Strona główna 0_Slider Młodzież odnawia dworzec w Krzyżowej

Młodzież odnawia dworzec w Krzyżowej [FOTO]

2

Historyczny dworzec, wybudowany specjalnie na przyjazd cesarza Wilhelma II, odzyskuje blask dzięki wspólnej pracy młodzieży z Polski i Niemiec. Nastolatkowie w Krzyżowej szlifują zdobyte podczas nauki umiejętności.

Młodzi Polacy i Niemcy są podopiecznymi Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu, OHP w Siemianowicach Śląskich oraz Die Annedore-Leber-Oberschule w Berlinie.

Część uczestników wymiany posiada praktyczne umiejętności zawodowe, takie jak ślusarz i stolarz. Podczas kilkudniowego pobytu młodzież w czasie warsztatów wykona drobne prace remontowe na terenie ośrodka, gdzie mieści się Fundacja, ale także uporządkuje i odświeży budynek stacji kolejowej w Krzyżowej oraz teren wokół dworca. Uczestnicy poznają też niezwykłą historię dworca, który wybudowano specjalnie z okazji przyjazdu Cesarza Wilhelma II do majątku Feldmarszałka Helmutha von Moltke w Krzyżowej. Kolejny etap prac zaplanowano na wrzesień, kiedy Krzyżową ma ponownie odwiedzić ta sama polsko-niemiecka grupa.

***

Organizatorem projektu jest Kreisau-Initiative e.V. Partnerzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, PKP, Sołtys Gminy Krzyżowa – Agnieszka Stochniel, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Projekt finansowany ze środków unijnego programu Erasmus+ i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

/Źródło Fundacja Krzyżowa, opr. red./