Strona główna 0_Slider Będzie interwencja w sprawie dzikiego parkingu nad Bystrzycą

Będzie interwencja w sprawie dzikiego parkingu nad Bystrzycą

8

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu sprawdzi, czy nabrzeża rzeki Bystrzycy w Świdnicy nie są niszczone przez parkujące tam co czwartek samochody klientów pobliskiego targowiska. Władze miasta nie widzą żadnego problemu w tym, że trakt pieszo-rowerowy zamienia się w postój dla pojazdów.

W 2012 roku kilkusetmetrowy odcinek miedzy ulicami Wodną a Miłego Dnia na mocy porozumienia z Galerią Świdnicką został wyrównany i utwardzony. Tym samym powstała prowizoryczna ścieżka pieszo-rowerowa. Miejsce to w żaden sposób nie jest zabezpieczone przed wjazdem samochodów, a w każdy czwartek pojazdy parkują na każdym wolnym skrawku ziemi, także tuż przy murach oporowych koryta rzeki.

Odcinek ten nie został włączony do planu budowy sieci pieszo rowerowych, które będą kosztowały 10 milionów złotych. Władze miasta nie widzą także żadnej potrzeby, by zakazać tu wjazdu samochodom. – Pojazdy parkujące po stronie rzeki zatrzymują się więc na gruncie nie należącym do miasta. Po przeciwnej stronie jest to działka miejska. Środkiem pozostaje bardzo dużo miejsca na ruch pojazdów, pieszych i rowerów. Nie jest to pas drogowy drogi publicznej, czyli rezerwa komunikacyjna, nie ma więc potrzeby wprowadzania tam jakichkolwiek regulacji.” – informowała Swidnica24.pl rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska. Dodała, że straż miejska będzie interweniowała w przypadku niszczenia zieleni lub zastawiania wjazdów.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak informuje radca prawny RZGW we Wrocławiu Paweł Banasik – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej jako jednostka budżetowa niestety nie posiada instrumentów karnych pozwalających na np. nakładanie mandatów. Możemy jedynie zgłaszać naruszenia przepisów organom administracji publicznej lub organom ścigania. Jeżeli nasi pracownicy stwierdzą, że parkowanie tych pojazdów faktycznie narusza brzeg koryta rzeki to możemy postawić tablicę z informacją o zakazanie parkowania lub ogrodzić cały teren lub wręcz zawiadomić Policję/Prokuraturę o możliwości popełnienia wykroczenia na podstawie art. 191 Prawa wodnego: Art. 191 Kto niszczy lub uszkadza brzegi śródlądowych wód powierzchniowych, tworzące brzeg wody budowle lub mury niebędące urządzeniami wodnymi oraz grunty pod śródlądowymi wodami powierzchniowymi albo utrudnia przepływ wody w związku z wykonywaniem lub utrzymywaniem urządzeń wodnych – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

/asz/

 

 

Poprzedni artykułRodzinnie i wesoło w „Społecznej” [FOTO]
Następny artykułSorbenty – rodzaje i zastosowanie