Strona główna Temat dnia Sorbenty – rodzaje i zastosowanie

Sorbenty – rodzaje i zastosowanie

0

Ochrona środowiska to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów. Niestety działalność gospodarcza człowieka ma negatywne oddziaływanie na czystość powietrza, gleby, wód. Do tego dochodzą zagrożenia nagłe, nieprzewidziane, wynikające z awarii urządzeń. Do ich neutralizacji służą przede wszystkim sorbenty.

Co to są sorbenty
To ciała stałe charakteryzujące się dużą powierzchnią dzięki licznym porom. Im większa porowatość, tym większa chłonność sorbentu. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku wycieku paliw, olejów silnikowych i innych substancji chemicznych szkodliwych dla środowiska. Sorbenty wchłaniają substancję i ułatwiają jej usunięcie.
Ze względu na strukturę sorbenty dzielimy na sypkie (w formie granulatu) i sorbenty tekstylne (tkaniny).
Znacznie ważniejszy i praktyczniejszy jest podział sorbentów ze względu na miejsce stosowania:

  • sorbenty stosowane na powierzchniach stałych,
  • sorbenty stosowane na powierzchniach wód.

Sorbenty do powierzchni stałych
Największe zastosowanie w neutralizacji zanieczyszczeń na powierzchniach stałych mają sorbenty naturalne organiczne i mineralne. Te pierwsze to przede wszystkim torf, kora i odpady produkcyjne w papierniach (celuloza). Posiadają duże właściwości chłonne, ale nie nadają się do usuwania substancji agresywnych, dlatego ich zastosowanie jest dość ograniczone. Kolejną ich wadą jest zwiększanie powierzchni, co zwiększa koszty utylizacji.
Znacznie częściej stosowane są sorbenty mineralne, czyli nieprzetworzone (o bardzo ograniczonym zastosowaniu) lub przetworzone w formie granulatu. Odznaczają się bardzo dużą chłonnością (nawet do 120%) i nie zwiększają swojej objętości. To bardzo istotna cecha nie wpływająca na objętość odpadów. Z tego też względu mają największe zastosowanie.
Do neutralizacji na powierzchniach stałych można stosować również sorbenty syntetyczne (polimerowe), ale ze względu na bardzo niską wagę nie mogą być stosowane na przestrzeniach otwartych, ponieważ mogą być rozwiane przez wiatr.
Trzeba pamiętać, że sorbenty nie mogą być wyrzucane do powszechnie dostępnych pojemników na odpady. Służą do tego specjalne pojemniki, odpowiednio oznaczone, a ich wywozem zajmują się wyspecjalizowane firmy gwarantujące ich prawidłową utylizację.

Sorbenty stosowane do neutralizacji powierzchni wodnych
Skażenie wód jest szczególnie niebezpieczne (może dotyczyć ujęć wody pitnej) i trudne do neutralizacji. Najlepiej nadają się do tego syntetyczne sorbenty polimerowe hydrofobowe. Odznaczają się dużą chłonnością i niską wagą. Dzięki temu mogą chłonąć zanieczyszczenia z powierzchni zbiorników wodnych. Ich bardzo duża chłonność (do 1400%) sprawia, że mogą być stosowane do usuwania zanieczyszczeń z bardzo dużych akwenów wodnych. Wystarczy ustawić tylko odpowiednie zapory i zebrać zanieczyszczony sorbent.
Zgodnie z przepisami sorbenty muszą być stosowane we wszystkich zakładach produkcyjnych i usługowych, w których używane są substancje szkodliwe dla środowiska. Przed wyborem konkretnego sorbentu trzeba jednak sprawdzić jego zastosowanie i właściwości chłonne. Lekkie sorbenty nie nadają się do stosowania na otwartej przestrzeni, ale dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych.
Więcej o sorbentach: www.ekotu.pl/sorbenty-rodzaje-i-zastosowanie

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBędzie interwencja w sprawie dzikiego parkingu nad Bystrzycą
Następny artykułZakaz będzie „podążał” za wykopami