Strona główna 0_Slider Znamy termin jubileuszowych Dni Fotografii

Znamy termin jubileuszowych Dni Fotografii

0

Tegoroczne 30. Dni Fotografii w Świdnicy, ze względu na obchodzony jubileusz, mają być interesujące, jak zapowiada na razie bez szczegółów ich pomysłodawca Andrzej Protasiuk. Termin wydarzenia został ustalony na weekend od 15 do 17 września. W tej chwili trwa nabór prac do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Fotografii „Zestaw 2017”. Zdjęcia można nadsyłać do końca czerwca.
Od 1 kwietnia można zgłaszać swoje prace do 23. już Międzynarodowego Konkursu Fotografii „Zestaw 2017”. W tym roku zdjęcia będzie można nadsyłać do 30 czerwca. Zestawy zdjęć zgłaszane mogą być w dwóch kategoriach – fotografia reportażowa, a także poszukująca. Pierwsza z nich ma rejestrować czas oraz miejsce, w którym żyjemy, odnosić się do problemów społecznych ukazanych przez pryzmat osobistego stosunku autora do rzeczywistości. Druga ma poszukiwać nowe środki wyrazu fotograficznego otaczającego nas świata, ludzi, myśli, doznań czy wrażeń. – Każdy autor może sobie dowolnie skomponować zestaw. Ilość również nie jest ograniczona. Narzucony jest jedynie format 70 x 100 cm – wyjaśnia świdnicki fotograf Andrzej Protasiuk, kurator konkursu i pomysłodawca Dni Fotografii.

Na jakie elementy będzie zwracało uwagę jury? – Podstawą jest, by zestaw zdjęć był spójny. Nie powinno w nim być przypadkowych zdjęć. Czasami się zdarza, że autorzy mają bardzo nierówne zestawy i na przykład wśród kilku dobrych fotografii pojawia się jedna zupełnie nie na temat. Tworzenie zestawów jest sztuką. Jest to swego rodzaju fotograficzna opowieść i ona musi zainteresować. Zdjęcia powinny przekazywać treść i nie mogą być przypadkowe – tłumaczy Andrzej Protasiuk. – W reportażu jest nieco łatwiej, choć zdarzają się przegadane prace. Natomiast w fotografii poszukującej spektrum możliwości jest szerokie. W tej kategorii decydujące są odkrywczość i nowatorstwo – wyjaśnia kurator konkursu.

Zwycięzca Grand Prix „Zestaw 2017” otrzyma medal oraz 5 tys. zł, natomiast pozostali laureaci w każdym z kategorii za pierwsze dwa miejsca otrzymają gratyfikacje w wysokości 1 tys. 500 zł oraz 1 tys. zł. – Wernisaż wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród odbędzie się 15 września o godz. 18.00 – zapowiada Andrzej Protasiuk. W tym roku Dni Fotografii zostaną zorganizowane w dniach od 15 do 17 września. – Jest za wcześnie, by wymieniać gości tegorocznego wydarzenia. Jestem w trakcie budowania programu, ale z pewnością wejdą do niego stałe elementy, jak Fotomaraton, Zestaw, spotkania autorskie czy wystawy. Zapowiada się interesująco. Będę chciał podkreślić tegoroczną jubileuszową edycją 30. Dni Fotografii – dodał pomysłodawca wydarzenia.

Organizatorami Dni Fotografii są Świdnicki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Tekst: AN