Strona główna 0_Slider Najlepsi matematyczni maratończycy w Świdnicy

Najlepsi matematyczni maratończycy w Świdnicy [FOTO]

0

Przez cztery godziny najzdolniejsi uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych ze Świdnicy głowili się nad rozmaitymi matematycznymi łamigłówkami. Szósta edycja „Maratonu Matematycznego” postawiła przed nimi wiele wyzwań. W tym roku uczestnicy konkursu musieli stworzyć kryminał z zagadkami, rozwiązać zadania o różnym stopniu trudności oraz zagrać o punkty w matematycznych milionerach.
Konkursu organizowany przez świdnickie Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w tym roku miał już swoją szóstą odsłonę. – Maraton Matematyczny najpierw był konkursem dla gimnazjalistów, a od 3 lat również dla szkół podstawowych – mówi dyrektor szkoły Tomasz Całka.

Uzdolnieni uczniowie przez cztery godziny zmagali się dziś z licznymi matematycznymi łamigłówkami. Konkurs tradycyjnie podzielony był na trzy etapy. – Na początek dzieci miały za zadanie napisać kryminał matematyczny, w który musiały zawrzeć dwie zagadki. Oceniana była ich kreatywność, pomysł, spójność tekstu oraz trudność matematycznych łamigłówek – opowiada jedna z pomysłodawczyń konkursu Joanna Łapuszańska-Kułak, nauczycielka matematyki. W drugim etapie uczniowie musieli rozwiązać test z zadaniami o różnym stopniu trudności. Ostatnią częścią konkursu byli matematyczni milionerzy. Podobnie jak w popularnym programie telewizyjnym drużyny, by nie tracić, a zdobywać punkty musiały wybrać prawidłową odpowiedź na zadane pytanie.

W tym roku uczestniczyło w konkursie 30 uczniów w 10 drużynach. Jak poszło matematycznym mózgom? – Mieliśmy problemy przy kryminale matematycznym, szczególnie przy nazywaniu postaci. Było to zadanie trudne. Przygotowałem się na matematyczne zadanie, a nie pisanie opowiadania – ocenia Dawid Czwoja, uczeń VI klasy ze SP nr 105. Odmienne zadnie mieli gimnazjaliści. – Maraton był bardzo ciekawie przygotowany. Wśród konkurencji, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Zadania były trudne, ale do rozwiązania – dzielą się wrażeniami Katarzyna Skrzynecka, Bartosz Sierzputowski oraz Tomasz Sierzputowski z drużyny Gimnazjum nr 4.

Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach – szkół podstawowych i gimnazjów. Do mety jako pierwsze w tym roku dobiegły drużyny – ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki oraz gospodarze – Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich. Zwycięzcy otrzymali puchary przechodnie. Na drugich miejscach były zespoły ze – Szkoły Podstawowej nr 105 oraz Gimnazjum Nr 1 im. Marii Kunic. Na podium stanęli także Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Gimnazjum Nr 3 im. Gen. Mariusza Zaruskiego. W tym roku laureaci nagrodzeni zostali grami strategicznym i edukacyjnymi.

Konkurs współfinansowany jest przez Urząd Miejski w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZnakomity strzelec ze Świdnicy sięga po kolejne laury!
Następny artykułPrzegląd przydomowych ogrodzeń. Jakie wybrać?