Strona główna 0_Slider Młodzi na rzecz budowy schroniska dla bezdomnych kobiet

Młodzi na rzecz budowy schroniska dla bezdomnych kobiet [FOTO]

0

Grupa młodych świdniczan ze Stowarzyszenia „Ostatnia Nadzieja” wspiera budowę schroniska dla bezdomnych kobiet w Świdnicy. Obiekt przy ul. św. Brata Alberta (boczna Leśnej, vis a vis szpitala Latawiec) jest prawie gotowy, ale trzeba jeszcze kupić wyposażenie. Na ten cel zbierane będą datki podczas koncertu charytatywnego na świdnickim Rynku.

2 czerwca w ramach Dni Świdnicy od 16. do 18.00 zaśpiewają utalentowani młodzi artyści z MDK, a koncert poprowadzą djGacki i djPavlik. Podczas koncertu Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, które prowadzi inwestycję, będzie kwestowało na rzecz wyposażenia schroniska.

O schronisku dla kobiet mowa była od lat. – W regionie wałbrzyskim nie ma takiego ośrodka. Owszem, kobiety przyjmuje Monar i schronisko Tarkowskich, ale tam dopuszczona jest koedukacja, która naszym zdaniem jest złym rozwiązaniem – wyjaśnia prezes świdnickiego Towarzystwa Pomocy im. św Brata Alberta Gabriela Kowalczyk. W tej chwili w Świdnicy przy ul. Westerplatte w osobnym budynku jest zaledwie kilka miejsc dla kobiet.  – Codziennie mamy pytania, potrzeby są bardzo duże. Zależy nam na tym, by kobiety, w tym matki z dziećmi miały godziwe warunki. W nowym schronisku będą 2, 3 i 4-osobowe pokoje z łazienkami – opisuje Gabriela Kowalczyk. Za pobyt płacić będą albo same pensjonariuszki, jeśli mają dochody, albo Ośrodki Pomocy Społecznej z miejscowości, w których dotychczas kobiety mieszkały. Schronienie w nowym obiekcie ma znaleźć 60 kobiet i dzieci.

Inwestycja kosztowała ok. 2,5 miliona złotych, 40% kosztów pokryła dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego, reszta pochodzi z wynajmu i sprzedaży nieruchomości należących do stowarzyszenia oraz z kwest. – Teraz zbieramy na wyposażenie. potrzebna nam kuchnia, a to najwyższy koszt (ok. 100 tysięcy złotych), meble i inne sprzęty – wylicza prezes. – Zwróciliśmy się do sponsorów o pomoc, mamy nadzieję, że świdniczanie okażą się hojni podczas czerwcowej kwesty. Datki można wpłacać także już teraz! Będziemy wdzięczni za każdą wpłaconą kwotę (którą można rozliczyć w CIT i PIT) na rachunek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta nr: 84 1050 1908 1000 0022 9462 7241. Naszą misją jest przywracanie godności człowieka poprzez zapewnienie mu podstawowego miejsca do życia. KRS Towarzystwa nr 00002246.

Budynek ma być gotowy do końca wakacji, uruchomienie jest uzależnione od wyposażenia.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński


Poprzedni artykułZłodziej alkoholu mocno się przeliczył
Następny artykułCztery punkty juniorów Polonii-Stali Świdnica [FOTO]