, by z takich sytuacji kryzysowych umieć się podnieść i wyciągnąć wnioski – zauważyła wiceprzewodnicząca klubu poselskiego partii.

By poprawić sondaże i zażegnać kryzys, należy według posłanki zdiagnozować przyczyny osłabienia i rozwijać mocne strony partii. – Nie chciałabym, by dyskusja dotycząca kondycji .Nowoczesnej, która trwa w naszych strukturach, ograniczała się do kwestii personalnych. Dla mnie ważniejsze jest co możemy zaproponować Polakom – mówiła Kamila Gasiuk – Pihowicz. Społeczeństwo według posłanki można przekonać konkretnym programem wyborczym.

Wizja kraju, jaką chcemy dać Polakom, nadal jest czytelna. Zbudowana jest ona wokół takich wartości jak prawo wolności osobistej i gospodarczej, jasne, czytelne i niskie podatki, państwo, które działa sprawnie i może być zorganizowane lepiej za te same pieniądze. Nowoczesna to także silna Polska w Unii Europejskiej – wymieniała wiceprzewodnicząca. Partia nie zgadza się na finansowanie Kościoła ze skarbu państwa, a fundamentalną jej cechą, jak podkreślała posłanka, jest odpowiednio zrównoważony budżet. Jak tłumaczyła Kamila Gasiuk–Pihowicz nie ma w nim miejsca na zaproponowany przez PiS program 500+ i dodała, że należy go zmodernizować, by trafił do potrzebujących. – Pan Kaczyński zachowuje się jak sułtan, który szerokim gestem wydaje pieniądze. Tylko wydaje on nie swoje pieniądze, ale nasze, które wpłacamy do budżetu państwa – dodała.

Podczas rozmowy posłanka poruszyła także kwestie samorządów i wyborów. – Wczoraj pan Kaczyński ogłosił, że PiS wycofuje się z dwukadencyjności działającej wstecz. PiS działa pod naporem obywateli, którzy mówią, że samorządność ma dla nich fundamentalne znaczenie i chcą decydować o sobie. […] Nie można zapominać o innych pomysłach PiS-u dotyczących samorządności. Chciałabym spytać – co z ograniczeniem możliwości kandydowania w wyborach samorządowych tylko kandydatów partii, co z kwestią zrezygnowania z II tury wyborów? – przedstawiała swoje wątpliwości posłanka Nowoczesnej.

W spotkaniu uczestniczyła posłanka Elżbieta Stępień, która zajęła biuro poselskie w Świdnicy, po tym jak ze struktur partii odeszła Joanna Augustynowska. – Od kilku dni mam przyjemność wspierać koło świdnickie. Razem z Krzysztofem Mieszkowskim i Michałem Jarosem będziemy mieć w Świdnicy wspólne biuro poselskie i zachęcam do spotkań – mówiła Elżbieta Stępień. – Jestem w Komisji Ochrony Środowiska oraz jestem wiceprzewodniczącą ds. kontroli państwowej – przedstawiła się i podsumowała dwuletnią działalność partii.

Zapytaliśmy o zbliżające się wybory samorządowe i przygotowania list kandydatów. – Przygotowania do wyborów samorządowych idą pełną parą. W tym momencie koncentrujemy się na opracowaniu programu m.in. przez takie spotkania, rozmowy z mieszkańcami, strony internetowe, na którym można zgłaszać problemy – stwierdziła Kamila Gasiuk–Pihowicz. Jak zauważyła posłanka, w przypadku list kandydatów nie są one jeszcze gotowe, ponieważ do wyborów pozostało jeszcze sporo czasu. Najwcześniej pierwsze nazwiska poznamy na jesień. – To za wcześnie, by mówić o personaliach. Nie mniej stawiamy na konkretne osoby z wizją i mające siłę do realizacji. Jest także pragmatyka wyborcza. Pewnie w niektórych przypadkach będzie mowa o sojuszach i porozumieniach – mówiła.

Podobne zadnie, co do wyborów samorządowych, ma Wojciech Rut, szef świdnickich struktur partii. – Intensywnie przygotowujemy się do wyborów samorządowych. Chcemy, by Nowoczesna zaistniała na wszystkich szczeblach w Świdnicy i powiecie świdnickim, Rozmawiamy z różnymi ugrupowaniami politycznymi i osobami fizycznymi, które chciałby ewentualnie z nami pójść ramię w ramię do wyborów – stwierdził Wojciech Rut. – Potrzebujemy jasnego obrazu ordynacji wyborczej. Czekamy, rozmawiamy i przygotowujemy się – zauważył Wojciech Rut i potwierdził, że przedstawienie pierwszych kandydatów jest realne na jesień.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚKPR Świdnica wraca do I ligi!
Następny artykułPostrzelają w Boleścinie