Strona główna 0_Slider Świdniccy licealiści zmierzą się z najlepszymi w Krakowie

Świdniccy licealiści zmierzą się z najlepszymi w Krakowie

0

Do najlepszej szesnastki finału ogólnopolskiego konkursu Diversity walk robotów Mini Sumo, jako jedyni na Dolnym Śląsku, zakwalifikowali się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Przed świdnicką drużyną, w skład której wchodzą – Natalia Wojtasik, Aleksandra Kosikowska, Michał Bałwanowski i Jakub Pawłowski, stworzenie autorskiego oprogramowania robota, a następnie pokonanie pozostałych uczestników rywalizacji. Finał odbędzie się 1 i 2 czerwca w Krakowie.
XVI Konkurs Diversity są to ogólnopolskie zawody mające na celu sprawdzenie umiejętności programowania robotów przez poszczególne drużyny z całej Polski. Rywalizacja organizowana jest przez Krakowskie Centrum Oprogramowania Motorola Solutions. – Konkurs ma na celu promowanie zatrudnienia kobiet w sektorze IT. Dzięki niemu firma Motorola zauważyła znaczy wzrost zainteresowania płci pięknej informatyką. Z początkowych 5 proc. zatrudnienia kobiet w firmie wzrosło ono do prawie 20 proc. Z badań wewnętrznych w firmie wynikało, że zwiększenie zatrudnienia kobiet w środowisku informatycznym powoduje polepszenie wyników zespołów – przedstawia założenia konkursu opiekun świdnickiej drużyny, nauczyciel Piotr Rudownik z II LO w Świdnicy. Zgodnie z ideą w skład tworzących się grup konkursowych musieli należeć zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

Do świdnickiej drużyny o nazwie Rudikony weszli – Natalia Wojtasik (kl. II a), Aleksandra Kosikowska (kl. II c), Michał Bałwanowski (kl. II a) i Jakub Pawłowski (kl. II a). – Konkursem interesujemy się od kilku lat i jest to piąta drużyna, która bierze w nim udział. Nasi uczniowie już czterokrotnie zakwalifikowali się do finału – mówi Piotr Rudownik. W tym roku świdnicka drużyna jako jedyna na Dolnym Śląsku dostała się do ostatniego etapu ogólnopolskiego konkursu. To ogromny ich sukces zważywszy na to, że musieli rozwiązać kilka wyjątkowo skomplikowanych informatycznych łamigłówek.

Na rozgrzewkę w pierwszym etapie, który odbył się z początkiem marca, drużyna Rudikony napisała algorytm na robota przemieszczającego się w labiryncie z pająkami. Robot mógł je ewentualnie zastrzelić i znaleźć najszybszą drogę, by wydostać się z labiryntu. Kolejne zadanie stanowiło nie lada wyzwanie. – Drugi algorytm nazywał się „Współpraca”. W wygenerowanej krainie znalazło się pięć robotów – latający, pływający, dwa latające transportowe i jeden jeżdżący transportowy. Na planszy rozsiane były trzy obiekty – Huta Uranu, Kopalnia wymyślonego materiału i Huta, która przerabiała tą rudę na metal. Drużyna musiała napisać pięć programów dla każdego robota osobno tak, by one współpracowały ze sobą przy przetapianiu rudy w metal i dostarczeniu w odpowiedni punkt zbiórki, przy jednoczesnym zbieraniu uranu i przetwarzaniu jego na baterie, które były zbierane w innym miejscu – przedstawia zadanie opiekun świdnickich licealistów. To była prawdziwa łamigłówka wymagająca od uczniów wnikliwej analizy i znalezienia odpowiedniego rozwiązania. – Roboty zderzały się ze sobą, wjeżdżały na siebie, mijały siebie nie przekazując sobie metalu. Jak widać uczniowie spisali się wyśmienicie. Wykonali zadanie w bardzo krótkim czasie, poniżej 8 minut, jednocześnie zdobywając bardzo dużo punktów za wyprodukowanie baterii uranowych – zauważa nauczyciel.

Świdniccy uczniowie znaleźli się w 15 drużyn z całej Polski i zostali zaproszeni do Krakowa. – Finał odbędzie się w pierwszym tygodniu czerwca. W sumie będzie w nim uczestniczyło 16 drużyn, w tym obrońca ubiegłorocznego tytułu – mówi Piotr Rudownik. – Lada tydzień uczniowie powinni dostać od organizatora robota, do którego będą musieli stworzyć autorski program – zapowiada nauczyciel. Rudikony zmierzą się z najlepszymi drużynami z całej Polski w walkach robotów Mini Sumo 1 i 2 czerwca. – Samo oprogramowanie robota Mini Sumo pochłania dużo pracy. Jest to tak naprawdę informatyka na poziomie akademickim. Uczniowie są w drugiej klasie i mają programowanie od września więc zrobili ogromne postępy. Kwalifikacja do finału jest dla nich wielkim sukcesem – dodaje opiekun świdnickiej drużyny.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcie: facebook II LO w Świdnicy