Strona główna Kultura Świdniccy literaci we Wrocławiu

Świdniccy literaci we Wrocławiu

0

Na zaproszenie dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury Jana Choroszego oraz pomysłodawcy cyklu dolnośląskich spotkań literackich „Dorzecza”, znanego pisarza i krytyka Karola Maliszewskiego do Klubu „Proza” przybyli świdniccy twórcy, by zaprezentować dokonania środowiska literackiego naszego miasta.

Nie przez przypadek „Świdnica Literacka” otworzyła cykl „Dorzecza”, którego motywem przewodnim jest prezentacja lokalnych środowisk twórczych działających poza Wrocławiem. – Świdnica od kilku lat należy do najbardziej aktywnych środowisk Dolnego Śląska, stanowiąc istotne dorzecze artystyczne Wrocławia. Dodatkowo w przeszłości pojawiło się w niej wiele talentów, niektóre obficie zaowocowały. I kto wie, czy nie przyszedł czas na nowe literackie objawienia – mówił podczas spotkania Karol Maliszewski, wspominając wydaną w 1997 r. antologię poezji dolnośląskiej „Imiona istnienia”.

Spotkanie ze świdnickimi literatami poprowadził Wojciech Koryciński, który opowiadał o tym, co wydarzyło się w przestrzeni literackiej miasta od 1945 roku. Do opowieści zostali włączeni także świadkowie wydarzeń, działań instytucji i literackich przedsięwzięć, m.in. Zdzisław Grześkowiak, Karol Maliszewski, Barbara Elmanowska czy Grzegorz Woźny, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami, a także anegdotami z życia literackiego.

Na spotkaniu swoją twórczość zaprezentowali: Tamara Hebes, Barbara Elmanowska, Grzegorz Woźny, Anna Maria Micińska, Krzysztof Polaczenko oraz debiutanci Paweł Buczma, Natalia Waligóra, Maja Hypki, Grzegorz Skoczylas, Mateusz Masłowski, Kacper Poradzisz i Joanna Baranowska.

/red./

Poprzedni artykułNowe wydanie przewodnika po Górach Sowich
Następny artykułŚwidniccy licealiści zmierzą się z najlepszymi w Krakowie